Wpis z mikrobloga

@btc99999999 Napisał wiele głupot, ale dał jedno zdanie które moim zdaniem jest trafione w punkt

Altcoiniarze wierzą, że btc to słąbe wykorzystanie blockchaina, a blockchain to przełom. Bitcoiniarze wierzą, że bitcoin to jedyne sensowne zastosowanie blockchaina, a cały blockchcian jest rozdmuchany.

Weźmy nazewnictwo jakiego używa się w projektach i regulacjach czyli DLT (Distributed Ledger Technology) jest to po prostu rejestr rozproszony i tak nie każdy system DLT jest blockchainem ale każdy blockchain jest systemem DLT. Dodatkowo systemy DLT dzieli się na: public, private, permissioned oraz unpermissioned. Bitcoin używa DLT publicznego, ponieważ gdyby wykorzystywał DLT prywatnego, wtedy do danych mieliby dostęp tylko wybrani użytkownicy. Różnicą w permissioned DLT oraz unpermissioned DLT jest weryfikacja transakcji. W premissioned DLT transakcje może zweryfikować konkretne grono użytkowników, natomiast unpermissioned DLT pozwala weryfikować transakcje wszystkim użytkownikom.Najprościej zrozumieć to jako rozproszona baza danych mająca pewne atrybuty.

Na wstępie trzeba podać, że jest bardzo wiele przypadków użycia gdzie systemy DLT sprawdzają się o wiele lepiej niż zwykła baza danych ale są też przypadki gdzie zwykła baza danych będzie lepszym rozwiązaniem. Co więcej przy jednym projekcie w zależności od miejsca można łączyć wiele technologi naraz.

Większość technologi opensourcowych które osiągnęły sukces wcześniej czy później zostaje wykorzystana w komercyjnych projektach, deweloperzy są werbowani przez korporacje a kod zostaje adaptowany do komercyjnego rozwiązania. Nie inaczej dzieje się w przypadku technologi DLT, duże korporacje posiadają budżety i nie muszą wyceniać i finansować swoich projektów przez ICO czy listowanie coinów na giełdach. Ale to że o tym za często nie słyszymy nie znaczy że się nie dzieje.

Ktoś może powiedzieć ale to jest robione jako marketing jak na fali dot.com , część projektów tak ale część nie i tak samo jak z tysiąca projektów z ery dot.com kilka wypaliło i zmieniło nasze postrzeganie technologi. Podobnie będzie tutaj.

Przypadków użycie jest naprawdę sporo, zarówno w sektorze finansowym jak i poza nim. Patrząc po patentach jest naprawdę tego sporo i coraz więksi gracze w to wchodzą.Trzeba spojrzeć czasem poza rynek bitcoina i altów, przykład z naszego podwórka PKO opracowuje system oparty o DLT do łatwej weryfikacji dokumentów bankowych, nikt nie nagania, akcje banku nie urosły o 1500%, nie było ICO, nie było pump and dump. Po prostu technologia została użyta tam gdzie była odpowiednia i może przynieść korzyści. Albo Dubaj postanowił do 2020 r. wyeliminować papier w administracji publicznej i wszystkie zapisy przenieść do „łańcucha bloków”. Ignorowanie tego to ignorowanie sporej części technologi jako takiej.

#bitcoin #kryptowaluty
d.....y - @btc99999999 Napisał wiele głupot, ale dał jedno zdanie które moim zdaniem ...

źródło: comment_wL1Seq7Uiw3apQ8rGaDpKDig7LqfdprV.jpg

Pobierz
  • 134
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cyberpunkbtc: Ale ty wiesz lepiej bo jesteś długo w krypto

Z komunikatów prasowych SWIFT dotyczących wspomnianego raportu odnośnie projektu systemu wymiany międzybankowej dowiadujemy się, że weryfikacja koncepcji miała na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań pozwalających zintegrować DLT z obecnymi systemami stosowanymi przez SWIFT w kierunku spełnienia przez system „kryteriów administracji na szczeblu korporacyjnym, bezpieczeństwa systemu oraz przechowywanych danych, w tym ochrony prywatności”. Dużą wagę przykładano także do kwestii przyszłych aplikacji opracowanych
  • Odpowiedz
Albo Dubaj postanowił do 2020 r. wyeliminować papier w administracji publicznej i wszystkie zapisy przenieść do „łańcucha bloków”.


