Wpis z mikrobloga

Mam lamerskie pytanie ale wolę się upewnić.
W dalszej rodzinie jest komputer z Win 10 który zdechł kilka dni temu po updacie. Działa wiersz poleceń a wszystkie próby resetu, wejścia w tryb awaryjny kończą się niepowodzeniem.nie bardzo widzę innego wyjścia jak reinstalacja windows z USB ale nie wiem czy był aktywowany. Slmgr nie wyświetla nic bo jest tylko wiersz poleceń.
Czy może się okazać że po reinstalacji win stanie się nielegalny i jak temu zapobiec?

#windows
  • 10
@aardwolf: sfc /scannow, bootrec od biedy, DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth a jak znasz nazwę aktualizacji to możesz ją usunąć, też za pomocą DISM'a. Wszystkie te komendy powinny być dostępne w wierszu poleceń. Masz klucz produktu tego Windowsa?
@Busios: sytuacja wygląda tak:
1. System jest w stanie PreInstalacji (ustawiony klucz MiniNT w rejestrze.
2. Wszystkie zmiany w rejestrze są przywracane przy bootowaniu.
3. Na dysku są katalogi Windows i Windows.old.
bcdedit pokazuje że bootowanie jest z Windows
4. Lecz bootrec /rebuiltbcd znalazło "total identified windows installations:1 C:\windows.old\windows" tyle że jak chcę dodać instalację do boot list to system nie może znaleźć ścieżki.
@Sztuczna_inteligencja: nie. W10 wykorzystuje pewne informacje o kompie (w tym MAC karty sieciowej) do sprawdzenia na serwerach aktywacyjnych, czy dana maszyna posiada licencję. Jeśli producent nie zapisał licencji w BIOS/UEFI na W10, to system sam tego nie zrobi.

Dowód?
Miej aktywny W10 na starszym kompie (powiedzmy: z czasów W7). Odpal instalator z USB/DVD (np z: 1803), aby przeinstalować system. W którymś momencie instalator zapyta się o wersję systemu i czy masz