Wpis z mikrobloga

#szosa #rower

czy instalacja niekompatybilnych kółek przerzutki może wpływać znacząco na dźwięk łańcucha?
czy instalacja niekompatybilnej kasety może wpływać znacząco na dźwięk łańcucha?
czy zużycie sprężyny napinającej przy haku (ta której przeciwwagą jest śruba B modyfikująca odstęp kółek od zębatek) może wpływać na dźwięk łańcucha?

Sprawa jest ot tyle dziwna że kaseta jest dokładnie taka sama z jaką kupiłem rower, czyli nie HG50 jak mi allegro do sorki sugeruje a Alivio (mtb??) CS-HG400 11-25, bo taką właśnie miałem

Kółeczka przerzutki dokładnie takie jakie miałem shimano 11T na tulejach ślizgowych

Grzebałem coś przy śrubie tej od odstępu kółek od kasety, ale nie jestem w stanie zejść do kilku 5-6mm według https://www.parktool.com/blog/repair-help/rear-derailleur-adjustment#article-section-5 po prostu śruba wykręcona i jest większy odstęp, tak jakby sprężyna była zużyta. Ale też z kolei w MTB (bo tam też instalowałem nową przerzytkę więc musiałem regulować) regulacja tej śruby nie wpływała kompletnie na dźwięk łańcucha także szczerze tu też wątpię

Ktoś ma jakiś pomysł? Nie jest to aż taki problem w sumie, ale miło byłoby go już nie mieć :)
  • 15
  • Odpowiedz
@tosyu: nie ma to wpływu na dzwięk, o ile nie mówisz o "trykaniu" i braku regulacji przerzutki. Sam nowy łańcuch jest lekko nasmarowany i pracuje cicho.
  • Odpowiedz
@mmichal: przerzutkę mam dobrze wyregulowaną, według tutoriali parktoola, nie ma żadnego "trykania", dźwięk jest taki hmmm jakby był wydawany w momencie nachodzenia łańcucha na zęby kasety, taki stukot, dość cichy. Jak nasmarowany ale wytarty łańcuch (czyli smar tylko w rolkach tak jak imo powinno być) to wtedy słychać tylko ten dźwięk. Jak nachlapie smarem bez wycierania to parędziesiąt km jest cicho ale łańcuch moment #!$%@? XD Dźwięk zanika, a w
  • Odpowiedz
@tosyu: cieszę się że mogłem pomóc :) ja wcześniej jakieś lepsze plastiki zakładałem dedykowane do sory i było nadal słabo a cenowo podobnie jak na tych wsuwkach. Robią robotę :)

Wołam @metaxy bo chciał w swoim tribanie 500 zrobić upgrade hamulców
  • Odpowiedz
@tosyu: śruba B ma znaczenie głównie dla największych zębatek - chyba chodzi o to, żeby łańcuch możliwe docisnąć tam, gdzie wózek już się prostuje i żeby nie powodować przeskakiwania. Także IMO to nie to.

Spróbuj może rozregulować i wyregulować ponownie( ͡° ͜ʖ ͡°)

A, sprawdź też czy przerzutka jest prosta (ma haku, ale też na tulejach) i czy nie ma luzów.
  • Odpowiedz
A, sprawdź też czy przerzutka jest prosta i czy nie ma luzów.


@brachistochrona: nie wiem jak, na oko jest prosta, na oko też wszystko wygląda ok, w kwestii haka to nawet mam specjalny przyrząd do prostowania od bitula i też jest ideolo :/

Tak szczerze najbardziej sam jestem za tym że ta kaseta coś nie zabanglała, może jakaś podróba ( ͡° ʖ̯ ͡°) albo kupie HG50
  • Odpowiedz
@brachistochrona: olej nie ma tu znaczenia, dzieje się to od jakiegoś czasu, z woskiem tak miałem, z zielonym i czerwonym finishlinem i paroma innymi, teraz po prostu używam dowolnego oleju 10W (nie do silników), efekt jest taki sam
  • Odpowiedz
@kendi: ale woski testowałem jeszcze za czasów mtb panie, chwile na poczatkach szosy robilem powtorke, tu nic sie nie zmienia moja opinia wzgledem wosków, a kasete zmienilem dopiero na poczatku tego sezonu, zreszta ten dzwiek jest ciut inny
  • Odpowiedz