Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór:)
Mam sprawę do społeczności Wykopu, a precyzyjniej jej części.

Dziś był tzw. #czarnyprotest i można się spodziewać, że tematy typu #aborcja, #religia, wpływ episkopatu na prawo etc. będą regularnie powracały, sam zaś protest też nie był zapewne ostatnim.

W związku z tym, chciałbym poznać i lepiej zrozumieć stanowisko osób, które przekonane są (poprzez racjonalizację lub z uwagi na np. głęboką wiarę), że kobieta nie powinna móc decydować o kontynuacji własnej ciąży.

Przejrzałem wpisy z tagami #czarnyprotest i rzuca się w oczy, że reprezentacja użytkowników, krytykujących przychodzących na marsze jest... znaczna. Wydaje się, że wręcz częściej plusowane są wpisy sarkastyczne/nieprzychylne protestującym, niż te o "zwrocie przeciwnym". A ponieważ sądzę, że boty nie są pod tym tagiem aktywne, zaryzykuję zaproszenie chętnych do podzielenia się ze mną argumentami.

Natomiast jest haczyk. Jeśli uważasz, że jesteś w stanie obronić swoje stanowisko na gruncie logiki, oczekuję, że gdy zadam jakieś pytania pogłębiające, nasza wymiana zdań
a) nie urwie się nagle (serio, liczę na szczere odpowiedzi, nie piszę tego dla śmieszkowania, szkoda czasu)
b) nie zmieni się w serię wycieczek osobistych (co ze swojej strony obiecuję).

Innymi słowy, mam nadzieję zadać kilka pytań na ten temat i byłoby ekstra, gdybym dotarł tymi pytaniami do zwolenników zakazu aborcji (również w przypadku nieuleczalnych wad płodu).

Dlatego proszę z tego miejsca - jeśli powyższe zdanie opisuje adekwatnie Twoje poglądy, odpisz mi pod tym postem (deklarując w ten sposób, że nasza polemika może być publiczna) LUB napisz do mnie prywatną wiadomość (jeżeli wolisz rozmawiać bez "presji" plusików i minusików).

Z góry dziękuję.

PS
Mogę nie odpisywać momentalnie, nie jestem online non-stop.
  • 69
@texas-holdem: Dla chrześcijanina życie jest czymś świętym danym przez boga i człowiek nie ma prawa decydować czy coś co będzie człowiekiem można zabić czy nie. Inne cywilizacje, mają odmienne podejście - że człowiek może decydować o życiu innego człowieka czy płodu - ba może go nawet modyfikować według woli. To jest podejście bardziej kolektywne i totalitarne dlatego lewica jest najczęściej za aborcją tak jak komuniści, faszyści, naziści i tak dalej
@texas-holdem: Wykopki żyją sprawą nieuczciwego moderatora ( ͡° ͜ʖ ͡°) to dla nich temat nr jeden, co ich tam obchodzą sprawy kraju. Garstka, która wrzuciła posty pod tagiem czarnego protestu, to głównie śmieszki i trole.
@texas-holdem: Ten cały spór wynika z tego, że w polsce mamy dwie dominujące cywilizacje - łacińską reprezentowaną przez grupę PISu i bizantyjską pochodzącą z niemiec a teraz unii europejskiej - partia razem, lewica i tak dalej. To jest tak głęboka różnica światopoglądów i wartości, że nie szans na normalną dyskusję. Z resztą polska robi się tak podzielona, że za jakiś czas spokojnie można by zrobić z niej dwa kraje.
@texas-holdem: Dla chrześcijanina życie jest czymś świętym danym przez boga i człowiek nie ma prawa decydować czy coś co będzie człowiekiem można zabić czy nie. Inne cywilizacje, mają odmienne podejście - że człowiek może decydować o życiu innego człowieka czy płodu - ba może go nawet modyfikować według woli. To jest podejście bardziej kolektywne i totalitarne dlatego lewica jest najczęściej za aborcją tak jak komuniści, faszyści, naziści i tak dalej


@
@gryzon_c: > Więc pytanie o aborcje nie jest pytaniem o aborcję a czym jest dla ciebie człowiek, życie i jakie masz podejście do wolności.

