Wpis z mikrobloga

Siemka, jestem trochę zielony w temacie silników krokowych, dlatego potrzebuję waszej pomocy w doborze takiego o parametrach ok. 5Nm przy ok. 120RPM - mam tu dość spory margines. Przy niektórych silnikach widziałem parametry np. 4Nm i przy odpowiednim sterowniku aż do 900RPM. Wydaje mi się, że przy tak dużej prędkości moment spada - jeśli tak to jak bardzo- ale wolę się upewnić. Chciałbym zmieścić się w budżecie do ok. 400zł razem ze sterownikiem o ile to realne.
#silnikelelektryczny #inzynieria #inzynier #mechanika #automatyka #mechatronika
  • 17
  • Odpowiedz
@Hefajstos_Kowalski: W stepperach moment trzymający to najwyższy w całej charakterystyce, później wraz z rozpędzaniem silnika, moment spada. Ale to 120RPM to żadne rozpędzanie, więc tym bym się nie przejmował. Do jakiej aplikacji szukasz napędu?
  • Odpowiedz
@Witty Realizujemy na uczelni projekt dla teatru. Podczas spektaklu jeśli aktor znajdzie się w odpowiedniej strefie drzewo będzie się podnosić/opadać. Całość będzie sterowana z arduino. W załączniku zamieszczam ci schemat jak konstrukcja mniej więcej będzie wyglądała. Drzewo będziemy podnosić do ok. 80*, tak żeby później dało się je ściągnąć w dół. Na początku chciałem użyć silnika DC z przekładnią, ale nie mogłem znaleźć informacji o momencie trzymającym, więc nie wiem czy drzewo
Hefajstos_Kowalski - @Witty Realizujemy na uczelni projekt dla teatru. Podczas spekta...

źródło: comment_eC1kp3nRteL1DozHGqakZ5QV3aaAmyBw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Hefajstos_Kowalski: co do łączenia stepa, to w dużym uproszczeniu: połączenie szeregowe to wyższy moment trzymający, który szybko spada wraz z rozpędzaniem, połączenie równoległe to niższy moment trzymający, ale spadający "powoli" wraz z rozpędzaniem.

Co do Twojego projektu - tu jest typowa aplikacja pod zestaw silnik DC z przekładnią od wycieraczek samochodowych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie musisz sterować pozycją, tylko prostą sekwencją typu ruch do przodu/do tyłu
  • Odpowiedz
@Witty Heh, dokładnie na takim silniku chciałem to zrobić:
https://magma.sklep.pl/product-pol-2655-SILNIK-ELEKTRYCZNY-DC-Z-PRZEKLADNIA-12V-100W-LEWY-silnik-do-samochodu-do-wycieraczek-samochodowych-1633.html
Wykrywanie też zamierzałem zrobić krańcówką, ale tu jest właśnie (przynajmniej wg mnie) kilka problemów:
Ten silnik ma tylko lewe obroty więc jeśli moment trzymający będzie spory, to już nie opuszczę tego drzewa. Jeśli natomiast moment trzymający będzie mały to musiałbym coś dodać do konstrukcji, aby trzymała go w tych 80*, a później drzewko opadało by grawitacyjnie, ale ruchem przyspieszonym więc chciałem PWMem
  • Odpowiedz
No chyba, że moja teoria jest bez sensu i silnik ten silnik DC, też przez cały ruch trzymałby obroty narzucone przez sterownik i nie ulegał sile ciężkości od drzewa, a więc też płynnie mógłby sterować opuszczaniem i wystarczy znaleźć taki który ma obroty w 2 kierunkach.
  • Odpowiedz
@Hefajstos_Kowalski: pierwsza sprawa: jeżeli silnik jest "lewy" lub "prawy", to pewnie chodzi tu o to, że podłączając go do standardowej wtyczki w samochodzie będzie się kręcił w tym kierunku. Ale Ty nie masz standardowej wtyczki w samochodzie, tylko sam robisz sterowanie do niego, a zmiana kierunku obrotów silnika DC to tylko zamiana biegunów zasilania, więc bez obaw, będziesz mógł nim kręcić w lewo i w prawo.

Druga kwestia, to zatrzymanie tego
  • Odpowiedz
@Witty: Myślisz, że samo odłączenie silnika od zasilania nie zda egzaminu do utrzymania u góry? I jeśli mógłbyś powiedzieć jak będzie wyglądało opuszczanie drzewa - a) będzie trzeba użyć lekkiego prądu podnoszącego (wysterowanego PWMem) tak aby hamował przyspieszenie od siły ciężkości czy b) opuszczam normalnie silnikiem na zadanych obrotach (oczywiście, nie może być za szybko - tak żeby linka zdążała się odwijać) Pisałem do sklepu jaki ma moment trzymania ale nie
  • Odpowiedz
@Hefajstos_Kowalski: co do trzymania pozycji pionowej, jeżeli podnosicie prawie do pionu, to jest możliwe, że nie będzie potrzebny zewnętrzny hamulec, a hamować będzie tylko przekładnia, bo to jest układ samohamowny (przekładnia ślimakowa). Przy opuszczaniu najprawdopodobniej "wolny" PWM w kierunku opuszczania.
  • Odpowiedz
@Witty: Jeszcze jedno pytanko. Na pewno tym silnikiem można sterować przez PWM z jakiegoś sterownika? Znalazłem taki sterownik (aby PWM szedł z arduino a nie z potencjometru). Silnik ten co poprzednio ustalalismy
http://allegro.pl/sterownik-silnika-dc-vnh2sp30-30a-i6879732078.html
http://www.magmapolska.pl/silnik-szczotkowy-dc/#1633ZDR-100W_12V_24V_lewy
Jeśli można to wydaje mi się, że pin od 50RPM (White) powinien być cały czas ustawiony na HIGH, a piny od przewody silnika podłączam standardowo tak jak mostek-h i on już zrobi robotę. Mylę się?
I jeszcze
HefajstosKowalski - @Witty: Jeszcze jedno pytanko. Na pewno tym silnikiem można stero...

źródło: comment_k6Gv7De5pcI0Crxd8bWTh17L8voVmcAJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Hefajstos_Kowalski: czy na pewno można sterować przez PWM? Na pewno. Ale jak podłączyć kabelki to już zostawiam Tobie do metody prób i błędów, nic się nie stanie jak podłączysz źle, najwyżej silnik się nie zakręci ;) A co do pytania o zależności pomiędzy obciążeniem a prędkością - jeżeli masz do dyspozycji charakterystykę momentu dla danego silnika to można sobie takimi pytaniami zaprzątać głowę, jeżeli nie masz (a tu chyba jej nie
  • Odpowiedz