Wpis z mikrobloga

No i poszedł nowy PR, w wyciskaniu. Dzisiaj byłem "zmuszony", sprawdzić 1RM w zwykłym wyciskaniu bo to ostatnia szansa (ale o tym zaraz) Zrobiłem skromne 204kg (o 3kg więcej niż poprzednio) ale ze świetną szybkością, i tak naprawdę bardzo łatwo, kiedy poprzednio 201kg było wolne i bardzo wymęczone. Próbowałem zrobić 214kg ale straciłem "groove", łokcie uciekły spod sztangi i nie poszło. A ten ciężar był do zrobienia, i normalnie atakowałbym dalej, ale tym razem olałem sprawę, bo mam zamiar kompletnie przebudować swoją technikę wyciskania.

Dzisiejszy trening wyglądał tak

Bench press 165x1 180x1 194x1 204x1 214x0
JM press 80x6 100x6 110x6 125x7
Strict DB rows 52,5kg 4x10 (strict db rows, czyli kolano i ręka na ławce, tułów kąt 90 stopni, idealny ruch, brak pomagania ciałem)
Wide lat pulldown 4x10

Wieczorem standardowo kolejny trening czyli biceps,triceps,barki izolacje

Teraz co do techniki

Dotychczas wyciskałem/wyciskam w sposób polegający na bardzo niskim opuszczaniu sztangi (górne części brzucha), zatapianiu w pewnym stopniu sztangi i ogromnym leg drive. Taki sposób wyciskania powoduje że dolna faza jest bardzo prosta, bo dzięki dynamice, eksplozywności wydaje się że sztanga nie waży nic przez pierwsze 1/3 wyciskania. Ale ten sposób ma też ogromną wadę, nie da się utrzymać odpowiedniego napięcia. Bo nie kontrolujemy do końca sztangi, "zrzucamy" ją w "martwy punkt", po to aby później ogromnym leg drivem i napięciem brzucha wyrzucić na odległość 1/3 ruchu gdzie dopiero zaczynamy wyciskać.

W ramach eksperymentu założyłem 140kg i spróbowałem wycisnąc w taki sam sposób ale kompletnie bez legdrive i "wybicia" brzuchem, ledwo dałem radę! I od razu zrozumiałem dlaczego moje barki są ciagle tak duże i silne, a klatka tak mała. Po prostu opuszczając tak nisko sztangę, barki grają główną rolę, a klatka w minimalnym stopniu.

Ostatnio właśnie oglądając starszych i mądrzejszych zrozumiałem że w wyciskaniu napięcie, kontrola jest najważniejsza jeżeli chce się naprawdę duże ciężary wyciskać, a opuszczając sztangę tak nisko jak ja, wyciskając w ten sposób tego napięcia po prostu utrzymać się nie da, i tu tkwił problemy dlaczego mój lockout ciągle kuleje, pomimo katowania upper back i tricepsa, po prostu traciłem napięcie.

Teraz zamierzam zmienić technikę w taki sposób, że sztangę będę opuszczał wyżej, to znaczy lekko poniżej sutków, czyli do pozycji o wiele korzystniejszej do rozpoczęcia wyciskania. Głównym celem będzie trzymanie napięcia cały czas, absolutna kontrola nad sztangą, brak "zrzucania" jej. Więc robię teraz "deload" upper body bo najbliższe tygodnie jak nie miesiące właśnie nad tym będę pracował. Bo szczerze uważam że jest to kolejny krok który muszę zrobić aby znacząco zwiększać swój wynik w wyciskaniu.

#strongaf #silownia #mikrokoksy #mirkokoksy
  • 20
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Istenieja jakies lepsze sposoby/źrodla na naukę techniki wykonywanie cwiczen niz mozolne probowanie? Skad wiedziec, ze ten youtuber ma rację, a ten nie? Czy jedynym rozwiązaniem jest drogi, dobry trener?
  • Odpowiedz
@biesy: To skad mam wiedziec jak cwiczyc? Skad wiedziec czy w wyciskaniu robic taki czy taki mostek, czy retrakcja i depresja lopatek jest prawidlowa, jak oddychach itd. itd. Niby to sa szczegoly, ktore nie maja znaczenia, ale chyba o to chodzi w sporcie, zeby sie doskonalic.
  • Odpowiedz
To skad mam wiedziec jak cwiczyc?


@DywanTv: Metoda prób i błędów, poznawanie własnego ciała, dostosowywanie ćwiczeń do warunków, obserwowanie reakcji organizmu.

Skad wiedziec czy w wyciskaniu robic taki czy taki mostek, czy retrakcja i depresja lopatek jest prawidlowa,


@DywanTv: nagrywaj się, porównuj z wzorcami i tak jak pisałem - obserwuj.
  • Odpowiedz
Czy jedynym rozwiązaniem jest drogi, dobry trener?


@DywanTv: Ale w Polsce takich nie ma. Naprawdę sam dałbym się w pełni trenować/porwadzić może kilku trenerom na ŚWIECIE.

Każdy osobnik jest INNY. Technika musi być indywidualnie dopasowana pod danego osobnika. Oczywiście o tym nie myślisz kiedy wyciskasz 100 czy 150kg bo to są śmieszne ciężary żeby brać pod uwagę daleko idącą indywidualizacje. Przy takich ciężarach skupiasz się na absolutnych podstawach. Ja sam wyciskając
  • Odpowiedz
jeszcze jakiś czas temu pisałeś o tym, że taki sposób wyciskania nie jest optymalny.


@vela: Rozwiń, że jaki sposób nie jest optymalny. O jakim sposobie niby pisałem że nie jest optymalny?
  • Odpowiedz
@DywanTv: każdy jest inny i na każdego działa to inaczej. Nie ma jednego wzoru.


@biesy: Nie zgodzę się w ogóle. Mało kto jest unikalnym płatkiem śniegu, nawet @IntruderXXL przecież napisał w tym poście, że dopiero teraz zmienia technikę. A techniką, która może jest troszeczkę gorsza doszedł do nieosiągalnego dla większości wyniku. Zmiana to pewnie jedynie kolejny okres progresu i dzięki temu, zgaduję, że może kolejne kilkanaście kilo progresu rozłożone na
  • Odpowiedz
A techniką, która może jest troszeczkę gorsza doszedł do nieosiągalnego dla większości wyniku. Zmiana to pewnie jedynie kolejny okres progresu i dzięki temu, zgaduję, że może kolejne kilkanaście kilo progresu rozłożone na jakiś okres czasu.


@urak666: Dokładnie. Ja po prostu dostrzegłem lukę/błąd w swojej technice którego poprawa może znacząco zwiększyć wynik/przyspieszyć progres oczywiście w long termie. Chodź wiem że nawet nie poprawiając tego dalej bym progresował. Po prostu silny osobnik ZAWSZE
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Jeszcze odnosząc się do tego specificity, to +/- myślę, że ta grafika jest odpowiednia jeśli chodzi na czym naprawdę trzeba się skupić.

1. Jaki rom masz w floor presie? Ile cm około brakuje ci do dotknięcia klatki?

@IntruderXXL: strzelam około 10cm, łapię na swojej zawodniczej - maksymalnej szerokości.

2. Taki stosunek może (nie musi) oznaczać zły/słaby leg drive podczas zwykłego wyciskania.

@IntruderXXL: Całkiem możliwe, ale obecnie jeśli chodzi
urak666 - @IntruderXXL: Jeszcze odnosząc się do tego specificity, to +/- myślę, że ta...

źródło: comment_o33JgI7vow1Y0HkBJOAzU834p0qkCuPN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
strzelam około 10cm,

jeśli chodzi o technikę to leg drive nie jest moim numerem jeden


@urak666: W takim wypadku taki stosunek jest jak najbardziej ok, i tym stosunkiem bym sobie głowy nie zaprzątał, starałbym się po prostu być silniejszy.

i czuję głównie klatkę


To jest normalne, większość osób nie chce wierzyć ale floor press naprawdę buduje niesamowitą siłę startową, właśnie przez rozerwanie fazy ekscentrycznej i koncentrycznej (przez to "odkładanie" sztangi na
  • Odpowiedz
@vela: Poniżej zrobiłem TYLKO poglądową grafikę. Ja chciałem/myślałem że zawsze wyciskam w sposób nr 1, czyli mniej więcej prosta linia, nie dostrzegłem wcześniej że jednak nie do końca tak jest i w najcięższych seriach wyciskałem w sposób nr 2. Czyli w dolnej 1/3 ruchu intencjonalnie "zrzucam" sztangę na bebech, tak nisko że jest ona właściwie w martwym punkcie ale następnie wybijam ją leg drivem. I wyciskanie zaczyna się dopiero po tej
IntruderXXL - @vela: Poniżej zrobiłem TYLKO poglądową grafikę. Ja chciałem/myślałem ż...

źródło: comment_ERAsJv3kb7jTJErbEqUdDMW8HZUZHjTs.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz