Wpis z mikrobloga

Jest tu jakis historyk, ktory chcialby kiedys umowic sie na piwko, ktory wylozylby mi historie Ukrainy, Polski i jak doszlo do mordu na Polakach? Jestem rowniez zainteresowany historia powstania Ukrainy oraz odpowiedzia z czym moga sie identyfikowac Ukraincy.

Czesto dyskutuje z Ukraincami i samemu sledzac historie staram sie zebrac to w kupe. Jednak moje braki nie pozwalaja mi zobaczyc calego obrazka

#historia #warszawa #wolyn #upa #kiciochopyta
  • 5
@zapster nie trzeba się umawiać na piwo by sięgnąć po książki wydawnictw na poziomie czy nie oceniać miast ukraińskich przez pryzmat Lwowa albo kraju po Charkow i Mariupol przez pryzmat kotła wolynsko lwowskiego. Serczyk napisał historię Ukrainy a jej elementy są w podręcznikach akademickich do hist Polski
@zapster: też czasem bywam. może się da jakoś niebawem ogarnąć. ogólnie, warto sięgnąć po literaturę opisującą całokształt, od zarania cywilizacji europejskiej. Ukraina to dość ciekawy przypadek, bo była długo "pustą ziemią" bez państwowości. Za dużo tam się mieszało, by takowa się wykształciła. Pierwsze wzmianki to wiek XVI. Pierwsze próby stworzenia czegokolwiek odrębnego na tym terenie, to powstania kozackie pod koniec XVIw i pozniej.
Pózniej było nijak (rozbiory Polski, panowanie Cesarstwa Rosyjskiego),