Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki.
Niestety potrzebuję Waszej porady. 1,5 mca temu wraz z niebieskim kupiliśmy działkę budowlaną pod miastem. Było dwóch właścicieli - braci. Ten sam adres zamieszkania, tyle że jeden z nich się tym nie zajmował, ale drugi miał notarialne pełnomocnictwo do sprzedaży działek (mają ich dużo i do tego są deweloperami). Podpisaliśmy akt notarialny, kredyt wypłacony, my szczęśliwi z zadłużenia się na całe życie.... Aż do wczoraj, gdy otrzymaliśmy polecony od brata, który rzekomo się tym nie zajmował. Z zawiadomieniem, że brat bezprawnie sprzedał działkę, bo pełnomocnictwo było odwołane i będzie dążył do unieważnienia transakcji, bo brat mu nie dał kasy... Do pisma załączył ksero zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury.... Z pieczątką przyjęcia w prokuraturze.

Proszę, poradzcie, co robić? Wychodzi na to, że mamy kredyt na coś, co nie jest nasze! Oczywiście chcemy wybrać się do prawnika, szukamy jakiegoś, który się na tym zna.
#prawo #wroclaw
  • 24
@dzieju41: teraz to wiemy, wtedy uznaliśmy, że notariusz sprawdza takie dokumenty i ich wiarygodność bo w przeciwnym wypadku po co by nam był notariusz?
@Magdalenaa: jeśli faktycznie złożył zawiadomienie do sądu na brata to trochę przewalone. Trochę zajmie odzyskanie kasy o ile w ogóle ją odzyskacie, to jakieś dziwne krętactwo.

Widywałem podobne sprawy, m. in. wyprzedawanie w ten sposób majątku spółki w celu uszczuplenia majątku na szkodę wierzycieli, i ciągnie się to latami.
@Czarzy ja pierdziele.....
Były dwie rozmowy telefoniczne z braćmi. Pierwsza z bratem niby pokrzywdzonym, który nie dostał kasy. Twierdzi, że pełnomocnictwo odwołane notarialnie, tak jak ma byc i że brat o tym wiedział. Dodał, że jakby mu brat kasę oddał, to by się z tego wycofał- tylko co wtedy? Skoro akt notarialny byłby nieważny?? Z drugim bratem, tym, który nam działkę sprzedał. Powiedział że mamy się nie martwić (śmieszek z niego), bo
@Magdalenaa: Słuchaj, niczym się nie martw. Masz akt notarialny i wpis do księgi wieczystej to Ty jesteś właścicielem. Jeśli się boicie tam budować, bo sprawa nie wiadomo jak się zakończy za 10 lat to po prostu sprzedajcie tę działkę dalej i tyle.
@canto księgi jeszcze nie utworzono, zajmuje to jakieś 3-4mce od aktu notarialnego.
Z tego co czytałam to może być tak że ten akt notarialny nie będzie wiążący bo będzie wadliwy.

A co do sprzedaży dalej to boję się, że posądzą nas o świadome oszustwo. Bo wiedzieliśmy że jest taka sytuacja z tą działką i to zatailiśmy przed kupującymi. I w czym bylibyśmy lepsi od tych oszustów?
@Magdalenaa: No to utwórz i tam się wpisz. Działka jest Twoja, nieważne co oni mówią, tego się trzymaj.
To jest spór między braćmi, który Ciebie nie dotyczy. Nie masz wiedzy, który z braci jaką częścią działki dysponował, możliwe, że ten, który był u notariusza miał jej 99% a ten drugi tylko 1%. Według Twojej najlepszej wiedzy oraz notariusza - osoby o niezwykle wysokim zaufaniu publicznym - transakcja doszła do skutku.
Możesz
@canto nie mogę od tak utworzyć sobie księgi wieczystej. Wniosek o utworzenie ogarnął za nas notariusz i teraz czekamy aż sąd utworzy księgę.

Masz trochę racji (A przynajmniej mam taką nadzieję), tylko zdaje mi się, że notariusz nie sprawdził ważności pełnomocnictwa, bo w akcie notarialnym jest zapis, że sprzedający brat posługuje się takim i takim upoważnieniem i poświadcza, że jest ono ważne.
w akcie notarialnym jest zapis, że sprzedający brat posługuje się takim i takim upoważnieniem i poświadcza, że jest ono ważne.


@Magdalenaa: żaden ze mnie prawnik, ale to zdanie wskazuje chyba kto ma problem - w końcu sprzedający brat się pod tym aktem podpisał
@Magdalenaa: Jak dla mnie to wygląda jak jakaś próba wyłudzenia albo chłopaki dostali jedną duża ofertę na kilka działek w okolicy i chcą się wycofać "rakiem" z tematu. Możesz się przejść do prokuratora z tym pismem i się dowiesz co i jak.
@Magdalenaa: jak uniewaznia akt to tylko pytanie czy tamten brat ma kase zeby zwrocic.. Jak ma to problemu raczej nie bedzie i jeszcze Wy mozecie go pozwac o zwrot kosztow wszelakich i lekko wygracie.
Powodzenia