Wpis z mikrobloga

Witam. Mógłby ktoś mi wytłumaczyć, dlaczego tereny Zachodniopomorskie, Lubuskie trafiły do granic Rzeczpospolitej a Lwów duża część Ukrainy oraz Litwo-Białorusi zostały nam odebrane po 1945? Jeszcze nie miałem na historii tego a interesuje mnie to. Czemu dostaliśmy praktyczne nie znane obszary za ważne dla Polski obszary ( mam na myśli Lwów i ziemie Litewskie)
#historia #polska #granice #wojna #zsrr #wykop #gownowpis
  • 5
@mojezycie_svki: wszystko pochodna wojny Polsko-Bolszewickiej, w której brał udział Stalin jako oficer i odniósł upokarzającą klęskę. Przy najbliższej okazji w 1945 zemścił się na Polakach - podczas konferencji w Jałcie (wcześniejszych w Teheranie i Poczdamie też) mocno optował, aby Rosji po wojnie przydzielić większość zdobyczy z 1920. Nawet nie chciał dyskutować - Lwów (a także Brześć, Grodno i Wilno) miały zostać po stronie radzieckiej i koniec. I tak udało nam się
@mojezycie_svki: Stalin nie wiedział, gdzie sięgną jego czerwone łapska po wojnie, więc przesunął granicę Polski daleko na Zachód. Przy okazji nie chciał rozjuszać swojego przyszłego satelity, a i tak, co dobrego tam było, to wywieźli czerwoni do siebie. Polacy z kolei przywłaszczyli sobie cegły z Wrocławia do odbudowy Warszawy.
@haes82: > Aby Polacy mniej się buntowali, przydzielono nam część niemieckich ziem (łatwo dawać z puli pokonanego), nawet na szybcika stworzono takie nośne hasło odzyskania ziem piastowskich. I tak jakoś jest do dziś
Praktycznie dużo do państwa Mieszka nie traci współczesna Polska, większość ziem z tamtego okresu powróciło ale i tak najbardziej szkoda mi Lwowa ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nwm czemu ale jakoś nie mogę się pogodzić