Wpis z mikrobloga

Benitoit to minerał z grupy krzemianów pierścieniowych*. Jest to krzemian baru i tytanu (BaTi[Si3O9]) tworzący heksagonalne kryształy a jego twardość wynosi 6,5 w skali Mohsa.
Niebieskie kryształy benitoitu znalezione zostały koło San Benito w Kalifornii w 1906 r, przez poszukiwacza rtęci i miedzi. Był on przekonany że znalazł szafiry, lecz po zbadaniu kamieni na Uniwersytecie Kalifornijskim okazało się, że jest to nowy minerał, któremu nadano nazwę upamiętniającą miejsce znalezienia.
Największy oszlifowany okaz benitoitu (masa 7,83 ct) znajduje się w zbiorach Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
Ma bardzo wysoką dyspersję światła (0,039), lecz może ją maskować niebieska barwa kamienia. Benitoit odróżnia od szafiru dobrze widoczny dychroizm. Przy obracaniu kamienia widzimy go jako szafirowo-niebieski i bezbarwny, jest silnie dwójłomny.
Benitoit jest bardzo rzadkim, cenionym w jubilerstwie kamieniem ozdobnym (osobliwość jubilerska, szczególnie okazy fioletowe i różowe).
[*](https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzemiany_pierścieniowe), [](https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwójłomność), *
Źródła: [[1]](https://www.jubiler.pl/blog/benitoit.html), [[2]](https://mineralfair.pl/mineraly/benitoit/), [[3]](https://pl.wikipedia.org/wiki/Benitoit), Fot.
#nauka #geologia #mineraly #ciekawostki
Lifelike - Benitoit to minerał z grupy krzemianów pierścieniowych*. Jest to krzemian ...

źródło: comment_2riw9F7VH6YYeMxpNg3nhLNkUNBGKPvL.jpg

Pobierz
  • 5