Wpis z mikrobloga

Żołądkoród południowoqueenslandzki (Rheobatrachus silus) – wymarły gatunek płaza bezogonowego niegdyś występujący w południowo-wschodnim Queensland w Australii. Wyginął prawdopodobnie w latach 80. XX wieku, ponieważ później, pomimo poszukiwań, nie został już zaobserwowany. Wyjątkową zdolnością tych żab (i kilku pokrewnych gatunków) było połykanie zapłodnionych jaj przez samice. Następnie młode rozwijały się w rejonie dna żołądka. Sam organ wydłużał się na czas tego procesu. Podczas tej „ciąży” samica nie produkowała enzymów trawiennych. Młode osobniki wydostawały się następnie przez jamę gębową. Żołądek wracał do normalnego stanu około 8 dni po opuszczeniu go przez młode.
U innych gatunki stosujących tą technikę rodzicielka powodowała wymioty ruchami przełyka w celu wydostania młodych na świat. W przypadku tego gatunku to młode same wychodziły na zewnątrz, podczas gdy organizm matki pozostawał bierny.
Żołądkorody południowoqueenslandzkie i inne płazy z rodzaju Rheobatrachus wymarły prawdopodobnie przez pożary buszów i grzyba Batrachochytrium dendrobatidis, który powoduje zmniejszanie się populacji i wymieranie gatunków płazów na całym świecie.

#fajnyzwierz - tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu
DuchBieluch - Żołądkoród południowoqueenslandzki (Rheobatrachus silus) – wymarły gatu...

źródło: comment_JeAcUgeOCbjq2LSg2849Nopccipqu1d2.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Pamiętam że wyginięcie tego gatunku #!$%@?ło naukowców tak 20 razy mocniej niż zwykle. Ten mechanizm wyłączania soków trawiwnnych jest do dziś tajemnicą a mógłby się przydać przy wielu schorzeniach żołądka.
  • Odpowiedz