Wpis z mikrobloga

Witam Mirków.
Chce mieć domowy serwer. Moje pytanie brzmi kupić gotowca czy zbudować. I szczerze mówiąc próbę budowy już podejmowałem. Na RPi omv ale było to wolne i konfiguracja dość irytująca. Potem na starym lapku. I tutaj też się nacialem bo większość tych rozwiązań wymaga połączenia kablem, po wifi ni da rady... Ok trudno. Niech będzie kabel.
Zainstalowałem ostatnio na lapku kilka tych open source OS na Linuxie. Znowu omv oraz rockstor. Omv totalna porażka nawet SSH nie mogłem się połączyć. Rockstor SSH działało ale webui już nie było... Finalnie zainstalowałem Lubuntu i owncloud. I tu też lipa. Zaktualizowałem oC i nie działa. A nad samą i stalacja też trochę spędziłem bo PHP było nie to (oC nie obsługiwał 7.2 l, zmieliło ilem na 5.6 - aktualizacja i znowu nie działa).

Więc moje pytanie, czy są takie dystrybucje NASa/Linuxa z odpowiednim softem, które działa normalnie?? Nie trzeba przy tym spędzać niezliczonej ilości godzin? Widziałem przykład NASa na starej generacji serwera biurowego. Więc zaleta że dobry sprzęt za nieduże pieniądze. Ale postawili na tym CentOs(Linux).
Czy wybrać po najmniejszej lini oporu gotowca, jakiś qnas, Synology?

#pytaniedoeksperta #nas #serwery #serwerdomowy
  • 31
  • Odpowiedz
@o_sile_nie_prosze_bo: bez zlosliwosci - po co ci serwer w domu? w dobie serwerow chmurowych na dyskach ssd za $5 trzymanie jakiegokolwiek pudla w domu ktore halasuje i ciagnie prad jest bez sensu.. idea dla idei

a te wszystkie PI maja wydajnosc gowna a wydasz na nie tyle ze pozwoli ci to na roczne utrzymanie dobrego serwera w chmurze

  • Odpowiedz
@lis6502 no fakt p3 to nie jest a atom n2600... I Acer d270 4gb ramu.
Wifi z GUI może nie w TUI było, ale łączyć się nie chciał.
Nie wiem co to RTMF.
Z czym problem? Proste - nie działało. Dlaczego? Jak nie daje efektu to ciężko stwierdzic. Logów czytać nie potrafię. Zainstalowałem dostęp po SSH był a webui już nie. I co, mam wróżyć co jest nie tak?

Zainstalowałem Lubuntu i
  • Odpowiedz
@o_sile_nie_prosze_bo: Jak chcesz dobry storage to polecam HP ProLian Microserver Gen8 lub 7. Defaultowo jest tam pentium 1810T lub 2020T, + 4GB DDR3, można tam wrzucić do 16GB ramu (2x8GB, sa 2 sloty) + np Xeona jednak pentium wystarcza do Freenasa. Dodatkowo masz kontroler RAID B120i i 4 sloty na HDD, dodatkowo da się dołożyć kontroler dodatkowy i wepchnąć do obudowy więcej dysków (niektórzy mają w sumie 8-10) Pobór prądu 30-40
  • Odpowiedz
@mmzf Ja znalazłem stacje  HP N40L z turionem. Dlatego się pytam o ten soft. Czy jest właśnie jakiś taki prawie jak ten qnapa i Synology, czyli bezproblemowy linux. Instaluje, nie ma z tym problemów, a potem sobie działa bezproblemowo.
  • Odpowiedz
@o_sile_nie_prosze_bo:

na 1Gb/s który masz wbudowany w n40l bedziesz mieć max 125MB/s transferu. Do tego musisz mieć router z 1Gb/s portami i będzie to działało dobrze. Zawsze możesz to wstępnie przetestować na wirtualce stawiając freenasa (zobaczysz jak to wygląda). Możesz przetestować na starym setupie jak to bedzie działać. Turion jest 2-3x szybszy zględem atoma + pewnie ma hardwarowe wsparcie dla takich rzeczy. Nowy Gen10 też jest na AMD... bo Gen8 zrobili
mmzf - @osilenieproszebo: 

na 1Gb/s który masz wbudowany w n40l bedziesz mieć max ...
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: i ten xpenology tez lipa, raz serwer mi sie pojawil w wyszukiwarce [find.synology]. Po instalacji i restarcie weszlo znowu do loadera, a adres ktory byl wczesniej juz nie dzialal. Ponowna proba z loaderem juz nie przyniosla sukcesu - a probowalem kilka wersji. Ehh
  • Odpowiedz
@Pan_Slon a co można zrobić źle? Ładujesz loadera na sticka wkładasz do serwera/lapka. Odpalasz i po zaladowaniu loadera powinno to być widoczne. U mnie było raz widoczne. Na niezliczoną ilość prób z różnymi wersjami :/.

Freenas zainstalowany. Ale chyba trzeba najpierw zrobić partycje na dysku w laptopie, bo bez zewnętrznego dysku nic nie da rady zrobić :(. Zn dysk podpięty ale jeszcze ogarnąć to wszystko ... Trochę to bardziej skomplikowane niż omv.
  • Odpowiedz