Wpis z mikrobloga

No hej. #pociagdozyskow widze obserwuje już 5 osób. Cieszy mnie to.

Na początek opiszę trochę optymalną (z mojego punktu widzenia strategię).
1) Grasz kapitałem ekstra - nic nie denerwuje bardziej jak sprzedaż na stracie bo trzeba mieć na nagły wydatek. Jak to się mówi - gra się kasą, którą można przegrać. Wtedy jest zupełnie inny poziom emocji przy grze.
2) Nie graj za dużym kapitałem. Tu nie ma złotego środka ile kasy to jest już dużo. Każdy z nas jest inny. Ma inne miesięczne przychody. Osobiście stosuję taką strategię, w której uzależniam wielkość pozycji od miesięcznych dochodów.
Zastanów się nad taką sprawą. Ile czasu chciałbyś odpracować ewentualną stratę na giełdzie? Tydzień, dwa tygodnie, miesiąc. Kwartał? Jak jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie to jest to Twój kapitał na inwestycje.
3) Ekspozycja na rynek. Głównymi lokomotywami sektora #gamedev jest #cdr #11bitstudios oraz od niedawna #playway. Oprócz tych spółek warto kupić kilka innych z sektora np. Ten Square Games #ten , farm51,
są też mniej znane na które można zerknąć cigames, vivid games, Jujubee S.A, Bloober Team (...) - w sumie trochę ich jeszcze jest, jednak większość z nich jest kwotowana na new connect a nie na gpw.
Jak kupować? Warto kupić kilka spółek aby uśrednić ryzyko (jakaś gra zrobi niewypał i spadnie). Na pewno te znane marki są stabilniejsze. Te małe jednak mogą pod wpływem wydarzenia urosnąć znacząco jak np. jakiś duży gracz podpisze umowę na gry mobilne z danym studiem. Jednak pamiętaj, że rynek gamedev jest dość dynamiczny i na tle innych spółek ruchy po kilkanaście % nierzadko występują (w obu kierunkach ( ͡° ʖ̯ ͡°) ).
4) Na pewno nie uda Ci się trafić dołka ani górki. Warto podzielić inwestycje na transze, kupując co jakiś czas. Jednak uważaj. Zbyt mały pakiet akcji kupiony np. za 100 zł będzie oznaczał spore koszty - z reguły maklerzy mają prowizję np. 0,3% od zakupu akcji, ale minimum 3 zł. W takiej sytuacji zakup akcji za 1000 zł da prowizję 0,3% równą 3 zł.
Ja mam konto w #bossafx i założyłem IKE. Będę trzymał te papiery do bankructwa lub emerytury :)

Dodatkowo czy warto inwestować w tym momencie? Rynek teraz rośnie bo jest sporo dobrych informacji. Nie wiem jak długo potrwa jeszcze ta hossa, ale te wzrosty o 100% przydałoby się jednak kiedyś odreagować - zatem jakaś korekta jest wskazana.

#inwestycje #gielda #gpw
  • 8
@szcz33pan: wg mnie najlepiej teraz inwestować w:
11bit - wciąż jest paliwo do wzrostów, Frostpunk po niemal 3 tygodniach od premiery, ponownie wskoczył na 4 miejsce w globalach na steamie, dawno nie było tytułu który tak długo utrzymywałby się w topce na steamie, a pod koniec maja premiera nowej, obiecującej gry z wydawnictwa.
Playway - jestem dość sceptycznie nastawiony do jakości House Fliperra czy Agony, ale spekulacyjnie powinno rosnąć do premier.
@szcz33pan
@spinor ja dodam z kolei że z 11 bit Studios no ok można jeszcze coś zainwestować ale ponad 400 zł za akcje, nie którzy to tyle całościowo moga poświęcić na giełdę :)
Playway - o ile nie rozumiem kto kupuje gry pokroju symulator zula albo takie jak house flipper, tak agony aż mnie wyrwało z kapci po gameplayu.
Farm51 - bodaj 21 maja będzie wiadomo co z WW3 więc też warto
nie rozumiem z tymi maklerami mozna prosic wyjasnienie?


@blakker: może napisałem za bardzo żargonowo. Makler to w tym kontekscie Dom Maklerski za pomocą którego dokonujesz transakcji na GPW - kupujesz i sprzedajesz. Każdy Dom Maklerski pobiera prowizję od zakupu lub sprzedaży akcji. Najczęśćiej to jest 0,3% / 3 zł minimum lub 0,5% / 5 zł
BOŚ BANK daje 5 zł minimum, jest to dość sporo, ale ja rzadko robię transakcje, zatem
@sokool: no to spółki z NewConnect. Tam chyba 80% spółek leci na mordę w dłuższym terminie. Nie dziwi mnie to. Ja też rzadko kupuje na IPO. Piszę właśnie wpis o pewnej spółce - Macro Games S. A. Dał zarobić kilkaset % a dziś są zawieszone kwotowania.