Wpis z mikrobloga

@RoBee: @l4l4: podejrzewam, że w czasach kiedy stawiona budynek nikt nie przejmował się takimi "detalami" jak jakakolwiek izolacja... Cegły zaraz nad gruntem wyglądają w miarę solidnie, kilka/naście cegieł jest luźnych bo zaprawa zmurszała, jak jest niżej nie wiem. Co w takim przypadku byście polecali?
@Sondokan żeby to zrobić dobrze musisz odkopać ziemię do głębokości poniżej fundamentu. Potem musza one schnąć określony czas. Im dłużej tym lepiej ale zależy to też od ich stanu. Ok 2 tygodnie w pełnym słońcu w lecie powinno być ok. Potem papa na lepiku ale ja stosowałem taką masę hydroizolacyjna. Na to folia kubelkowa. Potem zasyp. Na pewno ograniczysz podciąganie kapilarne i zabezpieczysz fundament pionowo. Nie zmam żadnego sensownego rozwiązania jeśli chodzi
@Sondokan w twoim przypadku nawet jak odizolujesz ściany zewnętrznie, to problemem będą zimne mury ze względu na wilgoć zaciąganą kapilarnie. Stara zaprawa i cegły przez lata wyciągały wilgoć z ziemi, a ta wędrowała w górę. Jak budynek jest ogrzewany, to nie stanowi to większego problemu, bo mury się nagrzewają od środka i wypychają wilgoć na zewnątrz. Probkem pojawia się gdy takie wilgotne mury zechcesz odizolować. Ta wilgoć ujdzie wtedy tam gdzie może,
@Sondokan: @l4l4: Dobra, jeżeli nie jest to jakiś dom na zboczu wzniesienia, to robisz odkrywkę w jednym punkcie budynku, aby zobaczyć jak głęboko jest posadowiony fundament (o ławie w przedwojennych to raczej nie ma mowy). Jeżeli poziom wód gruntowych pozwala, to przystępujesz do prac, jeżeli nie to montujesz odwodnienie na czas prac (pomijając koszty jakie to za sobą niesie). Załóżmy jednak, że teren jest prosty, a wody gruntowe są poniżej
@l4l4: dzięki za odpowiedź! Na tę chwilę, zanim rozkopię fundament i przekonam się co kryje się tam w rzeczywistości, przyjąłem taki schemat:
1. Odkopywanie i oczyszczenia fundamentu
2. Rapówka
3. Gruntowanie + dysperbit
4. Folia kubełkowa

Myślę, że ocieplać nie ma sensu, zależy mi przede wszystkim żeby zabezpieczyć fundament. Czy przed rapówką potrzebne jest jakieś gruntowanie? Druga sprawa, polecasz/odradzasz jakieś materiały do prac? Chodzi mi o producentów zaprawy, gruntu, dysperbitu?
@Sondokan: Nie ma tu raczej nic do polecania/ odradzania. Byle nie najtańszy cement, dysperbit zawsze mam z tytana, więc nie wiem jak inne. No i nie kupuj żadnego gruntu, to jest rozcieńczony roztwór dysperbitu (patrz ulotka), tzn tytan ma dedykowane rozwiązanie disprobit grunt, ale raczej nie będą tego mieli na stanie.
@l4l4: a do rapowania jaka jest najlepsza zaprawa - zwykła tynkarska się nada? I czy gruntować przed rapowaniem, bo rozumiem że rozcieńczonym dysperbitem to już po rapówce?
@l4l4: zgodnie z twoją radą ekipa zrobiła to według schematu -> odkop, podmurowywanie, rapówka, grunt ardexem p4 (trochę drogi), dysperbit, folia bąbelkowa przyklejona jakimś klejem dekarskim czarnym z kartusza
@l4l4: raczej tak, wiadomo odkopany mur mógł schnąć dłużej, ale ciężko było z czasem. Cegły pod poziome gruntu były dość dobrze zachowane, a woda nie podchodziła. Teraz mam w planach podwyższyć trochę teren bezpośrednie przy murach domu -piach, na to folia i jakieś kruszywo żeby to wyglądało i trawsko nie rosło zaraz przy ścianie