Wpis z mikrobloga

Mireczki, był ktoś kiedyś na Polskim zwolnieniu lekarskim, będąc zatrudnionym w Niemczech? Czy złożenie Polskiego L4 u Niemieckiego pracodawcy jest równoznaczne ze zwolnieniem z pracy? Niestety w umowie nie ma żadnych szczegółów na ten temat.

#pracbaza #niemcy
  • 22
@zeleczew: w jakiejś gównorobocie pracujesz? Mój kolega leżał w polskim szpitalu i dostarczył zarówno do krankenkassy jak i pracodawcy polskie zwolnienie lekarskie i zostało ono bez gadania zaakceptowane.
@Vincenzo: Nie będę się w to bawił, narazie się wykuruję, a później poszukam czegoś bliżej granicy, bo i tak jeżdżę w systemie. Pytałem raczej z ciekawości, a nie z chęci żądania wyjaśnień od pracodawcy. Nieznajomość prawa i języka szkodzi, na szczęście o pracę się nie martwię.
@Vincenzo: A jakie mogą być z tego konsekwencje? Po prostu wygasa stosunek pracy, zgodnie z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie o pracę. Pracodawca poinformował mnie, że z racji tego, że przebywam na zwolnieniu lekarskim (obecnie jestem na urlopie bezpłatnym w Polsce, z racji systemu: 3 tyg pracy 1 tydzień wolnego bezpłatnego), niestety nie będę mógł podjąć pracy w przyszłym tygodniu, w takim razie wypowiada mi umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
@Vincenzo: w sumie masz rację, o tym nie pomyślałem. Natomiast, biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z Niemieckimi firmami transportowymi, nikt nigdy mnie nie pytał dlaczego odchodziłem z poprzednich firm. Na zwolnieniu lekarskim przebywam po raz pierwszy od ponad 3 lat w Niemczech, nie spodziewałem się takiej reakcji obecnego pracodawcy, ale też nie wydaje mi się, żeby miało to jakieś konsekwencje przy poszukiwaniu pracy w kolejnych firmach.

Czy wiesz może, w
@zeleczew: nie wiem jak AOK, ale TK bez problemu zaakceptowało zwykłe zwolnienie lekarskie wypisane po polsku (sami sobie tłumaczą). Generalnie TK akceptuje dokumenty po polsku, więc prawdopodobnie AOK też.
@zeleczew Zwolnił Cię, bo byłeś chory, a nie dlatego, że w Polsce.

Mój kolega pracował w jednej firmie z Włochami. U nich standardem jest, że jadą do siebie na urlop i nie chce im się wracać do deszczu w DE , więc wysyłają zwolnienia lekarskie.