Wpis z mikrobloga

Gwara podlaska/białostocka kto ją zna, kto ją kuma? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Miałem ciekawą dyskusja na ten temat a z racji tego, że sam jestem z podlasia pomyślałem, że sprawdzę czy ludzie z innych regionów Polski znają słowa lub ich znaczenie a więc... DO DZIEŁA MIRASY ( )

Na początek poleci klasyczne podlaskie DLA, sam chyba nigdy się od tego nie odzwyczaję, potrafi to zamieszać trochę w komunikacji między ludźmi z innych regionów na przykład zdanie ,,ukradli dla mnie rower" normalnie po przeczytanie takiego zdania widzę osobę której ukradziono rower ( ͡° ͜ʖ ͡°) (i co zabawne właśnie musiałem poprawić tekst bo automatycznie napisałem ,,dla której ukradziono rower" ( ͡ ͜ʖ ͡) ) a w innych regionach to zdanie może oznaczać, że ktoś ukradł rower i mi go podarował lub zrobił to na zlecenie xD.

Śledzikowanie- Tego nigdy nie rozumiałem i prawdę mówiąc dopiero teraz zacząłem szukać dokładnych informacji i za nic nie mogę zmienić tej mowy xD to już chyba zostanie na zawsze a nawet gdyby nie mam zamiaru się tego pozbywać ( ) Poza tym jest to dość rozpoznawalne, ludzie z innych regionów czasami na starcie mi mówią ,,ooo jesteś z podlasia?"

A teraz słowa i zdania zobaczymy jak bardzo są popularne będę wypisywał słowa które przetrwały i możemy usłyszeć je od młodych ludzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1.Rugać się - dość popularne i rzadko słyszane w innych regionach, wiesz co to znacz? ( ͡º ͜ʖ͡º)
2.Rynek- czyli bazar, miejsce gdzie handlujemy, nigdy nie mówiło się ,,kupiłeś coś na bazarze", tylko ,,kupiłeś coś na rynku?" i sławne Polsko-Białoruskie Wyspy Kawaleryjskie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3.A tam o- czyli w tamtą stronę
4.Bułka słodka- Drożdżówka
5.Winkiel - mówi się ,,tu za winklem" czyli za czymś (choć trudno mi to wytłumaczyć, serio)
6.Ucinanie słowa ,,Zara" ,,Tera"
7. Po co tak wiszczysz
8.Rozbuj się - zdjemij buty
9.Nasadzić komuś jobów ? ( ͡º ͜ʖ͡º) zgadujcie
10.Ruski miesiac - czekać na coś bardzo długo
11.Baciuszka - inaczej Pop (i nie mam tu na myśli muzyki)
12.Żulik -mały chłopiec (teraz się tego nie mówi, ale pamiętam z dzieciństwa)
13 Odwiedki – odwiedziny po narodzeniu dziecka
14. Bambaryła - grubas
15. Barachło - coś bez wartości
16. Bełtać - mieszać
17. Bladź - pani lekkich obyczajów
18. Buc - głupek
19. Certolić się - wzajemnie sobie ustępować
20. Daje dzisiaj mróz - zimno dziś
21. Dziamgać - marudzić
22. Farfocel - strzęp (na przykład ubrania ,,jakieś farfocle ci wystają")
23. Giry, syry - nogi
24. Hajtać się - brać ślub
25. Kleić durnia - udawać, ukrywać coś
26. Kondon - kondom
27. Sień– weranda
28. Berbelucha - tanie wino
29. mlon - nielubiany facet, fleja
30. Mordownia - kiepska knajpa
31. Ocipiał? - zwariowałeś? hehe, ciekawe dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
32. Odziać się - ubrać się
33. Padaka - coś bardzo śmiesznego
34. Sałata, sałaciarz - taksówka < Tutaj musicie odpowiedzieć :D gdzieś jeszcze się tak mówi?
35. Telepać się - trząść się
36. Razdziawa – gapa
Chciałem dać jakieś idiomy, ale nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek poza starszymi ludzmi ich jeszcze używał :)

Mam nadzieję, że słownik pomoże wam choć trochę zrozumieć popularnego #kononowicz byłego kandydata na prezydenta Białegostoku xD.

Co by nie mówić o Białystoku to piękne, spokojne miasto, nawet zostało uznane jako najlepsze miejsce do zamieszkania w Polsce Link i co ważne :) w Polsce nie na świecie jak niektórzy mówią :) Dobre uczelnie (miasto studenckie), niezła opieka medyczna, nawet nigdy nie mogłem nic powiedzieć złego na panie w urzędzie skarbowym, zusie czy innych urzędach zawsze pomocne i brak naburmuszonych Grażynek ( ).

I na koniec jeśli kiedykolwiek będziecie przyjeżdżać do Białegostoku pamiętajcie NIE ZAMYKAJCIE DRZWI W SAMOCHODACH, żeby piesi w razie ataku zwierząt w centrum miasta mogli się tam schować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W razie jakichkolwiek pytań, chętnie dla was odpowiem :)

#pytanie #podlasie #bialystok #heheszki #ciekawostki
Antybuka - Gwara podlaska/białostocka kto ją zna, kto ją kuma? ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

Miałem...

źródło: comment_C7EtNwrD6xyMeuAgEy4X5hxDsJLEui4u.jpg

Pobierz

Znałem te słowa

  • 100% +- 27.7% (46)
  • 80% +- 34.9% (58)
  • 60% +- 18.1% (30)
  • 40% +- 10.2% (17)
  • 20% +- 4.2% (7)
  • 0% +- 4.8% (8)

Oddanych głosów: 166

  • 27
  • Odpowiedz
@VintagE25: Co ty nie powiesz? Zastanów się przez chwilę, dlaczego jest znana, dlaczego wypisałem tylko takie słowa i skąd je możesz znać (chociaż to już napisałem więc wydaje mi się, że po prostu nie przeczytałeś ze zrozumieniem.). I co najważniejsze twój region i miejsca gdzie mieszkałeś to nie jest cała Polska ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba że mieszkałeś wszędzie.
  • Odpowiedz
@Aroko: Szukałem tylko tych które są używane w życiu codziennym przez młodych ludzi, wiele osób z podlasia jest w innych rejonach a trzeba mieć też na uwadze internet, na pewno wielu z was zna te słowa tak jak ja znam słowa ze śląska, ale pytanie czy używacie tych słów wyżej na codzień :p szczególnie sałata-taksówka na to nikt nie odpowiedział xD
  • Odpowiedz