Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz udzielałem dziś pierwszej pomocy osobie mocno poszkodowanej w wypadku, było to ponad 3h temu ale wciąż trzęsą mi się ręce.

- jestem kierowcą auta z którego pochodzi nagranie
- byłem pierwszy przy poszkodowanym
- nie byłem szkolony do pierwszej pomocy oprócz jakichś banałów w szkole
- na początku pan był nieprzytomny
- krzyczałem na około żeby ludzie dzwonili na pogotowie, w między czasie dzwoniła też żona
- rozmawiałem do Pana ale nie odpowiadał
- dziwnie się krztusił więc próbowałem udrożnić jego drogi oddechowe
- 1-2 minuty później pojawiła się pani na rowerze Veturilo która była studentką medycyny, pobiegła do mojej żony po apteczkę i udzieliła mi kilku wskazówek
- pojawił się pan żandarm szkolony do tego typu pomocy, pomógł mi ułożyć pana w pozycji bocznej bezpiecznej i zabandażować głowę która była głęboko rozcięta i z której leciało dużo krwii
- poszkodowany zaczął się wybudzać (3-4 minuty), chciał koniecznie wstawać. Musieliśmy go z Panem żandarmem przytrzymać
- pojawił się "radiowóz" tramwajów warszawskich i wstrzymał ruch
- pojawił się radiowóz
- policjanci ponaglali karetkę przez radio
- przejęcie pacjenta przez ratowników medycznych z karetki

Tutaj mój apel, proszę gdziekolwiek byście nie jechali na rowerze ZAWSZE! ZAWSZE!! miejcie na głowie kask, nie zakładajcie pełnych słuchawek i nie uważajcie DDR za drogę z pierwszeństwem

Sam jestem zarówno rowerzystą jak i kierowcą, nie oceniam tu nikogo. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo.

W momencie zderzenia była awaria sygnalizacji świetlnej.

#warszawa
zaxcer - Pierwszy raz udzielałem dziś pierwszej pomocy osobie mocno poszkodowanej w w...
  • 215
  • Odpowiedz
@paczus13: @marian1881: A ja jestem z Warszawy i są to moje okolice. Tam jest pas do prawoskrętu w Prymasa tysiąclecia. Te samochody chcą skręcić i zachowują się właściwie. Natomiast kierowca busa wyprzedza na pasach przy ruchu niekierowanym nie zachowując elementarnej ostrożności.
  • Odpowiedz
@zaxcer: ulica obozowa w wawie, mieszkałem 3 lata w tym bloku po prawej od nagrania z oknami na to skrzyżowanie. Nie było tygodnia bez poważnego wypadku i dnia bez mniejszego. Kierowcy jadący z prymasa w obozowa w nosie mają pasy i ścieżkę rowerową z koleii kierowcy od bemowa notorycznie na czerwonym w kierunku woli no bo się wszystkimi śpieszy... brawo mirku za postawę, sam tam udzielałem pomocy ze trzy razy...
  • Odpowiedz
@Protector: Zawsze jeżdżę rowerem w słuchawkach dousznych. Do miasta wystarczy mi oglądanie się we wszystkie strony, kręcę głową jak #!$%@?. Jedynie czułbym dyskomfort na jakiejś DK.
Zakładam, że typ co przejeżdżał rowerem nawet nie spojrzał w lewą stronę - nie mówię, że to jego wina, ale zakładając, że nie miał słuchawek to co mu to pomogło skoro się nie obejrzał?
  • Odpowiedz
I dlatego jest przepis, który zakazuje omijania pojazdów przed i na przejściu/przejeździe rowerowym.


@paczus13: Chory przepis, który powoduje właśnie takie wypadki. Nie da się nie omijać pojazdów przed przejściami/przejazdami, bo wtedy całe miasto staje w miejscu.

Za to potrzebny jest przepis, by zabraniać takiego wjeżdżania na przejście/przejazd rowerowy, jak na owym filmiku, bo to bezdenna głupota i proszenie się o śmierć.
  • Odpowiedz
@Rzuku:

Może powinienem udrożnić mu gardło palcami

Tyle razy przez to przechodziłem, tyle szkoleń, informacji co robić

? xD Tyle szkoleń i Ty chcesz udrażniać gardło palcami? Powodzenia... Udrażnianie dróg oddechowych tylko i wyłącznie odchylając głowę do tyłu.

@zaxcer: Polecam zawsze mieć przy sobie parę rękawiczek lateksowych albo nitrylowych. Zazwyczaj w momencie kontaktu z poszkodowanym jesteśmy narażeni na zetknięcie się z jego np. śliną, w Twoim przypadku z
  • Odpowiedz
Przecież busiarz powinien mieć sprawę w sądzie za nieudzielenie pomocy. Nawet Januszowi się nie chciało z auta wyjść.
Wg mnie powinien stracić za ten wypadek prawo jazdy do końca życia.
  • Odpowiedz
? xD Tyle szkoleń i Ty chcesz udrażniać gardło palcami? Powodzenia... Udrażnianie dróg oddechowych tylko i wyłącznie odchylając głowę do tyłu.


@Telofaza: Taaaaaaaa. A jak koleś ma w jamie ustnej pianę w przypadku ataku serca to też tylko odchylasz aby się dalej dusił własnymi wydzielinami? Wystarczy włożyć palec i wygarnąć tą pianę lub cokolwiek co przeszkadza.
Co do rękawiczek to tak jak ty polecam choćby żeby nie mieć oporu przed
  • Odpowiedz
@kupkesobieciagne

Chory przepis, który powoduje właśnie takie wypadki. Nie da się nie omijać pojazdów przed przejściami/przejazdami, bo wtedy całe miasto staje w miejscu. Za to potrzebny jest przepis, by zabraniać takiego wjeżdżania na przejście/przejazd rowerowy, jak na owym filmiku, bo to bezdenna głupota i proszenie się o śmierć.


To jest jedno z najpoważniejszych wykroczeń w ruchu drogowym! Każdy pieszy i rowerzysta ma się według Ciebie zatrzymywać na środku drogi i wychylać
  • Odpowiedz