Wpis z mikrobloga

Mirki z #smarthome #inteligentnydom , czy Waszym zdaniem jest sens w mieszkaniu w bloku montować sobie elektrozawory? I odcinać wodę w momencie zalania (czujnik zalewowy) lub po prostu wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu? Czy to przesada, przerost formy nad treścią i można lepiej wykorzystać #arduino ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zerkałem i jest parę elektrozaworów na Allegro, w różnych sklepach a także na AliExpress . Zwykle zasilane na 230 V, czasami na 12 V (bo z 18500 raczej ciężko byłoby to zasilić?). Do tego moduł #zwave , coś #xiaomi , lub własna konstrukcja oparta na radiu/wifi i arduino/esp. No i prosta integracja z #domoticz . Jest sens się w coś takiego bawić? Muszę się dopytać, jak wygląda kwestia zamontowania tego w bloku, ale rozumiem, że po zaworze/liczniku, można montować co się chce? Nie wiem też jak z elektrozaworami. Rozumiem, że muszą mieć taką średnicę jak rury? Lepiej brać jakieś z Polski? Przy chińskich wynalazkach z #aliexpress jest szansa, że zawór puści, czy jest to raczej mało prawdopodobne, a jedyne, co się może zepsuć, to otwieranie/zakręcanie?

Może ktoś z #hydraulika lub #elektronikadiy coś doradzi?
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cd6057: dzięki za informację. A podeślij proszę link, który zawór zamówiłeś.

Czyli masz dodatkowy zawór ręczny równolegle, by w razie awarii zaworu woda była? I jeden szeregowo, by być w stanie ręcznie odciąć wodę?
  • Odpowiedz
  • 1
@radekrad zamówiłem ten https://m.aliexpress.com/s/item/32790982935.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32790982935&productSubject=Free-Shipping-Brass-1-2-Electric-motor-valve-DC12V-Motorized-valve-5-wires-CR05-with-signal

Jeszcze jest w samolocie i czekam na niego :)

W momencie gdy przyjdzie zawor, mój hydraulik go założy i zrobi bypass równoległy do elektrozaworu.

To będzie zainstalowane w miejsce obecnego zaworu (za licznikiem), przed licznikiem również mam zawór który mogę zakręcić by np; wymienić zawory za licznikiem wody.
  • Odpowiedz
@cd6057: planujesz go zasilić prądem z sieci? Czy z akumulatora? Masz dom czy mieszkanie? A jeśli mieszkanie to zawory i liczniki masz w domu czy na klatce?

Jesteś pewien, że zamówiłeś właściwy zawór? Główną rurę rzeczywiście masz 15 mm? Ja mam 32 mm na wodę zimną i 25 na ciepłą. Nie sprawdziłeś źle? Czy to ja sprawdziłem źle? Czy takie są rozbieżności? Przecież 15 a 32 to ponad czterokrotna różnica
  • Odpowiedz
  • 1
@radekrad zasilanie będzie z centralki alarmowej - 12v ; dom ; licznik mam w garażu. Zawór zamówiłem ten sam tym co przesłałem , od tego sprzedawcy - rozmiar 3/4 cala. U mnie jest tylko zimna woda z wodociągów.
  • Odpowiedz