Wpis z mikrobloga

Prześladowania buddyzmu i innych religii w połowie IX wieku w Chinach. Obraz z XIII wieku, bo nigdzie nie mogłem znaleźć większego obrazu cesarza.

Ma Yuan, Patrząc na zakwitanie śliwki w świetle księżyca, Chiny XIII wiek

"Wpływy buddyjskie w Chinach dynastii Tang nie ograniczały się przy tym do sztuki i architektury. Dzięki zwolnieniom podatkowym i innym przywilejom nadanym przez państwa niektóre świątynie buddyjskie stały się potężnymi właścicielami ziemskimi, prowadziły lombardy i inne instytucje udzielające pożyczek, organizowały pomoc w czasie głodu, podejmowały budowę obiektów użyteczności publicznej i brały aktywny udział w rozwijaniu oświaty. Rozprzestrzenianie się buddyzmu wiązało się także ściśle z rozwojem druku przy użyciu klocków drewnianych (ksylografia), dzięki czemu Chiny stały się jednym z najlepiej wykształconych społeczeństw doby przednowożytnej. Najstarsza zachowana chińska drukowana książka -buddyjska "Diamentowa sutra" - pochodzi z roku 868, gdy buddyjskie wpływy w Chinach zaczęły słabnąć. W latach 843-845 cesarz Wuzong zainicjował kampanie bezwzględnego prześladowania buddyzmu, pragnąc rozwiązać przez zagarnięcie ziemi i bogactw świątynnych finansowe problemy państwa. Zamknięto 40 000 sanktuariów i świątyń, 260 000 mnichów przeszło do życia świeckiego, a znaczne obszary skonfiskowanej ziemi klasztornej zostały wystawione na sprzedaż. W tym samym czasie prawnie zakazano także praktykowania zaratustrianizmu i chrześcijaństwa."

Geoffrey Parker

Cesarz umrze zaledwie w wieku 33 lat - najprawdopodobniej przez hedonistyczny tryb życia (choroba weneryczna) i nienadużywanie "narkotyków" (h-----a, opium albo hasz). Nie będziemy brali na poważnie źródeł buddyjskich, ale one twierdzą, że cesarz pił wywar nieśmiertelności zrobiony z serc i wątrób dzieci. Wypada też rozumieć, że religia, jako "konstrukt społeczny" nie gra ogromnej roli w Chinach albo inaczej gra sporą rolę, ale nigdy nie może wchodzić w drogę państwu. Jeżeli coś takiego się dzieję, to duchowieństwo z miejsca jest dyskredytowane i obarczane zdradą stanu. Sytuacja jest zupełnie inna niż w chrześcijaństwie (spór o inwestyturę) czy islamie. Na taki spory problem natkną się misjonarze w Japonii i po kolosalnym błędzie (przechwyceniu listu/raportu chrześcijańskiego duchownego do Filipa II, w który to sugeruje, ze podbój wyspy jest niemożliwy, ale można zwrócić populację przeciwko natywnym władcom dzięki religii - i rozpętały się prześladowania) zostaną skazani na śmierć. Poza tym cesarz chciał powrócić do taoizmu i konfucjanizmu - natywnej religii Chin, stawiającej na samorozwój, służbę państwu i zachwyt nad stworzeniem.

Kawałek książki
Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #chiny #religia #myrmekochoria
myrmekochoria - Prześladowania buddyzmu i innych religii w połowie IX wieku w Chinach...

źródło: comment_z7Dqa7mSEq6nZHDx5mGyvqDBndQm7QmV.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach