Wpis z mikrobloga

Pytanie odnośnie kredytu hipotecznego. Zakładając, że wezmę kredyt na mieszkanie w wysokości X, będę musiał oddać bankowi większą kwotę Y zależną od marży banku i tego całego WIBORu. Teraz pytanie, wiem, że będę w stanie spłacić ten kredyt dużo szybciej(np 10 lat), czy wysokość kwoty, którą muszę oddać bankowi się zmniejsza? Czy nadal muszę spłacić całą kwotę Y zaciągniętą na początku, a jedyną zmianą jest to, że nie mam na głowie kredytu?

#kredyt #mieszkanie
  • 5
@radekrad: Ok, faktycznie, jeśli jest to obliczane w ten sposób, to odsetki banku będą mniejsze. Czyli dobrze rozumiem, że czym szybciej zacznie się spłacać większą kwotę (np rata 1500zł, spłacam co miesiąc 3000zł) tym mniejsze odsetki mam do zapłaty = szybciej spłacam cały kredyt(bo w kolejnym miesiącu odsetki naliczają się od mniejszej kwoty), niż byłoby to w sytuacji, gdy np. przez rok odkładam pieniądze i co roku spłacam "dodatkowo" pewną kwotę?
@Jeesek: Zazwyczaj przez pierwsze 3 lata masz dodatkowy % za wcześniejsze spłacanie, podobno i tak opłaca się spłacać wcześniej

Jeśli masz raty malejące to łatwo to wszystko policzyć bo tam masz kwotę kredytu - stała + odsetki
Musisz się dowiedzieć też czy wcześniejsza spłata obniża Ci ratę czy skraca okres spłaty
Zazwyczaj przez pierwsze 3 lata masz dodatkowy % za wcześniejsze spłacanie


@barwus: brałem w ING, który nie ma takiej opłaty

@Jeesek: jeśli bank nie ma dodatkowej opłaty za nadpłacanie kredytu przez pierwszy 3 lata, to lepiej nadpłacać jak najszybciej. Możesz wszystko spłacić po miesiącu płacąc koszt kredytu + miesięczne oprocentowanie, czyli powiedzmy 4%*kwota kredytu*1/12 (bo tylko jeden miesiąc)