Wpis z mikrobloga

#szosa #gravel #pokazrower

Zakupiłem Rometa Aspre. Pierwsza szosa / szosopodobny #rower. Opis dla zainteresowanych. Na gorąco, po krótkiej jeździe zaraz po kupnie.

Miałem crossa lazaro integral V2, 19" - kupiony w tamtym roku na próbę ale w tym sprzedałem bo chciałem szybciej, baranka, lepsze hamulce w deszczu. Lazaro był w miarę ok. Może ciut geometria skopana, teraz bym wziął 17", a mam 177 i nogę 80.
Jeżdżę po mieście, w tym trochę kostki brukowej, trasy w koło komina po 2-3h i takie do 200km w jeden dzień od rana do nocy.
Szukałem sprzętu od lutego czyli za późno :). Alu rama, widelec karbonowych, niewysilona geometria, hamulce tarczowe. Myślałem o anyroad 2, później zafiksowalem się na Gestalta 2 na Shimano ale tego drugiego nigdzie nie było. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że zanim zainwstuje dużo kasy w rower to sprawdzę czy ten typ jest dla mnie i jak nie to znów sprzedam jak lazaro. No i chciałem już :D.

Tak stałem się posiadaczem Rometa Aspre 2018 54. Poniższe wrażenia na gorąco, zaledwie po 10km. Wcześniej nie jeździłem na szosie dłużej niż chwilę.

Pierwsze wrażenie to na plus malowanie i kształt ramy, które mi się bardzo podobają. Drugie wrażenie to, że trochę zmontowany na szybko (sklep trochę poprawiał montaż fabryczny), oszczędności da się zauważyć, ale nie jest źle, widziałem wiele gorszych sprzętów. Wizualnie jakość malowania bdb (ale jak się później okazało, to lakier jest dość miękki - linki już zdążyły go poprzecierać na główce ramy).

Geometria: w górnym chwycie jest prawie jak na crossie. Na łapach na ten moment dziwnie (jestem rozciągnięty, brzuch mi przeszkadza hehe), w dolnym chwycie dziwnie, niespotykanie, ciasno w pasie ;) (przypominam, że pierwszy raz dłużej jechałem w takiej pozycji). Mostek jest na minusie i być może coś tu pokombinuję, ale najpierw dużo więcej przejadę.

Napęd: Clarisy, obecnie dobrze działają, dobrze ustawione. Rodzaj blatów/zębatek mi odpowiadał (a przyzwyczajony jestem z lazaro). Może trochę mało miękkie czyli różnica pomiędzy sąsiadami przy przełączaniu dość odczuwalna. Zobaczymy po dłuższej jeździe no i jak będzie w Bieszczadach :).

Hamulce: pewnie muszą się dotrzeć jak to jest w samochodach czy motocyklach. Z każdym km było co raz lepiej ale w porównaniu do v-breakow, to to są na ten moment spowalniacze :).

Opony: są szerokie - 38. Jak dla mnie bardzo. Na razie trzymam się tego, że zamienię je na jakieś 30. Za to krawężniki, roboty drogowe czy bruk połykał bardzo wygodnie.

I to tyle z pierwszych wrażeń. Raczej nie ma się co nimi sugerować, bo to tylko chwilę jazdy, ale rowery te pojawiają się w sprzedaży i pewnie każde info będzie w cenie.
Resman - #szosa #gravel #pokazrower

Zakupiłem Rometa Aspre. Pierwsza szosa / szosopo...

