Wpis z mikrobloga

Mirki z #smarthome #inteligentnydom , czy Waszym zdaniem jest sens w mieszkaniu w bloku montować sobie elektrozawory? I odcinać wodę w momencie zalania (czujnik zalewowy) lub po prostu wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu? Czy to przesada, przerost formy nad treścią i można lepiej wykorzystać #arduino ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zerkałem i jest parę elektrozaworów na Allegro, w różnych sklepach a także na AliExpress . Zwykle zasilane na 230 V, czasami na 12 V (bo z 18500 raczej ciężko byłoby to zasilić?). Do tego moduł #zwave , coś #xiaomi , lub własna konstrukcja oparta na radiu/wifi i arduino/esp. No i prosta integracja z #domoticz . Jest sens się w coś takiego bawić? Muszę się dopytać, jak wygląda kwestia zamontowania tego w bloku, ale rozumiem, że po zaworze/liczniku, można montować co się chce? Nie wiem też jak z elektrozaworami. Rozumiem, że muszą mieć taką średnicę jak rury? Lepiej brać jakieś z Polski? Przy chińskich wynalazkach z #aliexpress jest szansa, że zawór puści, czy jest to raczej mało prawdopodobne, a jedyne, co się może zepsuć, to otwieranie/zakręcanie?

Może ktoś z #hydraulika lub #elektronikadiy coś doradzi?
  • 27
@viruszg: nie koniecznie Chińskie. Tylko pytałem się o Chińskie, bo raczej skłaniałem się ku europejskim rozwiązaniom, ale nigdzie w polskim sklepie nie widziałem 32 mm - być może muszę dokładnie poszukać. No i nie wiem, czy jest szansa, że taki zawór strzeli, czy jest to raczej coś, co się raczej nie zdarza? Prędzej chyba pękają jakieś łączenia, wężyki, wylewa pralka itd.
@sxill: coś tego typu: https://www.aliexpress.com/w/wholesale-DN32-motorized.html?SortType=total_tranpro_desc

Na przykład:
- https://www.aliexpress.com/item/Factory-direct-air-conditioning-plumbing-dedicated-micro-electric-two-way-ball-valve-three-wire-two-control/32822165646.html
- https://www.aliexpress.com/item/Factory-direct-air-conditioning-plumbing-dedicated-micro-electric-two-way-ball-valve-three-wire-two-control/32822790963.html

Parę osób już kupiło, opinie pozytywne.

@Pienio69: ale tak Ci się wydaje? Zawody kulowe pękają? To kawał stali i chyba prędzej elektronika pójdzie niż mechanika... sama rura się zapewne rozpadnie na końcu. Dla porównania wężyki w toalecie nie wytrzymują kilku lat. A jakiś wadliwy egzemplarz może paść znacznie szybciej
@radekrad: wg mnie gra nie warta świeczki, kiedy ostatni raz słyszałeś, żeby komuś zalało mieszkanie przez walnięte zawory? Lepiej tę pieniądze przeznacz na sterowanie kaloryferami czy coś...
@leoha: to nie zawory są problemem, tylko pękające chociażby rurki. Z jakichś powodów ludziom zaleca się zakręcanie zaworów, jeśli wyjeżdża się na wakacje. Więc czemu automatyka domowa miałaby tego nie robić, jak wychodzi się z domu? Wiele osób używa takich zawodów w automatyce, ale raczej do podlewania ogródki czy tego typu rzeczy. W mieszkaniach jest to raczej mniej typowe rozwiązanie.

A na sterowanie kaloryferami też pewnie przyjdzie czas - ale to
to nie zawory są problemem, tylko pękające chociażby rurki. Z jakichś powodów ludziom zaleca się zakręcanie zaworów, jeśli wyjeżdża się na wakacje.


