Wpis z mikrobloga

@MasterOfChaos: Porządkowałam stare gazety po babci i dowiedziałam się, że sto lat temu mój pradziadek dostał karę, bo nie chciał oddać swojego bydlaka xD Nie dość, że kara, to i tak mu tego bydlaka zabrali ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#historia #ciekawostkihistoryczne i chyba #pokazbydlaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
MasterOfChaos - @MasterOfChaos: Porządkowałam stare gazety po babci i dowiedziałam si...

źródło: comment_hWubFNH8fMj0JXPGESePZbvdZauHrMXB.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@vundo: zarówno pradziadek, jak i dziadek to były niezłe ziółka. Znalazłam co najmniej kilka wyroków, a to się z siostrami o spadek sądzili, a to z sąsiadem, bo mu miedzę rozorał, a to a jakimś gościem, bo mu jakieś konary zostawił na polu i nie chciał sprzątnąć. Dziadek nie dał sobie w kaszę dmuchać xD
  • Odpowiedz
@prr1904: dokument ma 100 lat i wszyscy, którzy mogli coś na jego temat powiedzieć już dawno nie żyją :) ale pomyślałam, że to może być jakaś kara po słowach " nie stawił się do nakazanej branki" czyli coś ludziom zabierali, a pradziadek się nie stawił oraz zasekwestrowany ( sekwestracja - "oznacza w dużym uproszczeniu, tyle co oddanie przedmiotu sporu na przechowanie do czasu ogłoszenia wyroku") bydlak zostanie zabrany bez odszkodowania,
  • Odpowiedz
@MasterOfChaos: dzięki za odpowiedź. Niestety nie mam wiedzy w tej temacie żadnej.

Zaintrygowało mnie, że w wersji niemieckiej jest napisane "der bei Ihnen amtlich angekaufte Rind". Czyli byk był urzędowo zakupiony. Nie mam pojęcia co kryje się pod tym pojęciem. Czy były jakieś byki oddane przez państwo do gospodarstw prywatnych? Czy może to taki eufemizm na zabranie zwierzęcia z hodowli prywatnej.

Dalej jest mowa o zbiórce. Na szczęście zwierząt, a nie ludzi;) Bydlak miał być w czerwcu 1918 roku oddany. Do czego widocznie nie doszło. No i w związku z tym 11. sierpnia urzędnicy wysłali list do Twojego
  • Odpowiedz
@MasterOfChaos @prr1904:
Sorki za wołanie po takim czasie xd
Pierwsze co mi się nasunęło na myśl:
Skoro sprawa jest urzędowa, do tego o wydanie bydła, to prawdopodobnie może chodzić o tzw. kontyngent. Ludność terenów podbitych/okupowanych podczas obu wojen światowych (i nie tylko - taki system działał od zarania dziejów) była zobowiązana do datków na rzecz okupanta, najczęściej pod postacią żywności, zboża, czy zwierząt. Lipno (jak i cała Polska w
  • Odpowiedz