Wpis z mikrobloga

Mam problem z frezowaniem drewna i nie wiem gdzie tkwi problem. Do tej pory udawało mi się uzyskiwać prędkości ~4m/minuta w miękkim drewnie (sosna) i nigdy nie urwałem frezu 3.175 przy zagłębieniu 3mm (wiem, że dużo), prędkość wrzeciona 18k rpm.
Dzisiaj robiłem w twardej sośnie z sękami i urwałem 4 frezy 3.175, dwa jednopiórowe i dwa dwupiórowe. Niestety aż 3 na jednym sęku, bo nie ogarnąłem, że to on jest przyczyną urywania frezu. Prędkość 2m/minuta, zagłębienie 3mm. 4 frez urwał się przy frezowaniu cięcia o małej średnicy- dokładniej w środka w literce "e". Przejechałem później drugim frezem z prędkością 0,5m/minuta i udało się go nie zerwać... Środek w "e" wyglądał na strasznie poturbowany jakby maszyna wpadła w wibracje, nie było widać tam sęku.
Niepokoi mnie, że tulejka er20 po kliknięciu w nakrętce nie siedzi sztywno tylko delikatnie się rusza, tak jakby miała luz, inne nowe siedzą bardziej sztywno, na elegancki wklik.


Co może być przyczyną urywania frezów poza sękami? Z Waszego doświadczenia, jak ogarniacie drewno typu twarda deska?

Nie wydaje mi się żeby prędkość 2m/minuta była zbyt wielka w drewnie przy obrotach 18k, ale mogę się mylić.

#cnc
  • 4
jakby maszyna wpadła w wibracje, nie było widać tam sęku (...)

Co może być przyczyną urywania frezów


@tom1988: No właśnie to. Wibracje/oscylacje. To że w miękkim idzie miękko i szybko, to nie znaczy że maszyna dobra, tylko że akurat masz szczęście. Jak wpada ci pod obciążeniem roboczym w wibracje solidne, to ruch oscylacyjny frezu (z okazji rezonansów mechanicznych) go połamie. Czasem pomaga zmienic posuw (ale nie koniecznie z 4 na 0.5,
@Erk700: @hrumque:
Problemem okazał się projekt, moja fantazja oraz zbyt duże zagłębienie frezu (3mm dla frezu 3.175). Dzisiaj przeleciałem zbierając 2mm z prędkością 2-2.6m/minuta, pewnie mogłem szybciej, ale miałem ważny projekt, który musiałem skończyć przed 22 i nie chciałem ryzykować. Rzeczy, które generowały problem:
1. Poprawiłem projekt - najpierw kieszenie wewnętrzne, miałem jeden zły projekt, gdzie przy wyfrezowanym na zewnątrz napisie zacząłem frezować od zewnątrz...
2. Zbyt mały element litery