Wpis z mikrobloga

Mirki, niech ktoś ogarnięty wypowie się, bo już sam nie wiem co myśleć. Sprawa rozbija się o maszyny cnc i w moim mieście jest parę większych firm, które właśnie czasami rzucają ogłoszenia typu "Zatrudnimy osobę do obsługi cnc z doświadczeniem lub możliwością przyuczenia". Nic więcej o wymaganiach, tylko jeszcze widełki podane i tyle w temacie. Czy mi się wydaje, że do takiej roboty trzeba mieć odpowiednie papiery/szkołę? Czy jednak każdy może iść, przyuczyć się i od tak pracować przy cnc? Wytłumaczy to ktoś? Chętnie posłucham trochę opinii znawców, pracujących z tymi maszynami na co dzień. ()
#pracbaza #cnc #pytanie
  • 12
@TheOneEyedKing Jeśli piszą że możliwe przyuczenie, to bez żadnych papierów.
Czyli wygląda to na początku tak: mocujesz detale w maszynie, wciskasz zielony, czekasz aż się obrobi, wyciągasz, zakładasz nowy egzemplarz i wciskasz zielony.
W międzyczasie uczysz się mierzyć, czytać rysunek, itp
Ja tak zacząłem, teraz robię jako operator - programista
Nie trzeba mieć specjalnej szkoły czy papierów aczkolwiek wiadomo, że jest wtedy nieco łatwiej bo ma się większe pojęcie o mechanice i materiałach. Do samej obsługi czy programowania nie jest to niezbędne i możesz śmiało uderzać
@chonotukuhwa: Powiedz mi kolego tak szczerze, jak to wygląda z tempem pracy na takich maszynach? Czy jest podobnie jak na produkcji? Leci stos materiału i jak nie nadążasz to może być kisiel? Czy może wszystko ma swoje określone normy w czasie pracy przy takiej maszynie? Wiem, że to zależy co maszyna wykonuje, ale takie pytam o takie ogólniki. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TheOneEyedKing Zależy firmy. Mozna trafić na luźną pracę z długimi czasami obróbki albo na #!$%@?. Ostatnie dwa lata tak właśnie przepracowałem. Króciutkie programy = dużo sztuk na zmianę = duży #!$%@?, strasznie nie polecam.
Jakiś czas temu przeniosłem się do innej firmy na produkcję jednostkową jako operator-programista, i to polecam, o ile ma się już co nieco pojęcia o obróbce i programowaniu.
Musisz wybadać jak to w tej konkretnej firmie wygląda.
@TheOneEyedKing Jeśli się zdecydujesz się pracować na cnc, polecam zainteresować się oprogramowaniem CAD/CAM na własną rękę, z internetu można się dużo nauczyć na ten temat, a a zdobytą wiedze można wykorzystać żeby wyrwać się z bycia małpką od zielonego przycisku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@chonotukuhwa: Widzisz i o taką mi odpowiedź chodziło, bo szczerze mam dość pracy w której jest tak chore parcie na czas, że nie zrobisz błędu, jeśli tylko nie przyjdziesz do pracy. ( ͡° ʖ̯ ͡°) No właśnie ciężko wybadać firmę, jak podają tylko kogo szukają, ile płacą i tyle. Troszkę zalatuje januszexem.... (,)
@TheOneEyedKing: W tej robocie często jest parcie na czas. Błędy mogą być bardzo kosztowne. Możesz zepsuć detal z serii 1000 i nie wiele się dzieje. Możesz zepsuć skomplikowany detal który jest obrabiany od tygodni lub uszkodzić maszynę. Ta praca potrafi być bardzo stresująca.
@apaf: Zgadzam się z tobą. Bywają skomplikowane detale z tytanu lub inconelu które obrabia się miesiąc/dwa. Zachowam dla siebie to co się dzieje w firmie gdy ktoś popełni błąd i uszkodzi prawie skończony element xD. Osobiście polecam CNC w przemyśle lotniczym (ʘʘ)
@TheOneEyedKing
Z doświadczenia powiem tak. Ta robota ma dwa końce. Albo wleziesz w bagno i Twoja praca będzie ograniczała się do zmiany sztuk ewentualnie płytek i robieniem codziennie tego samego. Albo trafisz na produkcję jednostkowa gdzie będziesz musial przezbrajac, szukać baz, dobierać narzędzia a później pisać również programy. W połączeniu z nauką lub studiami w kierunku CAD CAM daje to później możliwość w przebieraniu w ofertach pracy i zrobieniem dobrych pieniędzy bo
@ancymon111: Dziękuje za kolejną konkretną odpowiedź, ogólnie wielu z was naświetliło mi ten temat dość konkretnie. Teraz mam dylemat czy w ogóle tam aplikować, a raczej dzwonić, bo samo ogłoszenie jak wcześniej wspomniałem to "przyjmę na cnc z doświadczeniem, bądź do przyuczenia" i tyle. Brzmi jak oferty typu "Praca szuka człowieka kebaba", czyli januszex...Choć może poszukam czegoś poza miastem z konkretami. Jeszcze raz dzięki Mireczki! :D Jakbym jednak się zdecydował i