Wpis z mikrobloga

Policjanci wkroczyli na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego. Powód? Konferencja naukowa zorganizowana przez szczecińskich filozofów. Organizatorów konferencji spisano. Funkcjonariuszom najwyraźniej nie spodobała się tematyka. Naukowcy z czołowych polskich uniwersytetów dyskutowali bowiem o filozofii Marksa.

Jakież to zbrodnicze treści przedstawiono w profesorskich referatach? Szczęśliwie można zapoznać się z programem konferencji. Przeglądam go i doprawdy nie wiem, który z referatów tak przeraził funkcjonariuszy. Ten o myśli Zygmunta Baumana? O teorii Wolfganga Streecka, dotyczącej spadku tempa wzrostu i oligarchizacji współczesnej gospodarki? A może zawinił referat o Marcu 68 i roli rewizjonizmu w narodzinach opozycji demokratycznej? Albo o inspiracjach Marksem we współczesnej pedagogice?

Nie słyszę w tej sprawie protestu obrońców demokracji z PO. I, szczerze mówiąc, nie rozumiem dlaczego. Nachodzenie uniwersyteckich ośrodków przez policję to akurat rzeczywiste zagrożenie dla wolności. Wolności nauki.


Wysyłanie policjantów na uniwersytety ma w Polsce bardzo, bardzo brzydkie tradycje. Nie wiem, czy ta sprawa to nadgorliwość lokalnego politruka z PiSu, zwykłe nieuctwo, czy może polityczne zlecenie z centrali. Jeśli to ostatnie, to zachęcam pana ministra Brudzińskiego, żeby stuknął się mocno w czoło.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23394039,policja-weszla-na-konferencje-naukowa-nadgorliwosc-lokalnego.html
#bekazprawakow #filozofia #neuropa #socdem
  • 73
@Drakii Jak promowal zbrodniczy ustrój? Przeczytałeś ten manifest?
Tam w większości nie ma nic sensownego o komunizmie. To była jego teoria nowego społeczeństwa w której nie było nic o totalitaryzmie, zbrodniach, przesladowaniach.
To tak jakby mówić że konferencje o F. Nietzsche powinny być zakazane, bo hitler sobie wziął z jego filozofii parę zdań.
Jesteś ignorantem bez wiedzy.
EOT z mojej strony
jak nie można pisać że Marks to nie komunista jak napisał manifest komunistyczny? a to że jest zbrodniarzem nigdzie nie napisałem twierdze jedynie że promował zbrodniczy ustrój.


@Drakii: Nie wytłumaczysz.
Wypowiadający się tu taysze partyjni stosują starą kalkę "marksizm dobry, tylko wypaczenia złe". 1968 wiecznie żywy.
A tak naprawdę, to wszystkie literalnie totalitaryzmy 20-wieczne były zakorzenione w marksizmie. A sam Marks nie mógł nie wiedzieć, że realizacja jego idei musi zakładać
W kontekście Marksa zawsze powołuje się na Rosję a nigdy na Niemcy, Austrię czy Francję gdzie inspirowane Marksem partie miały spory wkład w tamtejszą politykę i warunki pracownicze.


@urs6: Francję powiadasz?
Taki np. marksista Sartre niby nic nie robił, tylko inspirował.
Ale już jego uczeń Pol Pot wrócił z nauk "do siebie", zrealizował inspiracje i... zaciukał motykami półtora miliona ludzi.

Co do Niemiec i Austrii, to wypadałoby wreszcie uczciwie odpowiedzieć na