Wpis z mikrobloga

Chciałbym się podszkolić z zakresu #matematyka #matematykawyzsza, z czystej pasji, i chęci zdobycia wiedzy, a także jako podstawy pod działania w ramach nauki programowania.
Mam już jeden tytuł:
Wprowadzenie do algorytmów - Cormen Thomas H.
Podobno bardzo fajna i podstawa działania w kierunku programowania.
Szukam teraz drugiej, równie dobrej, traktującej o matematyce w jakikolwiek sposób. Co to całka, pochodna, znam bo #studbaza z #elektrotechnika here, ale jest tyle rzeczy, które nie wiem, że aż wstyd się przyznać.
Co warto nabyć by choć lepiej poznać królową nauk?
  • 5
@Cooltec: na wydziałach informatyki to pewnie by Ci polecili "Matematykę Konkretną" (wcale nie betonową :p) Knuth Patashnik, co do analizy, to chyba nie jest zbyt przydatna w informatyce, bo ja już w trakcie studiów zdążyłem zapomnieć jak to jest całkować przez części, a wcale mocno praktycznych studiów nie miałem.
@Cooltec: Analiza wg mnie jest mało przydatna w programowaniu, już prędzej algebra liniowa. Jeśli interesujesz się teoretyczną stroną informatyki to warto skupić się na matematyce dyskretnej - bardzo się przydaje np. w analizie złożoności algorytmów, konstruowaniu pesymistycznych przypadków dla działań poszczególnych algorytmów, itd. W szczególności dobrze ogarnąć to sobie przed Cormenem.

Do dyskretnej polecam "Matematykę Konkretną", ale z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że ta książka jest momentami trochę za mocna, więc