źródło: comment_vgarp7VG66YjcdTvYgmM6dKPuUakwhUW.jpg

Pobierz
  • 34
@Resman fajny sprzęt, marka też dobra, sam posiadam rower Romet od 5 lat i przebieg blisko 15tys km. Jedno jest pewne kolejny zakup też od Rometu, do dziś wszystko jest w oryginalne oprócz łańcucha i kasety.
@Resman: Ładny rower! Mam dwa pytania: pierwsze to oczywiście - ile dałeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°) I drugie - co to za opony?
Piszesz, że claris dobrze działa ,tym bardziej zły jestem na swój rower, z napędem w większości na sorze, bo u mnie działa fatalnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@orzelek76 Tyle co w cenniku za rower plus dwa uchwyty na bidony ale były tylko dwie sztuki na ten moment i nie było czasu na zbytnie negocjacje ;).
Opony Schwalbe g-one bite. Podobno jedne z najlepszych gravelowych ale jednak wolałbym węższe.
Działa na razie dobrze bo nowe, zobaczymy co będzie później :). Może poszukaj jakiegoś magika, który Ci je nareguluje? Ja kiedyś uczyłem się w szkole YouTube i teraz sam to robię.
@goedenavond na razie wcale, ale mam w planie je zabezpieczyć, bo miałem to w Lazaro. Co ciekawe czasem zahaczałem o dół trójkąta piętami ale SPD jeszcze nie założone plus dopiero się ukladamy ;)
@Resman szkoda, że nie na Sorze :P Z hamulcami lepiej nie będzie. Mam bb5 i dobre vbrake hamowały znacznie lepiej. W awaryjnych sytuacjach jednak się sprawdzają, a i pewnie kilka razy bym spadł z rowerka gdyby nie względna modulacja jaką oferują. 38C jak chcesz jeździć po terenie to imo minimum, nie jest za szeroko. Fajnie, że ma taperowaną główkę, ale szkoda, że jeszcze octalink, a nie HT2

Kilometrów!
@geuze odnośnie osprzętu, to masz rację ale w tym momencie sezonu za tę cenę chyba nic lepszego nie kupiłbym co daje jakieś możliwości upgrade'u w przyszłości o ile ta rama i widelec będą ok.
Z hamulcami, to mnie trochę zmartwiłeś, bo jechałem także na Tribanie 540 i tam od nowości działało, to lepiej moim zdaniem. Czy założenie jakichś metalicznych klocków nie poprawi tego? Teraz są podobno żywiczne.
@Resman

O czym zapomniałem napisać w pierwotnym tekście, a bardzo zwróciłem na to uwagę, to to, że Aspre jest super zwrotny vs cross od lazaro co bardzo mnie cieszy. Nie wiem czy to specyfika szosowa i jak taka geometria będzie wpływać na połykanie dużych kilometrów, ale zobaczę już niedługo.
Z hamulcami, to mnie trochę zmartwiłeś, bo jechałem także na Tribanie 540 i tam od nowości działało, to lepiej moim zdaniem. Czy założenie jakichś metalicznych klocków nie poprawi tego? Teraz są podobno żywiczne.


@Resman: no ale Triban 540 ma hamulce szczękowe przecież. Metaliczne klocki niby lepiej hamują, ale nie nadają się do każdej tarczy - musisz sprawdzić czy Twoja jest do tego przeznaczona. Ja jeżdżę na żywicznych bo pracują najciszej. Trzeba
@geuze dzięki :). Odnośnie złych warunków, to mam nadzieję, że w deszczu na zjazdach będzie o wiele lepiej bo przy v-breakach nie było w zasadzie hamowania
@Resman: Bardzo fajny Gravel, sam poluje na Boreas 1 który jeszcze widnieje jaki wirtualny rower ale po majówce zapraszają do sklepów bo zeszły niedawno z montażu. Opony to najwyższy model pod przełaj z możliwością zalania mleczkiem. W boreas 1 również obręcze są przygotowane na tubeless. Przeraża mnie trochę twardość lakieru ale w tej cenie i na tych komponentach to najlepszy wybór.
@Vurux myślałem o nim ale jednak jeden blat z przodu i Bieszczady jakoś dla mnie nie idą w parze ze sobą...
Ta twardość lakieru, to może problem tego, że szybko chcą dostarczyć sprzęty do sklepów. Być może z czasem to się jeszcze utwardzi ;)