Wpis z mikrobloga

#mikrotik #siecikomputerowe #komputery #it

Postawiłem sobie właśnie na mikrotiku serwer OVPN. Wszystko (prawie...) działa, OVPN się łączy, ale... Komputery w domu dostają adresy w zakresie 192.168.1.2-20, a klienci OVPN 192.168.2.2-20 (tak specjalnie ustawiłem, by móc to w logach odróżnić).

Problem w tym, że łącząc się przez VPN nie mogę "dopukać" się do zasobów swojej sieci domowej (w tym serwera), bo się zwyczajnie nie widzą. Domyślam się, że to jest kwestia routingu, ale aż tak biegły w mikrotiku nie jestem, a ich Knowledge base niewiele mi mówi w tym temacie.

Co muszę dodać na firewallu, by "sieć" domowa i "sieć" ovpn wzajemnie się "widziały" i bym będąc połączonym przez OVPN mógł przeglądać zasoby sieci domowej?
  • 9
@reborn: Nie ma problemu. Powiedz mi tylko, czego potrzebujesz. Ja w tym momencie mam skonfigurowany failover dla dwóch ISP (jeden WAN dostaje adres z DHCP, drugi ma statyczny adres nadawany ręcznie) z automatycznym przełączaniem tras w przypadku awarii głównego łącza + OpenVPN. No i wiadomo, podstawowe rzeczy takie jak DHCP i DNS. Chcesz cały config mojego mikrotika, czy tylko OVPN?
@jakis_login: właśnie to skonfigurowałem i rzeczywiście - nic więcej nie jest potrzebne. Udało Ci się zmusić klienta do używania DNS na Mikrotiku czy tego nie robiłeś? Mam kilka statycznych wpisów i niestety klient ich nie widzi.
EDIT: heh, też mój błąd, po ponownym połączeniu zaciągnął odpowiedni DNS z profilu. ^^