Wpis z mikrobloga

W ciągu 24h, 2 osoby mnie zablokowały w trakcie dyskusji o (nie)własności intelektualnej, a inni do wpisu wołają, więc robię osobny w którym cenzury nie będzie (no chyba, że moderacyjna).
1 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31224363/retro-piractwo-grzech-smiertelny-retrogaming-gry-p/
@wrexwaz
2 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31244755/dzien-dobry-nazywam-sie-bill-gates-poszukuje-wszys/
@Hatespinner
I jeszcze potencjalni zainteresowani: @pawlo74 @Drakii @cyberpunkbtc
#wlasnoscintelektualna #piractwo #torrenty #libertarianizm #akap #nieprzyjacieleniewoli


Czy idea własności intelektualnej jest słuszna? Czy obecne regulacje prawne są w tej kwestii słuszne i sprawiedliwe? Zapraszam do dyskusji (głównie na poziomie akademickim, bo wiadomym jest, że prawo wszelkie piractwo i łamanie licencji sankcjonuje).
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Powiem jak to wygląda z perspektywy osoby, która zbiera stare gry.

@belzebubek6: Ja też zbieram oryginały starych gier do których mam sentyment. :>

Jeśli mam swoją własną kopię klucza do twojego domu też mogę robić z nią co chce?

@00100110: Owszem. Dopóki nic nie tracę, rób z nim sobie co chcesz. Jeżeli zależało mi na tym, by nie trafił w niepowołane ręce, to jest to tylko moja wina, że tę kopię zdobyłeś. Jeżeli zależy mi na bezpieczeństwie domostwa, to koszty ewentualnej wymiany zamka leżą
  • Odpowiedz
co za bzdura.


@wuju84: Bo? Masz świadomość ile negatywnych konsekwencji niesie takie złe prawo? Naprawdę polecam zgłębić temat, a nie kwitować go "bzdurą". Może kiedyś zrobię o tym wpis.

idąc Twoim tokiem rozumowania, mogę ukraść pieniądze z Twojego konta internetowego, to nie będzie kradzież bo fizycznie nic nie tracisz :d

Fizycznie tracę zapis na koncie i możliwość dysponowania środkami, to jest kradzież. Co innego gdybyś stan mojego konta skopiował (
  • Odpowiedz
Fizycznie ten zapis nie istnieje, dalej nic nie tracisz.


@wuju84: Nie ma znaczenia czy dobro istnieje w formie namacalnej, czy w formie elektrycznych impulsów zapisanych na jakimś nośniku. Jeżeli pozbawiasz mnie możliwości dysponowania nimi (jak w opisany przez ciebie sposób), to jak najbardziej jest to kradzież.
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc ok nazwijmy to nadużyciem cudzej własności intelektualnej czy jak tam chcecie w każdym razie twórca na tym traci.
@niepodszywamsiepodbiauka No faktycznie bardzo złe prawo które należt natychmiast znieść ( ͡º ͜ʖ͡º) a co wtedy by było z wysokobudżetowymi filmami, grami, aplikacjami które są cały czas upgradowane? Nie byłoby ich. Sprawa jest taka sama jak z robieniem komuś zdjęć bez jego zgody o czym pisałem
  • Odpowiedz
a co wtedy by było z wysokobudżetowymi filmami, grami, aplikacjami które są cały czas upgradowane? Nie byłoby ich.


@00100110: A słyszałeś o mikro-transakcjach?

Zgodnie z takim myśleniem to kopiując czyjeś oprogramowanie nielegalnie sprawiasz że jest z nim jeden nośnik więcej więc twórca na tym realnie traci.

Co realnie traci? Jego bity są nietknięte, a moje bity to moje bity.
  • Odpowiedz
@00100110: A słyszałeś o mikro-transakcjach?


W grach tak ale to prowadzi to tak kuriozalnych zachowań jak to co zrobiło EA w najnowszym battlefroncie. A co z filmami, książkami tam też wprowadzisz mikrotransakcje?

Zgodnie z takim myśleniem to kopiując czyjeś oprogramowanie nielegalnie sprawiasz że jest z nim jeden nośnik więcej więc twórca na tym realnie traci. Co realnie traci? Jego bity są nietknięte, a moje bity to moje bity. Robiąc ci
  • Odpowiedz
W ciągu 24h, 2 osoby mnie zablokowały w trakcie dyskusji o (nie)własności intelektualnej, a inni do wpisu wołają, więc robię osobny w którym cenzury nie będzie (no chyba, że moderacyjna).


@niepodszywamsiepodbiauka: gratuluję i witam w społeczności bitcoin takich ludzi potrzebujemy.
  • Odpowiedz
@00100110: Do końca. Nie traci na 100%. Straciłby jedynie gdyby osoba kopiująca poprzez pozbawienie jej tej możliwości kupiłaby legalną kopię. To że obejrzysz nielegalnie film, nie oznacza że gdybyś nie mógł tego zrobić kupiłbyś oryginał. Nie kombinuj. Nielegalne kopiowanie to nie kradzież
  • Odpowiedz
W grach tak ale to prowadzi to tak kuriozalnych zachowań jak to co zrobiło EA w najnowszym battlefroncie. A co z filmami, książkami tam też wprowadzisz mikrotransakcje?


@00100110: Ja nawet spotęguję twoje wątpliwości! Co z lekami na które są patenty? Co z nasionami po genetycznej obróbce, od których trzeba płacić tantiem? Co z muzyką?
Odpowiedź na każde z tych pytań jest identyczna. Dzisiaj sprzedaż nie musi polegać na wymianie: kasa
  • Odpowiedz