Wpis z mikrobloga

tl;dr chcę pisać o bezpieczeństwie w internetach w taki sposób, by korzystać mógł z tego każdy a nie tylko specjalista znający się na wszystkim i rozumiejący fachowe artykuły na branżowych portalach i chcę wiedzieć czy będzie jakiekolwiek zainteresowanie

Mircy mam takie pytanko.
Chodzi mi po głowie pomysł stworzenia serwisu internetowego, na łamach którego będę opisywał zagadnienia z szeroko pojętego ITsec (bezpieczeństwo teleinformatyczne), ale ludzkim językiem, czyli w taki sposób, by każdy mógł zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Martwi mnie trochę obecna sytuacja, w której jest wiele branżowych serwisów opisujących w bardzo profesjonalny sposób wszystkie nowe zagrożenia, pomijając przy tym jaki to ma wpływ na takiego szarego Kowalskiego.
Jakiś czas temu zacząłem nakłaniać w swojej pracy szefostwo do zmian pewnych technologii, rozwiązań, zachowań nie wypunktowując listę potencjalnych zagrożeń, a pokazując jaki konkretnie użytek może zrobić z nich przestępca (czyli na przykład tłumaczyć w nieskończoność, dlaczego powinni łączyć się z serwerem pocztowym po SSL, wykonałem prosty atak MITM i zaniosłem na biurko efekty w postaci przechwyconej korespondencji ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Myślę, że podobna koncepcja uświadamiania o realnych zagrożeniach związanych z nieumiejętnym posługiwaniem się technologią sprawdziłaby się na nieco szerszą skalę i więcej ludzi po prostu rozumiałoby co oznacza ta kłódka przy adresie, jak działa i przede wszystkim dlaczego jest potrzebna.
Poza tym, pisałbym też o nieco bardziej "interesujących" przeciętnych zjadaczy chleba tematach, np. artykuły w stylu "Czy ściąganie z torrentów jest bezpiecznie?", zawierające prawną analizę legalności tego procederu, przykłady z życia wzięte, proponowane rozwiązania problemu, jakim jest potrzebny dostęp do dużej ilości rozrywki multimedialnej, jak np. legalne i/lub bezpieczniejsze alternatywy.
No i dochodząc wreszcie do mojego pytania - czy zainteresowałby was taki portal? Czytalibyście? Ewentualnie znacie osoby, które byłyby nim zainteresowane i moglibyście im go polecić?
Jeśli macie jakieś inne pomysły na treści, które mógłbym tam zamieszczać, to z chętnie wysłucham waszych propozycji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Z góry dziękuję i miłego wieczorku~!
#informatyka #it #kiciochpyta
  • 4