Wpis z mikrobloga

Pisanie herbarza w połowie XVIII wieku mogło stać się zajęciem niebezpiecznym, pieniactwo polskiej szlachty było bowiem nieskończone.
Kasper Niesiecki (1682–1744) był jezuitą i zapalonym heraldykiem. Gruntownie jak na owe czasy wykształcony, pełnił różne funkcje kościelne, ale jego dziełem życia pozostało tworzone w Krasnymstawie przez 20 lat dzieło Korona Polska przy złotej wolności starożytnymi wszystkich katedr, prowincji i rycerstwa klejnotami ozdobiona, potomnym zaś wiekom na zaszczyt i nieśmiertelną sławę pamiętnych w tej ojczyźnie synów podana. Ukazanie się Korony... wywołało burzę. Wielu przedstawicieli szlachty poczuło się skrzywdzonymi pominięciem ich nazwisk bądź niedostatecznym uwydatnieniem ich świetnego pochodzenia. W r. 1743. po wyjściu tomu IV ataki na autora płynące z podrażnionej próżności szlachciców nasiliły się. Słano skargi do generała zakonu Jezuitów Retza. Autorowi grożono obiciem, a w kolegium krasnostawskim wybito szyby. Ponoć przyspieszyło to śmierć zgnębionego Niesieckiego, któremu wytykano jego mieszczańskie pochodzenie.
Samo dzieło obok herbów państwowych i wojewódzkich zawierało spisy panujących w Polsce i na Litwie, senatorów, ministrów, marszałków izby poselskiej, generałów wielkopolskich, marszałków trybunałów. Potem szły ułożone alfabetycznie herby z opisami i historią rodów.
Autor-Jezuita propagandowo gloryfikował rodziny, które wydały wybitnych duchownych, a szlachtę innowierczą niemal całkowicie pomijał. Obok genealogii zebrał ogromny materiał biograficzny i obyczajowy, w tym dużo opowieści o cudach, widzeniach, umartwieniach i pobożnych pielgrzymkach. Herbarz, źle przyjęty przez współczesnych, stał się na ponad półtora wieku jednym z głównych źródeł informacji dla genealogów i historyków. W XIX w. Jan Nepomucen Bobrowicz uzupełnił Koronę... i wydał jako Herbarz Polski Kaspra Niesieckiego.
To właśnie wielotomowe dzieło prezentujemy. Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=98088 opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=hisp
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #kultura
Atticuspl - Pisanie herbarza w połowie XVIII wieku mogło stać się zajęciem niebezpiec...
  • 3