Wpis z mikrobloga

Od 3 lat biorę na Allegro raty 0% żeby robić sobie historię kredytową, łącznie spłaciłem już 10 pożyczek na łączną kwotę około 18000 zł bez najmniejszych opóźnień, wszystko na czas i zastanawiam się, jak wyglądam na chwilę obecną w oczach banków? W sensie, czy w BIK mam jakiś sensowny scoring, czy nadal jestem klientem wysokiego ryzyka? Troche szkoda mi tych 40 zł na raport BIK ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pytam z ciekawości pod takim kątem, że chcę za kilka lat wziąć kredyt hipoteczny i dlatego zacząłem brać te raty Allegro przy każdej okazji

#kredyty #finanse #kredyt #praca
  • 12
  • Odpowiedz
@daeun: to historia kredytowa nie ma żadnego znaczenia? Słyszałem od znajomego z biura kredytowego, że osoby z lepszym scoringiem BIK dostają kredyty hipoteczne na lepszych zasadach, z niższym oprocentowaniem niż osoby bez historii i głównie chodzi mi o to, a nie tylko zerojedynkowy fakt dostanę/niedostanę
  • Odpowiedz
zadna historia xD licza sie zarobki i umowa na czas nieokreslony


@daeun: aha, czyli osoba która nie spłaca swoich kredytów na pralkę i lodówkę, zalega z ratami - bez problemu dostanie kredyt hipoteczny bo ma zarobki i umowę? :D
  • Odpowiedz
@peronimineral: BIK co jakiś czas robi promocje na pełny raport. Po prostu czekaj skoro i tak chcesz to zrobić za kilka lat. Z drugiej strony 40 zł wydaje się być niewielką ceną za wiedzę czy dalej się bawić w te raty na siłę czy dać sobie spokój.
  • Odpowiedz
@peronimineral Znajomy dobrze mówił, scoring się liczy. Ale scoring banki liczą go po swojemu, uwzględniając wiele innych czynników, dlatego ten z BIK do niczego Ci się nie przyda ;) Ale jeżeli spłacałeś wszystko terminowo, to na pewno jesteś na plus w porównaniu z osobami bez historii albo z zaległościami :)
  • Odpowiedz
@peronimineral Bankowi bardzo jest ważne abyś spłaci w terminie wkońcu na tobie zarabiają. Zobacz czy w twoich banku nie możliwości wzięcia jakiegoś kredyty online. Np w PKO w którymś momencie wniosku pobierają informacje z BIKu, może to się tobie przyda.
  • Odpowiedz
@peronimineral: dostaniesz ten kredyt szybciej jako osoba bardziej wiarygodna. Najlepsze podbicie scoringu daje aktywna karta kredytowa (ale zmniejsza maksymalna kwote kredytu o swój limit). Zapomnij, że dostaniesz jakiekolwiek niższe oprocentowanie, wszyscy mają to samo, jedynie co, to zyskasz na czasie. Za to doradcy finansowi przez swoje umowy z bankami są w stanie taniej załatwić kredyt (jak agenci z OC samochodu), ale oczywiście mają z tego swoją prowizje
  • Odpowiedz
@peronimineral Chcesz się dowiedzieć wszystkiego nt. Kredytów hipotecznych, to polecam książkę R. Szczepankiewicza 'Tajna broń kredytobiorcy'. Sam ją obecnie studiuję, bo za pół roku mam zamiar rozpocząć swoją przygodę z kredytami :)
  • Odpowiedz
@peronimineral: To mit. BIK nie ma znaczenia przy kredycie hipotecznym. Wystarczy, aby nie był negatywny to znaczy, aby nie było opóźnień i zaległości. Zakupy na raty nie pomagają przy kredycie hipotecznym.
  • Odpowiedz