Wpis z mikrobloga

Mirki mam jutro wyjazd około 400 km. Dzisiaj zauważyłem że jest niski poziom oleju - w sensie łapie się ale już w dolnej skali. Zawsze wymieniam co około 10k km i teraz planowałem za miesiąc. Nic się nie stanie przy tak długiej trasie? Mechanik ze mnie słaby a już teraz nie znajdę serwisu, który mi wymieni. #mechanikasamochodowa #samochody #auto
  • 26
@art212: różnica między min. a maks. to około 1L, więc sporo... Czemu nie podjedziesz do supermarketu/na stację benzynową i nie kupisz małej butelki (1L) i nie dolejesz? Wystudź silnik, dolej trochę, zaczekaj, sprawdź poziom. Dolej znowu. Odpal, niech się wymiesza, sprawdź rano przed wyjazdem, butelkę z resztką weź ze sobą.
Pamiętaj, że kontrolka ciśnienia oleju zapala się bardzo późno. Olej poza smarowaniem ma jeszcze dość istotną rolę - odprowadzanie ciepła. Buteleczka
w stanie ciagnac a reszta sobie spoczywa w misce


@Norskee: a po co jest miska olejowa i ten nadmiar? Żeby odprowadzać ciepło. Na bagnecie różnica miedzy min a max to średnio 1L. Jak do silnika wlewasz np. 3.5L, to różnica 1L przy odprowadzaniu ciepła jest sporą różnicą.
@bachus: to jest tylko jeden z powodow. Jest ich znacznie wiecej, ale jak ktos nie ma zamiaru robic 400km na torze wyscigowym to nic sie nie przegrzeje przez to ze olej jest na min - do realnego minimum jeszcze spora droga

Nie oznacza to jednak, ze nie warto dolac tego oleju
@Norskee: dokładnie. Dla mnie to straszne 'Januszowanie', że jadąc w dłuższą trasę nie dolać oleju za ~15zł. Jak @art212 ma zamiar wymieniać olej niedługo, to może być w teorii nawet innej firmy, byle się lepkość zgadzała/typ. Tak niewielka ilość nie powinna zrobić cudów/glutów w oleju. Większe konsekwencje może wywołać brak oleju. No a praktycznie na każdej stacji / supermarkecie kupi się litr dowolnego typu większości znanych producentów.
@art212: Kup gdzieś butelkę 1L oleju o takim samym wskaźniku lepkości jaki masz wlany, dolej 1/3 albo pół butelki, przejedź się kawałek, sprawdź wskazania na bagnecie, jeżeli nadal jest mało znowu trochę dolej, a jak jest OK to butelka do bagażnika i lecisz w trasę ;)