Wpis z mikrobloga

#interpretacja - od dzisiaj pod tym tagiem będę co jakiś czas wrzucał znaczenie wybranych przysłów, powiedzeń czy cytatów, które są bardzo często BŁĘDNIE interpretowane i używane w złym kontekście.

KOŃCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ

Jest to cytat pochodzący z powieści "Potop" Henryka Sienkiewicza i odnosi się do walki Kmicica (który to właśnie wypowiedział te słowa) z Wołodyjowskim.

Najczęstsza i błędna interpretacja tych słów to: "Przestań się kompromitować, nie masz racji i próbujesz coś udowodnić", "Szkoda w ogóle czasu na dyskusję z tobą", "Zrób nam wszystkim przyjemność i przestać pisać, bo to żenujące".

Błąd wynika z tego, że w scenie walki Kmicic przegrywał (w pojedynku broni białej) i była to walka jednostronna. Z racji, że mocno cierpiało na tym ego Kmicica i nie widział opcji na zwycięstwo, chciał uniknąć dalszej publicznej kompromitacji i powiedział do Wołodyjowskiego słowa "kończ waść, wstydu oszczędź". Chodziło zatem o okazanie litości przez przeciwnika i bez dalszej "zabawy" z jego strony, zakończenie pojedynku przez zadanie końcowego ciosu.

Zatem współcześnie użycie tego zwrotu pasuje bardziej do sytuacji, kiedy np. konfrontujemy swoją wiedzę cz umiejętności sportowe z kimś kto okazuje się lepszym i chcąc uniknąć publicznej kompromitacji przyznajemy mu rację i akceptując stan rzeczy.

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
  • 82
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LipaStraszna: Mam nadzieję, że gdy przybędzie obserwujących opiszesz też "Wyjątek potwierdza regułę", bo bardzo mało ludzi rozumie właściwe znaczenie tego powiedzenia :D
Propsy za pomysł
  • Odpowiedz
@LipaStraszna: A co złego jest w używaniu znanego cytatu zmieniając jego znaczenie poprzez użycie go wobec innego kontekstu? Przecież ciągle to robimy. Dlaczego ten cytat ma być wyjątkiem?
Zdanie nie wskazuje kto komu ma wstydu oszczędzić, ani co kończyć, więc jak najbardziej słuszne jest używanie go w różnej interpretacji, jako, że pozostawia pole do różnego interpretowania.
  • Odpowiedz
A co złego jest w używaniu znanego cytatu zmieniając jego znaczenie poprzez użycie go wobec innego kontekstu? Przecież ciągle to robimy. Dlaczego ten cytat ma być wyjątkiem?

Zdanie nie wskazuje kto komu ma wstydu oszczędzić, ani co kończyć, więc jak najbardziej słuszne jest używanie go w różnej interpretacji, jako, że pozostawia pole do różnego interpretowania.


@orkako: jak robisz to świadomie i umiejętnie, to ok. Jak nieświadomie używasz słów których autor
  • Odpowiedz
@orkako tak jak napisał @HetmanPolnyKoronny nie widzę niczego złego w własnej interpretacji cytatów, ale jak ktoś pisze w sieci "cytując klasyka - kończ waść wstydu [sobie] oszczędź" to wskazuje jednoznacznie, ze nie wiem co ten "klasyk" miał na myśli. No i nie widzę nic zdrożnego w tym by ktoś dowiedział się co było genezą danego cytatu.

Co do przysłów to tutaj już taki liberalny bym nie był, bo jednak niektóre
  • Odpowiedz
@skk1993: Załóżmy, że masz na drzwiach sklepu kartkę "nieczynne w niedzielę". Oznacza to, że jest czynny poniedziałek - sobota, a wyjątek, którym jest niedziela, potwierdza regułę ;)
  • Odpowiedz
@skk1993: Niedziela zawiera się w zbiorze dni tygodnia, skoro tylko ją wykluczamy z dni tygodnia, to potwierdzamy, że resztę bierzemy pod uwagę.
Zaraz czegoś poszukam
  • Odpowiedz
@skk1993: Co? Nie chcę Cię urazić, ale jesteś pierwszą osobą, kórej to tłumaczy i nie może załapać :D

Mamy 7 dni tygodnia. Jeśli powiem, że w niedzielę sklep jest zamknięty to wskazuję na to, że w resztę dni jest otwarty.
Podpowiedź, język nie musi być w 100% zgodny z logiką matematyczną, nie ma co się jej na siłę doszukiwać. Powiedzeń nie tworzą głownie matematycy.

Taka sama zasada jakbyś powiedział, że
  • Odpowiedz