Wpis z mikrobloga

Ciekawostkę znalazłem o zabójczym błędzie brytyjskich architektów. Budynek na zdjęciu to Bridgewater Place w Leeds. Ten budynek spowodował śmierć jednego człowieka a kilkadziesiąt innych ranił. Wygląda jak zwykły, brzydki biurowiec więc co w nim takiego zabójczego? Otóż architekci nie przewidzieli jak będzie wpływał taki właśnie kształt budynku na wiatr. Budynek jest najwyższy w okolicy, nic go nie osłania. Jego duża płaska część z "korytarzem" wzdłuż całej ściany działa jak gigantyczny szyb wentylacyjny kierujący w dół powietrze. Dodatkowo zaokrąglona cześć nie rozprasza podmuchów, ale kieruje je dokładnie na skrzyżowanie przed budynkiem. Efektem są podmuchy dochodzące do 130km/h...to co taki podmuch robi z przechodniami byłoby nawet zabawne gdyby nie ranni i zabici.

W 2011 r podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę, która przygniotła przechodnia. Mężczyzna zginął. Wcześniejsze złamania, potłuczenia czy porwania wózków z dziećmi można było ignorować, ale latających ciężarówek już nie. Najpierw zamknięto ulicę w czasie silniejszych wiatrów, potem zamontowano barierki żeby piesi mogli się ich łapać, a potem zamontowano przezroczyste osłony wzdłuż chodnika. Wszystko to było mało. Ostatecznie zdecydowano się przebudować budynek. Ma mieć dodany dach nad półokrągłą częścią i dwie ażurowe bariery na płaskiej ścianie. I przede wszystkim trzy ogromne ekrany nad ulicą mające rozpraszać podmuchy wiatru.

Przy okazji - Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata powodowałby podmuchy przekraczające 200km/h...gdyby tego nie przewidziano:) Dlatego ma niesymetryczną konstrukcję. Takie naprzemiennie obniżone "schody", które zmuszają zstępujący prąd powietrza do spiralnego ruchu dookoła budynki rozbijając go dodatkowo o wystające ściany...nie wiem czy to sensownie opisałem( ͡° ͜ʖ ͡°)
Takie wymuszanie spiralnego ruchu powietrza to dość częste rozwiązanie - drugi najwyższy budynek Shanghai Tower też jest spiralny...okazuje się, że te fikuśne kształty drapaczy mają głębszy sens.

Jak to się spodoba to następnym razem napisze wam o wieżowcach smażących ludzi i roztapiających samochody.
#ciekawostki #architektura #trustmeimanengineer #stahs
stahs - Ciekawostkę znalazłem o zabójczym błędzie brytyjskich architektów. Budynek na...

źródło: comment_zi6kwZU8TH3xLxWTW4I8jSz41EhjFiQi.jpg

Pobierz
  • 57
  • Odpowiedz
@Magadanka: pewnie chodzi o biurowiec w Londynie, który miał kształt soczewki i był wyłożony szkłem. W efekcie słońce skupiało się w jednym punkcie i uszkadzalo budynki i samochody. Problem rozwiązano w prosty sposób, ale o tym napisze OP pewnie w pełnym wpisie. Co ciekawe, architekt odpowiedzialny za tę wpadkę, zbudował wcześniej podobnie wyglądający hotel, który podgrzewał wodę w basenie do tego stopnia, że ludzie którzy do niego wchodzili dostawali oparzeń ;)
phil2684 - @Magadanka: pewnie chodzi o biurowiec w Londynie, który miał kształt socze...

źródło: comment_4aJgCYWtVFFTPFgWsNVrbeAqNDGhJuIz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz