Wpis z mikrobloga

Komisja Europejska może zatrzymać ustawę o Sądzie Najwyższym. Inną ścieżką niż art. 7. Ale musi się pospieszyć
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/4302291/komisja-europejska-moze-zatrzymac-ustawe-o-sn-inna-sciezka-niz-artykul-7/

Komisja Europejska może skorzystać z innego - niż art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej - instrumentu przewidzianego przepisami prawa Unii Europejskiej, tj. wnieść do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę na ustawę o Sądzie Najwyższym. A wraz ze skargą Komisja może wnieść o zawieszenie stosowania ustawy. Inny bat na zamach na państwo prawa

Co może zrobić Komisja Europejska w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym? Czy można jeszcze zatrzymać tą szkodliwą ustawę? – pyta dr Piotr Bogdanowicz* specjalista prawa europejskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. I znajduje interesującą odpowiedź. Oto jego artykuł dla Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press.


Sędziowie na łasce prezydenta

Spór między Komisją Europejską a Polską o kształt tzw. reformy sądownictwa trwa już ponad dwa lata. Punktem spornym są m.in. przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017.

Weszła ona w życie 3 kwietnia 2018 r. Przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego z 70 do 65 roku życia. Sędziowie po 65 roku życia będą mogli dalej pełnić urząd, jeżeli złożą stosowne wnioski i wyrazi na to zgodę Prezydent RP. Możliwość taka dotyczy ok. 40 proc. orzekających sędziów, w tym Pierwszej Prezes SN oraz prezesa kierującego Izbą Karną. Ci, którzy nie złożą wniosków, 3 lipca 2018 r., przejdą w stan spoczynku.


W przypadku Pierwszej Prezes SN oznaczałoby to przerwanie sześcioletniej kadencji, gwarantowanej przez Konstytucję. Niezależnie od tego, czterech sędziów orzekających w Izbie Wojskowej automatycznie przeszło już w stan spoczynku (w związku z likwidacją tej Izby).

Z informacji prasowych wynika, że tylko kilkunastu sędziów złożyło wnioski do prezydenta, a część z nich nie zawiera wymaganego ustawą zaświadczenia lekarskiego o zdolności do dalszego pełnienia obowiązków.

Obniżając wiek emerytalny sędziów SN i uzależniając dalsze pełnienie urzędu od zgody Prezydenta, ustawa o SN godzi w zasady niezależności sądów i nieusuwalności sędziów w świetle art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej i art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.


Całość

#polityka #neuropa #sadownictwo #prawo #sn #ue #bekazpisu #bekazprawakow #dobrazmiana
  • 11
Inną ścieżką niż art. 7.


@JanuszKek: Czyżby plotki o tym, że Polskiej dyplomacji udało się zebrać koalicję 7 krajów gotowych głosować przeciwko art. 7, a w konsekwencji go zablokować miały okazać się prawdziwe?
@JanuszKek : z moich prywatnych obserwacji:
- Rumunia, bo robią identyczne zmiany w prawie u siebie jak PiS w Polsce
- Bułgaria, bo art. 7 był pierwotnie szykowany dla nich oraz ichniemu państwu mafijnemu
- Węgry, bo sojusz Orban-Kaczyński trwa mocno

Pytanie, kto jeszcze?
- Słowacja, bo ost. głośno u nich, że nie są państwem prawa (kontrolowani przez Włoską mafię)?

@Roxar123 Ja słyszałem, o próbie przepchnięcia tego większością kwalifikowaną i o to