Wpis z mikrobloga

W ciągu 24h, 2 osoby mnie zablokowały w trakcie dyskusji o (nie)własności intelektualnej, a inni do wpisu wołają, więc robię osobny w którym cenzury nie będzie (no chyba, że moderacyjna).
1 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31224363/retro-piractwo-grzech-smiertelny-retrogaming-gry-p/
@wrexwaz
2 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31244755/dzien-dobry-nazywam-sie-bill-gates-poszukuje-wszys/
@Hatespinner
I jeszcze potencjalni zainteresowani: @pawlo74 @Drakii @cyberpunkbtc
#wlasnoscintelektualna #piractwo #torrenty #libertarianizm #akap #nieprzyjacieleniewoli


Czy idea własności intelektualnej jest słuszna? Czy obecne regulacje prawne są w tej kwestii słuszne i sprawiedliwe? Zapraszam do dyskusji (głównie na poziomie akademickim, bo wiadomym jest, że prawo wszelkie piractwo i łamanie licencji sankcjonuje).
  • 60
@cyberpunkbtc Nie mówię że na pewno by tak było ale jeśli zniesie się to prawo jak proponuje OP to będzie to zniszczeniem możliwości dla wytwórno filmowych itp.

@pawlo74
Co do BTC to jestem przeciwko najnowszym przepisom i zaliczam się do entuzjastów tej technologii ale piractwa nie popieram.
Co do BTC to jestem przeciwko najnowszym przepisom i zaliczam się do entuzjastów tej technologii ale piractwa nie popieram.


@00100110: jakie piractwo? Czy jeżeli coś jest źle zabezpieczone i ogólno dostępne, leży na ulicy a ludzie z tego korzystają to coś złego? Niech nauczą się dbać zabezpieczenia a jak nie potrafią to nie mój problem tylko ich. Nie będę nikomu płacił podatków ani od krypto ani od treści w necie tak
Co do BTC to jestem przeciwko najnowszym przepisom i zaliczam się do entuzjastów tej technologii ale piractwa nie popieram.


@00100110: jakie piractwo? Czy jeżeli coś jest źle zabezpieczone i ogólno dostępne, leży na ulicy a ludzie z tego korzystają to coś złego? Niech nauczą się dbać zabezpieczenia a jak nie potrafią to nie mój problem tylko ich. Nie będę nikomu płacił podatków ani od krypto ani od treści w necie tak
@interface cytowałem tam
@pawlo74.
Co do TWD o ile się nie myle to jest dostępne w jakości HD na netflixie i spełnia również inne podane przez ciebie wymagania. Sprawa z "Makak selfie" faktycznie była ciekawa i długo się ciągneła. Korzystając z facebooka itp zgadzasz się na ich warunki dotyczące wrzucania zdjęć itp więc mimo że to kontrowersyjne to każdy robi to z własnej woli.
@interface: Takich przykładów patologii i nadużyć jest dużo więcej. Celowo nie przytaczam konkretnych przykładów, bo zawsze można powiedzieć, że to cherry picking, ale dobrze, że zebrałeś i przedstawiłeś kilka z nich.

Mimo wszystko obstaję przy tezie, że nawet przy bardzo subiektywnej wykładni prawa wobec "własności" intelektualnej, te nadal będzie krzywdzące dla prawdziwej własności, w związku z czym - niesprawiedliwe.
@niepodszywamsiepodbiauka: ej, ale jeśli kupując grę zgadzasz się na umowę mówiącą, żebyś nie kopiował gry, a potem kopiujesz, to łamiesz umowę. nie chcesz takiego zamordyzmu - nie kupuj.
natomiast jak to jest, gdy nabędziesz/weźmiesz kopię gry od pirata, to nie wiem. raczej spiracona gra jest zmodyfikowana, żeby obejść zabezpieczenia i te modyfikacje są własnością pirata, który może ci ich użyczyć niedpłatnie.
utrata profitu z legalnie sprzedanej kopii :) pozdrawiam


@martwy_kotek: Pozbawienie kogoś przychodu, nie jest kradzieżą. Jeżeli tak, to rezygnacja z fryzjera, w celu zakupu lodów jest okradaniem fryzjera, albo ulegnięcie reklamie to forma kradzieży. (odpisuje tu, bo tam #czarnolisto)

ej, ale jeśli kupując grę zgadzasz się na umowę mówiącą, żebyś nie kopiował gry, a potem kopiujesz, to łamiesz umowę. nie chcesz takiego zamordyzmu - nie kupuj.

@prewenaza: Prawda. Rozpowszechniający
Czy jeżeli coś jest źle zabezpieczone i ogólno dostępne, leży na ulicy a ludzie z tego korzystają to coś złego? Niech nauczą się dbać zabezpieczenia a jak nie potrafią to nie mój problem tylko ich.


@pawlo74: czyli jak nie zapne roweru, do zabranie go przez kogoś nie jest kradzieżą?
Czy idea własności intelektualnej jest słuszna?

Poniekąd tak.

Czy obecne regulacje prawne są w tej kwestii słuszne i sprawiedliwe?

Oczywiście, że nie.

@niepodszywamsiepodbiauka: Zarówno zbyt restrykcyjne prawo jak i kompletny brak uznania własności intelektualnej upośledzają innowacje i rozwój. Dlatego pewne regulacje i patenty powinny istnieć. Najlepsza jest ochrona czasowa, ale np. nie więcej niż kilka lat, co pozwala na zwrot z inwestycji. Jeśli nie będzie żadnego prawa to po prostu firmy
@niepodszywamsiepodbiauka: Ja uważam że końcowy user powinien mieć prawo do czerpania z tego wiedzy i używania, ale jak chce na tym zarobić (bezpośrenio) to niech zapłaci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dlatego Ci którzy wtykają pirackiego Windowsa i czerpią zyski to powinni zapłacić karę, a nie końcowy user który sobie "na lewo zainstaluje" i nie jest to sprzęt na firmę (najlepiej niech zrobią lepsze DRMy, albo przejdą do