Wpis z mikrobloga

Gwara podlaska/białostocka kto ją zna, kto ją kuma? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Miałem ciekawą dyskusja na ten temat a z racji tego, że sam jestem z podlasia pomyślałem, że sprawdzę czy ludzie z innych regionów Polski znają słowa lub ich znaczenie a więc... DO DZIEŁA MIRASY ( )

Na początek poleci klasyczne podlaskie DLA, sam chyba nigdy się od tego nie odzwyczaję, potrafi to zamieszać trochę w komunikacji między ludźmi z innych regionów na przykład zdanie ,,ukradli dla mnie rower" normalnie po przeczytanie takiego zdania widzę osobę której ukradziono rower ( ͡° ͜ʖ ͡°) (i co zabawne właśnie musiałem poprawić tekst bo automatycznie napisałem ,,dla której ukradziono rower" ( ͡ ͜ʖ ͡) ) a w innych regionach to zdanie może oznaczać, że ktoś ukradł rower i mi go podarował lub zrobił to na zlecenie xD.

Śledzikowanie- Tego nigdy nie rozumiałem i prawdę mówiąc dopiero teraz zacząłem szukać dokładnych informacji i za nic nie mogę zmienić tej mowy xD to już chyba zostanie na zawsze a nawet gdyby nie mam zamiaru się tego pozbywać ( ) Poza tym jest to dość rozpoznawalne, ludzie z innych regionów czasami na starcie mi mówią ,,ooo jesteś z podlasia?"

A teraz słowa i zdania zobaczymy jak bardzo są popularne będę wypisywał słowa które przetrwały i możemy usłyszeć je od młodych ludzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1.Rugać się - dość popularne i rzadko słyszane w innych regionach, wiesz co to znacz? ( ͡º ͜ʖ͡º)
2.Rynek- czyli bazar, miejsce gdzie handlujemy, nigdy nie mówiło się ,,kupiłeś coś na bazarze", tylko ,,kupiłeś coś na rynku?" i sławne Polsko-Białoruskie Wyspy Kawaleryjskie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3.A tam o- czyli w tamtą stronę
4.Bułka słodka- Drożdżówka
5.Winkiel - mówi się ,,tu za winklem" czyli za czymś (choć trudno mi to wytłumaczyć, serio)
6.Ucinanie słowa ,,Zara" ,,Tera"
7. Po co tak wiszczysz
8.Rozbuj się - zdjemij buty
9.Nasadzić komuś jobów ? ( ͡º ͜ʖ͡º) zgadujcie
10.Ruski miesiac - czekać na coś bardzo długo
11.Baciuszka - inaczej Pop (i nie mam tu na myśli muzyki)
12.Żulik -mały chłopiec (teraz się tego nie mówi, ale pamiętam z dzieciństwa)
13 Odwiedki – odwiedziny po narodzeniu dziecka
14. Bambaryła - grubas
15. Barachło - coś bez wartości
16. Bełtać - mieszać
17. Bladź - pani lekkich obyczajów
18. Buc - głupek
19. Certolić się - wzajemnie sobie ustępować
20. Daje dzisiaj mróz - zimno dziś
21. Dziamgać - marudzić
22. Farfocel - strzęp (na przykład ubrania ,,jakieś farfocle ci wystają")
23. Giry, syry - nogi
24. Hajtać się - brać ślub
25. Kleić durnia - udawać, ukrywać coś
26. Kondon - kondom
27. Sień– weranda
28. Berbelucha - tanie wino
29. mlon - nielubiany facet, fleja
30. Mordownia - kiepska knajpa
31. Ocipiał? - zwariowałeś? hehe, ciekawe dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
32. Odziać się - ubrać się
33. Padaka - coś bardzo śmiesznego
34. Sałata, sałaciarz - taksówka < Tutaj musicie odpowiedzieć :D gdzieś jeszcze się tak mówi?
35. Telepać się - trząść się
36. Razdziawa – gapa
Chciałem dać jakieś idiomy, ale nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek poza starszymi ludzmi ich jeszcze używał :)

Mam nadzieję, że słownik pomoże wam choć trochę zrozumieć popularnego #kononowicz byłego kandydata na prezydenta Białegostoku xD.

Co by nie mówić o Białystoku to piękne, spokojne miasto, nawet zostało uznane jako najlepsze miejsce do zamieszkania w Polsce Link i co ważne :) w Polsce nie na świecie jak niektórzy mówią :) Dobre uczelnie (miasto studenckie), niezła opieka medyczna, nawet nigdy nie mogłem nic powiedzieć złego na panie w urzędzie skarbowym, zusie czy innych urzędach zawsze pomocne i brak naburmuszonych Grażynek ( ).

