Wpis z mikrobloga

Testowa trasa po dołożeniu 10 ogniw, według hulajnogi 26.66km w dwie strony, tryb eko, po powrocie 54% baterii. Oczywiście odzyskiwanie wysokie, zastępowało większość hamowań.

Polecam każdemu, koszt niewielki 100-120zł, żadnych zmian w elektronice, oryginalny bms, dochodzi jedynie 10 ogniw i co najważniejsze - mieszczą się w oryginalnej obudowie, zachowujemy w 100% fabryczny wygląd hulajnogi, żadnych doczepianych pojemników czy obniżonej podłogi. Dla mnie to było kluczowe. Wielkie dzięki @eSUBA94 za pomysł.

Także koszt to w 100% koszt ogniw, można dołożyć takie jak fabryczne albo inne tańsze, ja chciałem maksymalnie wykorzystać miejsce więc wziąłem najlepsze jakie znalazłem LG 3500mAh 10A, realnie koło 3100-3200.

Poboczne zalety to np. obniżona temperatura baterii o kilka stopni, oryginalne ogniwa są mniej obciążone. ;-)

#m365 #xiaomi #hulajnogaelektryczna
źródło: comment_RPVUCjD11GQGW0ypMXZqcoIrKedZLvpt.jpg
  • 90
@Wu70: Wow, jestem pod wrażeniem! A zrobiłbyś coś takiego na zamówienie? Ja niestety nie mam ani umiejętności, ani wiedzy, ani narzędzi żeby coś takiego wykonać :) Dużo płacę
@Jake_921: zbyt amatorska robota żeby komuś oddać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak wszystko będzie dobrze po kilku trasach to niedługo dokładam do drugiej bo mam dwie i ogniwa już czekają
@Zeddzik: kupujesz 10 ogniw i lutujesz kilka kabelków do baterii, nic szczególnego, baterii nie musisz w żaden sposób rozbierać czy coś, wystarczy rozciąć osłonę i później zakleić, na koniec upychasz wszystko w obudowie co jest trochę
@Carlos_Irwin_Estevez: wszystko to kwestia cen, jeśli weźmiemy m365 z polskiej dystrybucji za 1800zł i policzymy ile musimy w nią włożyć i co ztuningować to rzeczywiście można za 2600zł kupić szybszego speedwaya mini 4 ale jak ktoś ma hulajnogę xiaomi z chin za 1200zł to sporo kasy w kieszeni zostaje
@Carlos_Irwin_Estevez: jako fan xiaomi oczywiście nie było takiej opcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale tak szczerze to jeżdżę w 100% rekreacyjnie, zatłoczone ścieżki nad morzem itp. Do tego z dziewczyną, więc wystarcza nawet na eko, a na normalu to już zupełnie i szybciej byłoby raczej już niebezpieczne. Bardziej mi zależy na baterii żeby mieć spory Gdańsk w zasięgu ;-)

Oczywiście jak ktoś kupił np. na dojazdy do
@Zamaskowany_Kotek: też tak myślałem, a jak otworzyłem pokrywę to już chciałem oddawać ogniwa ;-)
4 wchodzą w łączenie z kierownicą na dole, tam gdzie kable idą, bardzo luźno i spokojnie wkładasz.
Kolejne 4 z przodu od strony przedniego koła obok bmsa, trochę trzeba się namęczyć bo obudowa jest zaokrąglona ale da radę.
Ostatnie 2 z przeciwnej strony na samym końcu za baterią
@Jelen_Szlachetny: nie ma żadnego problemu bo łączac równolegle masz połączone 4 ogniwa, 3x2600+1x3500 i wszystkie mają takie same napięcie, w czasie działania i podczas ładowania, czyli wszystkie naładują się do pełna, równolegle możesz łączyć różne pojemności, dlatego opłaca się dołożyć bardzo dobre ogniwa.

Oczywiście w związku z tym, że napięcia się automatycznie wyrównują to zmienny jest rozkład prądu, pojemniejsze ogniwo oddaje (lub pobiera przy ładowaniu) większy prąd żeby szły równo z
@Wu70: Do ogniw normalnie lutowałeś kable czy robiłeś zgrzewy? Czy przy podłączaniu ogniw do baterii hulajnogi muszą mieć takie same napięcie jak bateria?
@adis250: lutowałem, ładnie poszło. Napięcia nie muszą być takie same ale lepiej zbliżyć i nie podłączać dwóch skrajnych stanów (naładowane-rozładowane).
Za to ważniejsze jest, żeby nowe 10 ogniwa miały wyrównane napięcia między sobą bo BMS w hulajnodze jest głupi i w zasadzie nie potrafi zbalansować pakietu.
@MatekGagatek: @Wu70: @eSUBA94:
Mam już kupione 10 ogniw, kabelki polutowane, zostało podłączyć się do fabrycznej baterii. W związku z tym mam pytanie, wystarczy się wlutować tylko do tych blaszek widocznych na zdjęciu (kilka postów wyżej)? Czy muszę wykręcać baterię, żeby podpiąć jeszcze gdzieś od spodu?
@uzior: zero problemów, mam w dwóch hulajnogach i jeszcze nie otwierałem żeby coś poprawić. ;-) 40km powtarzalny zasięg, jeszcze kilka da się urwać wyjeżdżając baterię do zera.
Ogniwa (wszystkie) mniej obciążone, rozładowywane mniejszym prądem, ładowane też mniejszym prądem, niższa temperatura więc same plusy i na żywotność na pewno wpłynie pozytywnie.

Też zwątpiłem jak pierwszy raz otworzyłem ale idzie bez problemu, do drugiej to już chwila moment i zapakowałem. Ważne żeby 6
@TheRealMikz: nie ma w oprogramowaniu sekcji która pokazuje ilość równolegle połączonych ogniw więc ile ich nie podepniesz albo nawet usuniesz 10 oryginalnych to dla hulajnogi to nie robi różnicy.

Poziom baterii w % będzie zawsze działał poprawnie.
Poziom baterii w pozostałej pojemności będzie działał źle bo i oryginalnie działa źle, to jedynie wynik powyższych procentów ze stałej wartości 7800.
@TheRealMikz: te wskazania Cell 1-10 to napięcia cel i ogniw połączonych szeregowo których było i będzie 10, wszystkie będą poprawne. Nigdzie nie masz informacji że w każdej celi są teraz 3 ogniwa a potem będą 4. Wygląda to potem tak samo jak teraz
@TheRealMikz:
1. Niewiele, 45-50g sztuka
2. Nie mierzyłem dokładnie ale można się posiłkować matematyką, prąd ładowania zostaje bez zmian i jeśli oryginalne 7800mAh ładuje się 5h to 11000mAh jakieś 7h, z tym że jeśli obydwie będziesz ładował przez 5h to ta większa naładuje się trochę bardziej w tym samym czasie (w mniejszej pod koniec spadnie prąd ładowania)
@Wu70: super, dziękuję Ci bardzo, pochwalę się jak skończyła się operacja ( ͡° ͜ʖ ͡°). W razie czego napiszę w tym wątku z dodatkowymi pytaniami.
Dalej się sprawdza tak swoją drogą?
@TheRealMikz: jasne, jak coś to pytaj. ;-) Moich dwóch już nie mam bo sprzedałem przed zimą (za zimno na jazdę a używaliśmy tylko rekreacyjnie dla zabawy). Jak na wiosnę nie pojawi się nowy model to znowu kupię m365 i na pewno dołożę ogniwa.
Ogólnie przez zasadę działania nie ma możliwości na dodatkowe problemy. Możesz jedynie zrobić wadliwy montaż, np. słabo kabelek przylutujesz i odpadnie od wibracji albo się złamie jak go
@ralphinistrator: @TheRealMikz: ja też z pół roku temu dołożyłem i męczyłem chłopaków jak się sprawdza. super mod polecam. Mini poradnik --->

1. Wymagania:
- Średniozaawansowana obsługa lutownicy.
- przewody około 2-3m bardzo cienkie będą się grzać, grubych nie ułożysz w ciasnym środku.
- polecam małą kostkę szybkozłączkę (choć nie jest wymagana)
- dobra taśma izolacyjna i/lub duże koszulki termokurczliwe.
- 10 sztuk ogniw 18650. (3.6V lub 3.7V)
- narzędzia (mały
źródło: comment_sf7OmIZSheF8pcXl4udM2s3ePSxI6TxV.jpg
@uzior: dzięki za fajną instrukcję. Mam pytanie czy 18650 muszą mieć wew. zabezpieczenia czy BMS hulajnogi nie pilnuje przed nadmiernym naładowaniem/rozładowaniem? Bo cena zabezpieczonych ogniw ok. 40 zl/szt. Pzdr
@uzior: czy te akumulatorki do których podesłałeś link posiadają zabezpieczenia o których wspominałeś? (sprzedawca nic nie mówi na ten temat).

Czy dysponujecie łopatologicznym schematem do której blaszki ori akumulatora przylutować który biegun jakiego ogniwa? Niby wiem ale jednak przy zabawie z takimi dużymi prądami wolę mieć 200% pewności.