Wpis z mikrobloga

Byłby ktoś chętny na uczestniczenie w takich powiedzmy amatorskich warsztatach, gdzie każdy by mógł wrzucać swoje materiały, czy notatki, albo realizowało by się jakieś małe projekty typu: zrób serwer www z wykorzystaniem takich i takich technologii, czy też skonfiguruj firewall w taki i taki sposób? Tak pytam, od dłuższego czasu chodzi mi coś takiego po głowie, żeby coś zorganizować, co jednocześnie pozwoli na rozwój i da dawkę wiedzy początkującym. Mam swoje serwery, więc było by na czym działać, tylko oczywiście to też jest ograniczone, ale nie spodziewam się jakiejś rzeczy chętnych, będę happy jak się uzbiera kilka osób, wiem że ktoś kiedyś tu zrobił kanał na discord, ale jednak taki sposób komunikacji sprawia, że jest to dosyć ograniczone. Najchętniej postawił bym jakiś open source portal społecznościowy, gdzie taka zamknięta grupa ludzi mogła by wrzucać swoje rzeczy, robić projekty itd... Jakieś uwagi, pomysły? Oczywiście mój czas jest z lekka limitowany, bo praca, dwójka dzieci, ale zauważyłem że podczas pracy z serwerami zbiera mi się sporo notatek, którymi mogę się chętnie podzielić. Nie jest to jakaś wiedza z najwyższej półki, ale może komuś się przydać. Może też jest więcej takich osób jak ja?
#sieci #informatyka #linux #serwery
  • 121
@majsterV2:

Zróbmy taki #meshnet!!!

Spoko, ale póki co chcę zrealizować to co wypisałem powyżej, aby ta nasza grupa mogła zacząć realizować jakiejś realne projekty. Jestem otwarty na nowe pomysły, nawet te najbardziej nieszablonowe, ale wiem co ja umiem zrobić i co zadziała, tak abyśmy mogli już coś za 1-2 tygodnia się spotkać i coś porobić. Fajnie jak byś pokazał mi jak działa to w praktyce, bo z taką siecią meshnet
@wacek_1984: > w sumie może dałoby się na moim serwerze postawić jakiś wirtualny router w jakiejś podsieci bez wejścia do firmy, spiąć do niego VPNy i udostępnić innym

Fajna opcja, bo sprzęt masz konkretny ;) Spróbuje najpierw z tymi kontenerami pokombinować, aby to miało ręce i nogi, mam jeszcze kilka pomysłów, ale tak jak pisałem: przetestuje każdy i napiszę pod tym wątkiem co z tego wynikło. Wszystkiego lokalnie nie zrealizujemy, ale
@wacek_1984: > w sumie może dałoby się na moim serwerze postawić jakiś wirtualny router w jakiejś podsieci bez wejścia do firmy, spiąć do niego VPNy i udostępnić innym

Jak masz ten sprzęt gdzieś u kogoś w firmie, to ja osobiście wolę unikać sytuacji, że ktoś postronny się tam wpina, od samego początku będę kładł nacisk na bezpieczeństwo, bo kreatywność osób nie zna granic;) Można zrealizować różne scenariusze i chcę uniknąć sytuacji,
@gerard-kowalski:

W ogóle może warto stworzyć jakiś tag do obserwowania dla zainteresowanych też?

Myślałem o tym, ale nie wiem jaki wybrać? Wykopowewarsztatyinformatyczne ? To byłby dobry pomysł, bo w przyszłości trafiały by pod ten tag wszystkie owoce naszej pracy dla całej reszty zainteresowanych:)
@ktusiewicz @stg44 @helmutt @wacek_1984 @Dobry_Ziemniak @s3b4 @lukasilestam @JanuszJanuszy @majsterV2 @lupoo @VoltageControlled @FurTemporis @gerard-kowalski @Atomic_Cookie @DJ_Luki @w_t_d @dev-ops @henkgreen

Mała prośba do osób zainteresowanych. Proszę w skrócie określić swoją wiedzę i doświadczenie na dane tematy w skali od 1 do 10, gdzie 1 nie znam 10 znam biegle, tematów może być dowolna illość i każdy decyduje czym się chwali, ułatwi mi to dobór tematów. Zacznę od siebie:
Linux - 7
Windows serwer -