I na koniec jeśli kiedykolwiek będziecie przyjeżdżać do Białegostoku pamiętajcie NIE ZAMYKAJCIE DRZWI W SAMOCHODACH, żeby piesi w razie ataku zwierząt w centrum miasta mogli się tam schować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W razie jakichkolwiek pytań, chętnie dla was odpowiem :)

#pytanie #podlasie #bialystok #heheszki #ciekawostki
Antybuka - Gwara podlaska/białostocka kto ją zna, kto ją kuma? ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

Miałem...

źródło: comment_C7EtNwrD6xyMeuAgEy4X5hxDsJLEui4u.jpg

Pobierz

Znałem te słowa

  • 100% +- 27.7% (46)
  • 80% +- 34.9% (58)
  • 60% +- 18.1% (30)
  • 40% +- 10.2% (17)
  • 20% +- 4.2% (7)
  • 0% +- 4.8% (8)

Oddanych głosów: 166

  • 27
  • Odpowiedz
@matyssss: Akurat szukałem słów które znam i używam codziennie w słowniku gwary podlaskiej, tak jak wspomniałem wyżej bardzo dużo osób wyjechało z Podlasia lata temu i w wielu miejscach słowa mogły się przyjąć. Po prostu ciekawi mnie jak wiele osób codizennie używa takich słów.
  • Odpowiedz
@Antybuka: Większość z tych przykładów to nie jest gwara, a słownictwo potoczne, znane w większym lub mniejszym stopniu w całym kraju i nie ma związku tylko z Podlasiem. Sam podkreśliłeś, że słychać je u "młodych ludzi", gwary szukałbym raczej u ludzi starszych. To oni są ostoją gwary/dialektu (przynajmniej tak to wygląda na Śląsku; młodzież teraz zaczyna dopiero powracać do śląskiego i język ten zaczyna odzyskiwać swoją pozycję w życiu codziennym), tak
  • Odpowiedz
@Siergiej94: Słowa brałem ze słownika gwary podlaskiej, są to słowa których używają starsi jak i młodsi, nie chciałem wstawiać słów typu batarejka, błancza, chaman, dętka (bąbka choinkowa), faradyny bo pomimo, że te słowa rozumiem nikt z młodych ludzi ich nie używa a chciałem się dowiedzieć czy w innych regionach używa się słów które przetrwały w głowach młodych ludzi. Szczególnie, że mieszkając w Katowicach wiele razy słyszałem ,,Rugać się, a co to
  • Odpowiedz
@Antybuka Niewykluczone, że część z tych słów jest dla mnie zrozumiała, bo rodzinę mam rozsianą po całej Polsce, więc siłą rzeczy jakieś naleciałości z innych regionów nie są mi obce. A z ciekawości, z jakiego słownika korzystałeś?
  • Odpowiedz
@Antybuka: jak juz kolega @krzysio19: wspomnial sien to nie weranda
I co do rynku- no nikt na bazar nie chodzil, ale czasem wybieralo sie tez na gielde
kilka innych:
plajster sera- nie plaster, plajster! jendyk nie indyk i dek nie dach
Roztworzyles wierzeje? - nie jestem pewien czy to typowo dla podlasia ale "otworzyles brame?" jest popularniejszym pytaniem
latoś pogoda lepsza niz zeszlego roku- latos, czyli tego roku (nie
  • Odpowiedz
@Antybuka jestem z Zagłębia (tak, z Zagłębia, zero rodzinnych powiązań ze Śląskiem oprócz wspólnego województwa) i u mnie w domu i rodzinie część tych wyrażeń jest naturalna, przykładowo: bułka słodka, winkiel (choć minimalnie w innym znaczeniu), bambaryła... Berbelucha u mnie to wóda samoróba lub po prostu wódka w określeniu pejoratywnym.
Pytanie mam, co oznacza w Twoim regionie ta bateryjka?
  • Odpowiedz
@Antybuka: Wy sobie te powszechnie znane słówka przypisujcie jako swoje, nie mam nic do tego, ALE NA BOGA, za to "DLA" to bym was do Białorusi przyłączył, albo na granicach województwa postawił jakieś kolczatki i znaki ostrzegawcze (°° Nawet to "śledzikowanie" mnie tak nie drażni jak to #!$%@? DLA, które w większości przypadków jest przecież błędnie używane. No chyba, że jakiś
  • Odpowiedz