Wpis z mikrobloga

Ciekawostkę znalazłem o zabójczym błędzie brytyjskich architektów. Budynek na zdjęciu to Bridgewater Place w Leeds. Ten budynek spowodował śmierć jednego człowieka a kilkadziesiąt innych ranił. Wygląda jak zwykły, brzydki biurowiec więc co w nim takiego zabójczego? Otóż architekci nie przewidzieli jak będzie wpływał taki właśnie kształt budynku na wiatr. Budynek jest najwyższy w okolicy, nic go nie osłania. Jego duża płaska część z "korytarzem" wzdłuż całej ściany działa jak gigantyczny szyb wentylacyjny kierujący w dół powietrze. Dodatkowo zaokrąglona cześć nie rozprasza podmuchów, ale kieruje je dokładnie na skrzyżowanie przed budynkiem. Efektem są podmuchy dochodzące do 130km/h...to co taki podmuch robi z przechodniami byłoby nawet zabawne gdyby nie ranni i zabici.

W 2011 r podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę, która przygniotła przechodnia. Mężczyzna zginął. Wcześniejsze złamania, potłuczenia czy porwania wózków z dziećmi można było ignorować, ale latających ciężarówek już nie. Najpierw zamknięto ulicę w czasie silniejszych wiatrów, potem zamontowano barierki żeby piesi mogli się ich łapać, a potem zamontowano przezroczyste osłony wzdłuż chodnika. Wszystko to było mało. Ostatecznie zdecydowano się przebudować budynek. Ma mieć dodany dach nad półokrągłą częścią i dwie ażurowe bariery na płaskiej ścianie. I przede wszystkim trzy ogromne ekrany nad ulicą mające rozpraszać podmuchy wiatru.

Przy okazji - Burdż Chalifa, najwyższy budynek świata powodowałby podmuchy przekraczające 200km/h...gdyby tego nie przewidziano:) Dlatego ma niesymetryczną konstrukcję. Takie naprzemiennie obniżone "schody", które zmuszają zstępujący prąd powietrza do spiralnego ruchu dookoła budynki rozbijając go dodatkowo o wystające ściany...nie wiem czy to sensownie opisałem( ͡° ͜ʖ ͡°)
Takie wymuszanie spiralnego ruchu powietrza to dość częste rozwiązanie - drugi najwyższy budynek Shanghai Tower też jest spiralny...okazuje się, że te fikuśne kształty drapaczy mają głębszy sens.

Jak to się spodoba to następnym razem napisze wam o wieżowcach smażących ludzi i roztapiających samochody.
#ciekawostki #architektura #trustmeimanengineer #stahs
Pobierz stahs - Ciekawostkę znalazłem o zabójczym błędzie brytyjskich architektów. Budynek na...
źródło: comment_zi6kwZU8TH3xLxWTW4I8jSz41EhjFiQi.jpg
  • 57
@stahs: "Wygląda jak zwykły, brzydki biurowiec"

Dla niektórych ludzi pamiętających lata 90 w Polsce budynek taki jak ten uchodzi za szczyt techniki i architektury. Zwłaszcza nieobeznanych w trendach architektonicznych laików jak ja ( ͡º ͜ʖ͡º). Jak dla mnie wcale brzydki nie jest, a postawiwszy go w sąsiedztwie dzieł architektury epoki komunizmu jest naprawdę ładny. Porównując go do dzisiejszych modernistycznych dzieł rzekłbym że jest po prostu"kolejnym szklano-metalowym
@stahs: o żesz #!$%@?. xd i nagle całe te korytarze powietrzne, smog powodowany ich zabudowaniem, nabierają nowego znaczenia. xd byłem świadom tego, że zabudowa może wpływać niekorzystnie na lokalne warunki atmosferyczne, ale że JEDEN budynek może zrobić coś takiego, to pojęcia nie miałem. xd