Wpis z mikrobloga

Cześć, mam sprawę z #prawokonsumeckie #prawo #rekojmia #gwarancja

Oddałem jakiś czas temu telefon do naprawy do #xkom z tytułu gwarancji. Telefon miał 2 wady - ekran się wylał i restartował się w losowych momentach. Dziś odebrałem go i o ile ekran jest już ok, to restartuje się jeszcze częściej niż przed naprawą - jak uruchamiam telefon to zrestartuje się z 10 razy i potem chodzi parę minut, wcześniej restartował się tylko kilka razy na dzień.

W skrócie: telefon oddany na gwarancje i dalej nie da się z niego korzystać.

Teraz chciałbym odstąpić od umowy z tytułu rękojmi, ewentualnie wymienić na jakiś lepszy model i ewentualnie dopłacić różnicę w cenie. Od zakupu minął ponad rok.

pyt. 1. Czy mimo, że telefon już był naprawiany na gwarancji, to po próbie rozwiązania umowy z tytułu rękojmi mogą odrzucić moje żądanie i próbować go naprawiać?

pyt. 2. Czy odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi następuje natychmiast po dostarczeniu pisma, czy też mają czas na odpowiedź? O czasie na odpowiedź znajduje w kontekście naprawy lub wymiany, nie w kontekście odstąpienia od umowy.

pyt. 3. Czy w ogóle mogę z tytułu rękojmi żądać wymiany na lepszy model z dopłatą różnicy w cenie?
  • 6
Czy mimo, że telefon już był naprawiany na gwarancji, to po próbie rozwiązania umowy z tytułu rękojmi mogą odrzucić moje żądanie i próbować go naprawiać?


@MamCieNaHita: tak

Czy odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi następuje natychmiast po dostarczeniu pisma, czy też mają czas na odpowiedź? O czasie na odpowiedź znajduje w kontekście naprawy lub wymiany, nie w kontekście odstąpienia od umowy.


teoretycznie tak, ale może "niezwłocznie" zniweczyć Twoje odstąpienie jeśli naprawi.
Wg. Prawa zwrotu srodkow mozesz żadac po 3 nieskutecznych naprawach. Z tego co sie orientuje niezaleznie czy z tytulu rekojmi czy gwarancji.
@MamCieNaHita: za pierwszym razem żądaj wymiany lub naprawy z tytułu rękojmi, będa mieć 14 dni na odpowiedź. Jeśli za pierwszym razem będziesz żądać odstąpienia od umowy mogą to odrzucić i w przypadku takiego żądania nie ma zastosowania 14 dni na odpowiedź. Za to jeśli nie wymienią lub nie naprawią skuteczne to za drugim razem możesz już żądać zwrotu pieniędzy. Zwróć uwagę na zapis: "Jeżeli Twoje żądanie dotyczyło odstąpienia od umowy, milczenie