Wpis z mikrobloga

  • 3197
Mireczki, mam zamiar przygotowac i zlozyc do Sejmu obywatelski projekt ustawy o przeciwdzialaniu wspoluzaleznienia od nikotyny. Oczywiscie nie sam, bo do tego potrzebuje fachowcow, wieeelu podpisow, osob medialnych itp. itd.

Ale wstepne rozmowy z prawnikami potwierdzają, że jest to mozliwe i calkiem realne jeszcze w tym roku.

Ustawa zakladalaby glownie:
- zakaz palenia wyrobow tytoniowych w miejscach publicznych takich jak w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzezwosci (czyli ulice, chodniki, przystanki, parki, lasy, plaże itp. wszystko co nie jest prywatnym mieniem palacego) z wyjatkami takimi jak wydzielone palarnie w knajpach (tylko wewnatrz lokalu)
- zakaz palenia wyrobow tytoniowych na balkonach, tarasach i loggiach w zabudowie wielorodzinnej pionowej. Sami wiecie dlaczego.
- calkowity zakaz palenia wyrobow tytoniowych w czasie pracy i w zakladzie pracy.
- zakaz sprzedazy wyrobow tytoniowych w odleglosci mniejszej niz 500 metrow od przedszkoli, szkol, kaplic i kosciolow
- wejscie do wydzielonej palarni w pubach musi byc oznaczone odpowiednio duzym znakiem ostrzegawczym wraz ze wszystkimi informacjami o szkodliwosci dymu papierosowego rowniez dla osob niepalacych
- odleglosc palarni od powierzchni rekreacyjnej/restauracyjnej nie mniejsza niz 20 metrow

Tyczy sie takze tego smierdzacego egowna.

Takze tak, czas isc na wojne z nowotworem ludzkosci jakim są palacze. Wiem, ze w obecnym sejmie trudno jest przepchnac cokolwiek obywatelskiego, tym bardziej tak godzącego w duzą grupę pOsłów miedzy innymi.
Niemniej jednak warto. Palacz niech sie truje sam we wlasnym domu - wara od naszych zdrowych płuc!

##!$%@? #zakazpalenia #projektobywatelski
  • 730
@peszmerd:

To jest głupie pytanie, bo próbujesz porównać fajki do alkoholu, a co jedno ma do drugiego? Po alkoholu na dłuższy czas masz stan opojenia alkoholowego, więc masz też wszystkie jego skutki, po fajkach, z tego co wiem, nie ma jakiegoś "upojenia fajkowego" i nadal fukcjonujesz normalnie.
@R187: ja w takich sytuacjach zawsze sobie marzę, że fajnie byłoby wyprzedzić takiego palacza i odpalić jakąś racę dymną, czy coś innego co produkuje mega dymu i zakopcić go, niech się poczuje jak osoba niepaląca która musi iść za takim palaczem :) Dym papierosowy może nie śmierdzi mi, ale mnie dusi!
@Arveit: Dym może mi nie śmierdzi, ale mnie dusi, weźcie to pod uwagę palacze! Osoba nie paląca może się dusić dymem! Chciałem jeszcze jedno poruszyć, zobaczcie co robią palacze po skończeniu palenia. Często widziałem np. na przystanku tramwajowym, wysyp petów na ziemi. Wiele razy przyobserwowałem palaczy gdzie wywalają pety, oni wywalają je gdzie popadnie. Jeżeli już palicie, to zachowujcie się elegancko i zastanówcie się że palenie idąc chodnikiem, gdzie idzie dużo
@Silvestre_Cucumeris: Mireczku moj drogi, przepraszam Cię najmocniej ale TL;DR , odpowiadajac tylko na to co przeczytalem w pierwszej linijce: nie jestem palaczem. I dalej, przechodzac do meritum, nikt normalny nie bedzie palil w otoczeniu dzieciakow ani w taki sposob b przedzac innym, jezeli ktos to robi to wystarczy zwrocic mu uwage. Wszelkie tego typu regulacje musza kogos dyskryminowac, albo palaczy albo niepalaczy i dlatego obecny stan rzeczy jest jak najbardziej ok,
@Arveit: moje mieszkanie to m.in. mój balkon, a tutaj już wg twojego wpisu palić nie mogę. Tak samo, pod lokalami (na zewnątrz) stoi mnóstwo palaczy i w życiu nie słyszałem, by komuś to przeszkadzało.
@Arveit W pełni popieram Twój pomysł. Uważam palenie papierosów za najgłupsze spośród uzależnień. Alkoholicy piją w swoich melinach albo innych knajpach, pseudogracze siedzą w swoich pseudopiwnicach, a Karyny i Sebixy muszą z tym swoim gunwem chodzić po ulicy i truć normalnych ludzi, jakby smog już nie wystarczał.
Stąd też mam nadzieję, że za łamanie zakazu będą przewidziane odpowiednio wysokie kary, powiedzmy od tysiąca złotych, dzięki czemu będzie można podreperować budżet ( ͡