Wpis z mikrobloga

Biurowiec Bałtyk w #poznan został bryłą roku 2017.

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21901211,baltyk-w-poznaniu-to-najpiekniejszy-budynek-w-polsce-oto.html

Parę razy spotkałem się z opinią, że ten budynek jest brzydki, jednak moim zdaniem ten obiekt jak najbardziej zasługuje na to wyróżnienie poprzez swoją bryłę, która inaczej się prezentuje zależnie od tego z którego miejsca na nią się patrzy. Od strony ul. Św. Marcin widzimy stabilną, pewną konstrukcję, natomiast patrząc od strony ul. Zwierzynieckiej mamy odwrotną proporcję i można się zastanawiać jak taka smukła podstawa podtrzymuje górne, większe piętra.
Budynek jest odważny w bryle, ale nie jest krzykliwy i kiczowaty w kolorach.
Teren wzdłuż linii kolejowej dzięki temu budynkowi jest bardziej urozmaicony oraz ciekawszy.
W ogóle wg mnie okolica Ronda Kaponiera poprzez obecność szerokiej, dwujezdniowej ulicy, oraz szerokiego torowiska jest zbyt płaska bez Bałtyku i przesadnie otwarta jak na centrum dużego miasta doskonale to widać tutaj
Dodatkowym plusem jest to, że od strony ronda Kaponiera paskudny budynek Sheratona nie jest widoczny.
Niektórzy zarzucają tej inwestycji również to, że zasłania Concordię od strony u. Roosevelta, a wg mnie właśnie został stworzony przyjemny kameralny półotwarty plac między tymi dwoma budynkami, który z jednej strony jest otoczony nowoczesnym budynkiem, a z drugiej zabytkowym.

Przy okazji polecam sobie teraz zrobić spacer wieczorem po tej okolicy, Bałtyk, odnowiona, ładnie oświetlona Kaponiera (która powstała w wielkich bólach ;) ), Concordia, zabytkowy zachodni koniec ul. Św. Marcin, zieleń miejska robią świetną robotę.
#architektura
Pobierz flager - Biurowiec Bałtyk w #poznan został bryłą roku 2017.

http://www.bryla.pl/br...
źródło: comment_STbDUjABrKmgJiDDtgagcVAcL2cdANJd.jpg

Uważasz, że Bałtyk zasługuje na to wyróżnienie?

  • Tak 71.7% (170)
  • Nie 14.8% (35)
  • Bałtyk to brzydal 13.5% (32)

Oddanych głosów: 237

  • 10
  • 0
@pszemkupszemku tak.super. Zero iluminacji w nocy. Wygląda jak na szybko zrobiony projekt inspirowany szuflandią albo pudelkami od zapałek. Podpory w środku które chyba miały zaburzyc pudelkowatosc są niewyeksponowane. Mi się nie podoba. Przez moment nie zrobił na mnie wrażenia
@flager: Jeśli chodzi o biurowiec - może być, biorąc pod uwagę współczesny architektoniczny krajobraz w Polsce, ale z Kaponierą, to #!$%@?łeś. Chryste, jak ja nienawidzę tego miejsca xD Za każdym razem mam ból dupy jak się trzeba tam przesiadać. To rondo jest obrzydliwe w swojej przeciętności i w swoim braku przystępności - tak, wiem, że to Polska i to tylko rondo - ale tyle lat nad tym pracowali, a jednak Kaponiera
@MCXXI pamiętam, jak rondo nazywało się jeszcze Kopernika i w godzinach szczytu przemieszczały się tam tłumy ludzi. Teraz mam wrażenie, że to miejsce jest wymarłym, betonowym tworem z lochami, a morze ludzi przeniosło się w okolice Avenidy i mostu Teatralnego.
Długo nie mieszkałem w Poznaniu i po powrocie nie mogę się przestawić i pogodzić z tym, że pewne miejsca w tym mieście pustoszeją, ale jednocześnie cieszę się, że inne zaczęły nagle tętnić
@flager: jak piszesz o budynku to podaj też autorów: MVRDV i Natkaniec Olechnicki Architekci
A sam budynek nawet jak na MVRDV jest dobry i wpisuje się w kontekst. Ale napisanie o nich że są jedną z najbardziej uznawanych pracowni na świecie zalatuje ignorancją