Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

''Neutralny'' amerykański niszczyciel USS ''Kearny'', sprawca wielkiego skandalu w 1941 r.

Niektórzy dzisiaj nadal wierzą, że biedne, całkowicie neutralne i miłujące pokój Stany Zjednoczone zostały bezpodstawnie napadnięte przez krwiożerczych nazistów i Japończyków. Jednak historia nie jest tak trywialna, jak mogłoby się zdawać.

Po wybuchu wojny Amerykanie powołali tzw. ''Neutrality Patrol''. Jego zadaniem rzekomo miała być ochrona neutralności Stanów Zjednoczonych, ale w praktyce sprowadzało się to do bezprawnego poszerzania strefy przybrzeżnej USA o 300 mil morskich na wschód. W 1941 r. Patrol - na mocy tajnych umów między USA, a Wlk. Brytanią - rozpoczął... działania eskortowe(!). Czyli okręty rzekomo neutralnego państwa eskortowały konwoje (notabene - z kontrabandą, czyli materiałami wojennymi, jak widać, tradycja z I WŚ trwała w najlepsze) do portów strony wojującej. Nie trzeba chyba wspominać, jak rażące naruszenie wszelkich konwencji to było.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Amerykanie poszerzyli swoją strefę aż do Islandii - zajętej w 1940 r. przez Brytyjczyków. 4 września 1941 r., a więc na trzy miesiące przed atakiem na Pearl Harbor, amerykański niszczyciel USS ''Greer'' zaatakował niemieckiego U-Boota U-652. Amerykanie łgali później w żywe oczy, że niemiecki okręt jako pierwszy odpalił dwie torpedy w kierunku amerykańskiego niszczyciela, co oczywiście było nieprawdą. Co więcej, ''neutralny'' amerykański okręt, zauważywszy U-Boota zaczął nadawać jego położenie do brytyjskich samolotów, po czym rzucił bomby głębinowe. Na szczęście U-Bootowi udało się uciec.

Prezydent Roosevelt wydał rozkaz po tym ''incydencie'' o atakowaniu niemieckich okrętów podwodnych ''gdy zagrażają amerykańskim okrętom i statkom''. 17 października 1941 r. w pobliżu Reykjaviku cztery amerykańskie niszczyciele włączyły się do walki w obronie brytyjskiego konwoju. Kiedy rzucały bomby głębinowe, U-568 poczęstował torpedą niszczyciel USS ''Kearny'', trafiając go w rufę i unieruchamiając. 33 marynarzy zginęło, bądź zostało rannych, a okręt został wyłączony z akcji na kilka miesięcy. 31 października z kolei niszczyciel USS ''Reuben James'' podczas eskorty konwoju HX-156 próbował zaatakować niemieckiego U-Boota. Ale tym dowodził jeden z najlepszych asów U-Bootwaffe. Kaleu Erich Topp jedną torpedą zmiótł agresora. Niszczyciel, trafiony w magazyn amunicji, przełamał się i zatonął błyskawicznie, zabierając na dno 100 członków jego załogi. Kapitan Topp bardzo obawiał się powrotu do Francji, spodziewał się bowiem sądu wojennego za zatopienie - co prawda uzasadnione - okrętu państwa ''neutralnego''. Na szczęście dla niego, nie wyciągnięto konsekwencji i pływał spokojnie do końca wojny.

Wszystkie te incydenty miały miejsce na długie miesiące przed włączeniem się USA do wojny.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - #iiwojnaswiatowawkolorze 

''Neutralny'' amerykański niszczyciel USS ''Ke...

źródło: comment_y9IZJkulZuy9jt8lVSal0iTelabRNuqt.jpg

Pobierz
  • 13
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Amerykanie poszerzyli swoją strefę aż do Islandii - zajętej w 1940 r. przez Brytyjczyków. 4 września 1941 r., a więc na trzy miesiące przed atakiem na Pearl Harbor, amerykański niszczyciel USS ''Greer'' zaatakował niemieckiego U-Boota U-652. Amerykanie łgali później w żywe oczy, że niemiecki okręt jako pierwszy odpalił dwie torpedy w kierunku amerykańskiego niszczyciela, co oczywiście było nieprawdą. Co więcej, ''neutralny'' amerykański okręt, zauważywszy U-Boota
@Mleko_O: Co jak co ale @wolodia ma racje. Twój wpis nie nadawałby się do żadnego opracowania i nie chodzi mi o "inny punkt widzenia"ł ale właśnie silne nacechowanie emocjonalne które nie pozwala(nawet jeśli masz racje) brać tego na poważnie. Pozdrawiam.

W porównaniu do innych uczestników 2WŚ to USA poszerzała swoje wpływy w najbardziej "humanitarny" sposób ze wszystkich graczy vide USRR, Niemcy, Japonia, Włochy(Etiopia). Można się doczepić, że to bycie najlepszym z
@romo86: @wolodia: @mikkeboss: @Hubadev:
Widzę, że nie każdy zauważył: nie ja jestem autorem postu. Autorem jest [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/) i ja nie poczuwam się do edycji jego pracy. Jeżeli komuś podobają się ciekawostki które zostają w postach zawarte - świetnie, jeżeli nie - szkoda, ale pretensje o nacechowanie emocjonalne bądź stronniczość powinniście zgłaszać bezpośrednio do niego ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Hubadev: @Mleko_O: @mikkeboss: no niestety ale gość, który prowadzi tamten fanpage na facebooku jest dość mocno antyamerykański i widać w nim dużą dozę sympatii do armii i marynarki niemieckiej. Przy każdej krytyce Niemców próbuje odwrócić kota ogonem, a wytyka USA co się da, pisząc o prowokowaniu do wojny Niemców i Japończyków. Wiadomo, że Ameryka ma swoje za uszami ale jednak gość przesadza wg. mnie i większości komentujących nawet tam
@Mleko_O: brak plusa za brak obiektywności. bardzo złośliwe komentarze wobec amerykanów sugerują jakoby to amerykanie prowadzili zaborczą wojnę, złamały traktaty i niespodziewanie zaatakowali neutralną polskę, danię, norwegię, belgię, holandię i luksemburg.
@Gerard_z_Libii: Jako ciekawostkę powiem, że ja jestem za szanowaniem każdego żołnierza który brał udział w tamtej wojnie a nie udowodniono mu żadnych zbrodni. Jeżeli chodzi o prowadzącego profil na fb - aż takim amerykanofobem być nie może skoro rekonstruował właśnie Amerykańskiego żołnierza (a nie SS-mana).

@pablo397: Amerykanie prowadzili zaborczą wojnę (poczytaj jako ciekawostkę o prowokowaniu chociażby Japonii), niestety nie są tak kryształowo czyści jak to się zwykle przedstawia. Traktaty też
@wolodia: @Hubadev: Podpytałem autora:

1. Raport z USS ''Greer'' mówi wprost: Niemcy odpalili torpedę po 3 godzinach i 25 minutach bombardowania przez Amerykanów:

''At 0840 that morning, Greer, carrying mail and passengers to Iceland, "was informed by a British plane of the presence of a submerged submarine about 10 miles [(16 km)] directly ahead. . . . Acting on the information from the British plane the Greer proceeded to search