@radekrad: ok, zmieniam pytanie; Czy słyszałeś, żeby komuś kiedyś pękła rura w miarę nowym (max 20-30 lat) mieszkaniu, kiedy nikogo nie było w mieszkaniu (tj. nie z czyjejś winy tylko samoistnie)? Wg mnie jest większe prawdopodobieństwo (#statystykazdupy), że sterowanie zawiedzie albo wręcz doprowadzi do takiej sytuacji niż rzeczywista
@radekrad tak serio - ma to sens ale moim zdaniem nie jakiś super duży. W międzyczasie będziesz miał kilka razy z tym problemy a jak już zaleje to jest duża szansa, że automatyka wcale nie zadziała.
Warto tylko wszelkie przeróbki robić z bardzo dużą ostrożnością, ewentualne straty mogą być bardzo duże
@leoha: u rodziców strzelił wężyk od toalety. Ale może prościej rzeczywiście regularnie je wymieniać, zamiast bawić się w automatykę?

@Pienio69: w sumie chyba masz rację. Jeszcze się nad tym zastanowię, ale może rzeczywiście nie ma sensu się bawić, bo może być więcej zabawy z utrzymywaniem tego niż korzyści w razie ewentualnej awarii
@leoha: Ludziom zwykle nie strzelają rury. Za to namiętnie strzelają właśnie wężyki gumowe w oplocie stalowym. Ze względu na ich specyfikę (one pracują - każda zmiana ciśnienia w sieci itd) oraz na starzenie się gumy po pewnym czasie rośnie ryzyko, że puszczą. Dlatego powinno się je wymieniać (nie pamiętam albo co 5 albo co 10 lat).
A wężyków takich zwykle ma się w domu kilka - spłuczka oraz prawie wszystkie baterie
@radekrad: ale czekaj, jak chcesz żeby to działało? Zawór ma się zakręcać automatycznie za każdym razem jak wyjdziesz z domu? Przecież to wyklucza używanie pralki/zmywarki pod nieobecnosć domowników
@arkagham: zastanawiałem się nad opcją z zamykaniem zaworu przy wychodzeniu z domu albo podczas wyjazdu na weekend. A na pewno w momencie odpalenia alarmu przez czujnik zalania. W automatyce domowej czasami odcięcie wody następuję w momencie uzbrojenia alarmu. Jeśli ktoś ma włączoną pralkę/zmywarkę to można rozważyć zamykanie wody godzinę po wyjściu domowników. Albo dodać sobie mechanizm, który danego dnia to opóźni. Wszystko to kwestie zabawy w implementację. No ale tutaj raczej
Pokaż jakie tanie zawory znalazłeś. Szukałem kiedyś ale dość drogie były.


@sxill: Rzucałeś na nie okiem? Wydają się sensowne? Nie wiem, ile dla Ciebie to "dość drogie", ale domyślam się, że trochę rury, silniczek, jakieś sterowanie tym i przesyłka muszą trochę kosztować.
@radekrad: tak jak jestem zwolennikiem inteligentnych domów i u siebie mam wszystko na telefon włącznie ze światłem pod sraczem, tak tu moim zdaniem rozwiązanie ciekawe, ale niepraktyczne. Przy wyjeździe na dłużej wystarczy zakręcić zawór manualnie i wsio. A co do czujników zalania, to też nie do końca wyobrażam sobie ich rozmieszczenie, żeby wykluczyć wszystkie możliwości będące przyczyną takowego. Zawory masz w domu czy na klatce?
@arkagham: najczęściej pękają wężyki od wody. Więc czujnik pod zlewem, umywalką i pralką by może załatwił sprawę. Czujnik umieszczony gdziekolwiek na posadzce w łazience, przy sporym zalaniu, też powinien zareagować. Gorzej, jak w trakcie kąpieli zadziała i odetnie wodę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do zaworów to... prawdę mówiąc nie jestem pewien. Oglądałem plany mieszkania, widzę jak rury idą i jakie mają przekroje, ale nie ma zaznaczonego
@radekrad ja u siebie będę miał - elektrozawór leci z Aliexpress. Czujki zalania xiaomi, sterowanie z poziomu alarmu - Satel.

Dostanę info z czujek xiaomi - wysteruje (za pomocą appki lub SMS) alarmem przełączenie zaworu.

W alarmie makra na wyjście z domu i odłączenie wody lub pozostawienie dopływu wody ( np; wiem że zmywarka lub pralka pracuje).

Oczywiście równolegle do elektrozaworu bypass z zaworem ręcznym.