@dla_zabawy: Ale to nie ma sensu! Po co blockchain, skoro autoryzować wszystko będzie i tak zaufana jednostka administracyjna? To samo dokumenty i zapisy w bankach... Po co ten blockchain, skoro zwykła baza ogarnie to lepiej i szybciej?
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: możliwe, że korporacje wykorzystają niektóre pomysły z blockchain, aby dodać parę cech do klasycznych baz danych, z których obecnie korzystają. Aby były bardziej audytowalne, aby łatwiej wymieniały informacje z innymi, itp. Będą to nazywać blokchainem aby dostać kasę na rozwój infrastruktury. Ale jednocześnie wciąż nie będzie to blokchain, tylko wyrób blockchainopodobny o smaku klasycznej DB.
  • Odpowiedz
Po co ten blockchain, skoro zwykła baza ogarnie to lepiej i szybciej?


@niepodszywamsiepodbiauka: @kapibar to fajnie podsumował

możliwe, że korporacje wykorzystają niektóre pomysły z blockchain, aby dodać parę cech do klasycznych baz danych, z których obecnie korzystają. Aby były bardziej audytowalne, aby łatwiej wymieniały informacje z innymi, itp. Będą to nazywać blokchainem aby dostać kasę na rozwój infrastruktury. Ale jednocześnie wciąż nie będzie to blokchain, tylko wyrób blockchainopodobny o
  • Odpowiedz
Po co blockchain, skoro autoryzować wszystko będzie i tak zaufana jednostka administracyjna?


@niepodszywamsiepodbiauka: wiesz że jak ktos w Polsce kupi działkę to już półroku czeka, a własność w księdze jest nie przeniesiona ? A tak to jeb podpis cyfrowy urzednika i wio.
  • Odpowiedz
@dla_zabawy: ale to jest właśnie sedno problemu tej dyskusji.

Ty się czasowa DLT które jest stosowane w innych celach. Rozmówcy na to patrzą przez pryzmat krypto.

Tylko na c--j nam tu temat DLT? Już w pierwszym wpisie tutaj o tym mówiłem. Co nas to obchodzi? Co to ma wspólnego z krypto? Jak możemy my mieć z tym cokolwiek wspólnego?
  • Odpowiedz
Tylko na c--j nam tu temat DLT? Już w pierwszym wpisie tutaj o tym mówiłem. Co nas to obchodzi? Co to ma wspólnego z krypto? Jak możemy my mieć z tym cokolwiek wspólnego?


@cyberpunkbtc: Tak bo wiele altów opracowuje rozwiązania które mogą zostać użyte w komercyjnych DLT
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka: @WeselnyGiermek00: @kapibar: @dla_zabawy: @rosiv: @m00n:

Teraz odbiór się nie do DLT ale typowego blockchaina administracyjnego który może być scentralizowany i odpowiednio zabezpieczony. Pod jednym warunkiem - że będzie korzystał z uwierzytelniania POW w bitcoinie.

Nie wiem czy wiecie jak jest z budowany blok w BTC?
Mamy transakcję. Każda z nich jest hashowana. Następnie te transakcję są łączone w pary i ponownie już wspólnie hashowana. Następnie kolejne takie wspólne hashe transakcji są łączone w pary i znów hashowana. Powstają piramida gdzie na końcu mamy
  • Odpowiedz
Tak bo wiele altów opracowuje rozwiązania które mogą zostać użyte w komercyjnych DLT

@dla_zabawy: Ale dalej, co nam do tego?
Człowieku, uczepiłem się tego DLT, pewnie wygooglowales to i się naczytałem ale co nam do tego? To zamknięte projekty o których niewiele wiemy, co nas one obchodzą?
  • Odpowiedz