Możesz tak sparafrazować moje pytanie, nie ma problemu. Zamierzasz też sformułować jakąś odpowiedź w kontekście tego co napisałem? Wpisujesz się w nakreślone przeze mnie ramy poglądowe czy komentujesz by unaocznić mi, że zadane przeze mnie pytanie nie ma szans trafić tu na podatny grunt?
Dla chrześcijanina życie jest czymś świętym danym przez boga i człowiek nie ma prawa decydować czy coś co będzie człowiekiem można zabić czy nie.


@gryzon_c: Czy piszesz to w odniesieniu do siebie (jesteś tym chrześcijaninem, który tak uważa?) czy w osobie trzeciej?
@texas-holdem: Dla chrześcijanina życie jest czymś świętym danym przez boga i człowiek nie ma prawa decydować czy coś co będzie człowiekiem można zabić czy nie. Inne cywilizacje, mają odmienne podejście - że człowiek może decydować o życiu innego człowieka czy płodu - ba może go nawet modyfikować według woli. To jest podejście bardziej kolektywne i totalitarne dlatego lewica jest najczęściej za aborcją tak jak komuniści, faszyści, naziści i tak dalej

@
Wpisujesz się w nakreślone przeze mnie ramy poglądowe czy komentujesz by unaocznić mi, że zadane przeze mnie pytanie nie ma szans trafić tu na podatny grunt?


@texas-holdem: Jak najbardziej ma szanse trafić na podatny grunt, ale skończy się to jak zwykle gównoburzą. Tutaj naprawdę nauka o cywilizacjach bardzo pomaga w zrozumieniu o co tak naprawdę chodzi i skąd wynika ten spór, jak również to, że jest on nierozwiązywalny.
Prosiłbym jeszcze, aby osoby, które do mnie odpisują, deklarowały na wejściu jakie jest ich osobiste stanowisko odnośnie zakazu aborcji. Nie chcę się tego domyślać, interesuje mnie nawiązanie dialogu przede wszystkim z ludźmi, wg których kobieta nie powinna mieć prawa do terminacji ciąży (niezależnie od wyników badań prenatalnych). Dziękuję.
@texas-holdem: Jak najbardziej ma szanse trafić na podatny grunt, ale skończy się to jak zwykle gównoburzą. Tutaj naprawdę nauka o cywilizacjach bardzo pomaga w zrozumieniu o co tak naprawdę chodzi i skąd wynika ten spór, jak również to, że jest on nierozwiązywalny.


@gryzon_c: Moje pytanie jest bardzo proste. Możesz to rozmyć i zamglić pisaniem o cywilizacjach, ale proszę, byś po prostu odniósł się do moich postów. A spór jest "nierozwiązywalny"
@texas-holdem:

A spór jest "nierozwiązywalny" dopiero wtedy, gdy jedna z jego stron celowo unika jego prowadzenia.

Masz człowieka z cywilizacji łacińskiej, który swój światopogląd opiera na etyce chrześcijańskiej czyli międzyinnymi prawach, które są dane przez boga. Masz człowieka z innej cywilizacji powiedzmy bizajskiej właśnie, który nie wierzy w takiie rzeczy - dla niego prawo jest ważniejsze niż etyka i generalnie kieruje się zasadą nic co ludzkie nie jest mi obce. Jak
@gryzon_c: Czy doczekam się w końcu (prosiłem na początku o odnoszenie się do pytań) odpowiedzi czy piszesz o sobie ("mam człowieka"?), zamiast tego uogólniania? Jeśli nie, nie trać czasu na te filozoficzne akapity.
@texas-holdem: Przypominam, że merytorycznie i logicznie, a nie w stylu twoje porównania są bee, a moje są super, bo tak często bywa z lewicowym elektoratem.
Zaczynajmy! Pytaj. Postaram się przedstawić mój punkt widzenia.