Wpis z mikrobloga

Widzę, że dużo osób dołączyło do fanów Elona, żałujcie, że tak późno. Ja oglądam starty od czasu Falcona 1, przygotowałem więc dla was kosmiczne świry zestawienie najciekawszych wydarzeń tych dziesięciu już lat istnienia SpaceX. Możecie nadrobić zaległości.

Wszystko zaczęło się od Falcona 1. Elon wyskrobał kasę na trzy próby startu... wszystkie trzy niestety się nie udały.
Wtedy to Elon wyłożył resztę swoich oszczędności z PayPala na czwartą próbę - tym razem zakończoną sukcesem.
https://youtu.be/bET0mRnqxQM

Następnie mieliśmy udany już za pierwszym podejściem start Falcona 9. Zwróćcie uwagę na zupełnie inną konfiguracje silników od obecnej wersji rakiety.
https://youtu.be/H6hYEqrP56I

Kolejne emocje to pierwszy lot z dostawą do ISS. Awaria jednego silnika pierwszego członu w 79. sekundzie lotu została skompensowana przez dłuższą pracę pozostałych silników oraz silnika drugiego stopnia. Statek Dragon został umieszczony na planowanej orbicie. Tutaj awaria w slow motion.
https://youtu.be/fEl7udPQoGk

Siódmy lot zaopatrzeniowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną zakończył się niepowodzeniem. Rakieta uległa zniszczeniu z powodu zbyt wysokiego ciśnienia w drugim stopniu rakiety w 150 sekundzie lotu. Statek Dragon przetrwał eksplozję, lecz nie miał zaprogramowanej możliwości awaryjnego otwarcia spadochronów, SpaceX dodał tę możliwość do kolejnych wersji Dragona.
Oglądać od 3:00
https://youtu.be/PuNymhcTtSQ

Przechodzimy do pierwszego udanego lądowania na lądzie...
https://youtu.be/1B6oiLNyKKI

... i na barce
https://youtu.be/zS4T18oVaFk

Nie zawsze wszystko szło jak po maśle. Przy misji Amos-6 na kilka minut przed planowanym testem statycznym, wystąpiła „nieprawidłowość” na platformie startowej, która spowodowała serię eksplozji, niszcząc całkowicie rakietę wraz z ładunkiem, uszkodzeniu uległa również sama platforma startowa. Jak później ustalono, przyczyną eksplozji było rozszczelnienie zbiornika z helem w drugim członie rakiety.
Tutaj też mamy teorię spiskową jakoby snajper rosyjski spowodował eksplozje (ponoć nawet w samym SpaceX są osoby o tym przekonane)
https://youtu.be/Yk4huQ3Iyhg

Po naprawieniu platformy i wznowieniu lotów mieliśmy już same sukcesy. Kompilacja wszystkich udanych lądowań z 2017r.
https://youtu.be/bF7Pea48ApA

No i doszliśmy do wczorajszego lotu Falcona Heavy. Pominąłem mnóstwo ciekawych wydarzeń, jak np dokowanie Dragona do ISS, albo testy Grasshoopera, ale to już sobie sami poszukajcie :)

#spacex #elonmusk
  • 17
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Amos-6 - 2016-09-01|F9-029 Full Thrust, core B1028, ~~GTO comsat~~ Pre-launch test failure
F1 - Falcon 1 – Pierwsza i najmniejsza rakieta SpaceX.
FH - Falcon Heavy – Projektowana rakieta, składająca się z trzech członów Falcona 9.

Jestem
@lakukaracza_: Według mnie jeden z najlepszych postów ostatnich dni pod tym tagiem. Niestety widzę, że #smieszneobrazki pozostaną niepokonane na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
Mnie dziwiło zawsze, czemu na YT SpaceX, NASA (ogólnie nauka, technologie) maja tak cholernie mało wyświetleń. Na kanele SpaceX są ciekawe filmy z wyświetleniami poniżej 3k.... A nie ma tam początków jakie Ty przedstawiłeś.

Dzięki.
w czym dokonania spacex różnią się od lotów wachadłowców i ogólie osiągnięć NASA


@To_ja_moze_pozamiatam: Wahadłowce były wielokrotnego użytku jedynie z nazwy, wymagały ogromnych nakładów na przygotowanie do lotu (jeden lot promu kosztował około 1,3 mld dolarów). Do tego nie posiadały praktycznie żadnego systemu ratowania załogi co je dobiło po drugiej stracie załogi. Zresztą wahadłowiec był projektowany jako kompromis pomiędzy wymogami wojska a NASA co dodatkowo czyniło go nieekonomicznym. STS nie miał