Wpis z mikrobloga

Hej budowlani Mircy, mam pytanie: macie może jakieś (dobre lub złe) doświadczenia ze stropami Vector? Z tego co można wyczytać w necie, to bardzo fajne i sprytne rozwiązanie, ale źródłem są tu głównie artykuły branżowe - czyli pewnie mniej lub bardziej sponsorowane. A z kolei niezależnych opinii na forach jak na lekarstwo.
Druga kwestia - jedyną firmą w okolicy Krakowa, która się tym zajmuje jaką znalazłem jest firma Novodo. I tutaj podobna kwestia - miał może ktoś Was z nią styczność?
Aa, zapomniałem dodać - planuję budowę domu jednorodzinnego; prosta, niewielka stodoła.
#budujzwykopem #budownictwo
  • 5
@Djelon: Prawdę powiedziawszy bladego pojęcia nie mam co ile podpory mają być. Rzeczywiście, to szalunek tracony. Trochę przypomina mi to filigran, tylko płyty są nieco węższe - ponoć z tego względu można użyć lżejszy dźwig i nie trzeba całego stropu wcześniej projektować do prefabrykacji, tylko można gotowe moduły adaptować na miejscu. Z tego co jest na filmach to faktycznie tam jeszcze się trochę "dozbraja", ale to i tak mniej zabawy niż
@bohun89: Świetnie, dzięki za zainteresowanie. Na razie przychodzą mi na myśl pytania:
1. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie, które ma zalety monolitu (brak klawiszowania, dobra izolacja akustyczna) i jest przy tym znacznie tańsze? Z tego co wyczytałem, Vector może być tańszy nawet od Terivy.
2. Czy są jakieś wady/poważniejsze ograniczenia Vectora poza relatywnie małą dostępnością i koniecznością użycia dźwigu?
3. Jak z dostępnością Vectora w okolicy Krakowa - czy może to
@feraius:
1. jest to strop jednokierunkowo zbrojony i nie tylko ma zalety monolitu ale po prostu nim jest, podobnie jak filigran - czy znacznie tańszy; od filigranu nieco tańszy (15-20%) na stali zyskujesz, sama płyta nieco droższa, dźwig też musi być (lub HDS) więc podobnie jak filigran, zależy od wielkości budynku. Vector to taka lepsza teriva, te jego beleczki to w zasadzie dokładnie to samo, różnica jest taka, że wypełnienie jest