Wpis z mikrobloga

Mirki, wykańczał ktoś ostatnio mieszkanie we własnym zakresie (w sensie: nie przez dewelopera)? Możecie mi powiedzieć orientacyjnie jaki jest koszt wykończenia 1 m.kw. w "sensownym" standardzie (nie oszczędzamy przesadnie, ale też nie bawimy się np. w dębowy parkiet itp.)? Chodzi mi o widełki i kilka przykładów, a nie konkretną kwotę. Do wykończenia nie wliczam rzecz jasna mebli (w tym kuchni), AGD, RTV. Uwzględniam natomiast zrobienie łazienki (kibel, prysznic / wanna, umywalka; bez mebli itp.). Jeśli Wasze wyliczenia obejmują coś mniej / więcej, to napiszcie.

Najlepiej Wrocław lub inne większe miasto, ale wszystkie informacje mnie interesują. Metraż 60 - 70 m.kw, 3 pokoje, 1 łazienka.

Jeśli nie remontowaliście sami, ale macie pojęcie o cenach bo np. robicie w branży, to co sądzicie o przyjęciu szacunkowego kosztu dla w/w mieszkania na poziomie 550 - 650 PLN za metr?

#mieszkanie #remontujzwykopem #remont #kiciochpyta
  • 24
@BajerOp: Właśnie o to chodzi. Mam zamiar wykończyć przez dewelopera, bo nie mieszkam w Polsce i nie mam jak tego ogarnąć, więc zastanawiam się, ile potencjalnie wyjdę na tym do tyłu i czy jest sens się martwić, czy po prostu brać pakiet wykończenia z mieszkaniem i mieć mniej problemów na głowie :-)
@strikingsurface: Mieszkanie w stanie tzw. deweloperskim obejmującym (kopiowane z tekstu, więc sorry za formatowanie):

parapety z konglomeratu kamiennego
szyby w oknach wyposażone w nawietrzniki albo okucia z mikrowentylacji
drzwi wejściowe antywłamaniowe
żelbetowe ściany zewnętrzne z ociepleniem
na balkonie balustrady
podłoża betonowe bez podłóg
elewacja pokryta tynkiem na ścianach
tynki bez malowań i okładzin
instalacja kanalizacji w kuchnii łazience (bez urządzeń i armatury)
instalacja elektryczna (gniazda, wyłączniki i kostki)
murowane ścianki działowe
@radekrad: No właśnie te terminy to jedno, a bieganina i pilnowanie to drugie - jak pisałem, mieszkam za granicą, więc logistyka przy takiej zabawie jest dla mnie niemal nie do przeskoczenia. Tym bardziej mnie cieszy, że ludzie nie piszą "deweloper, oszalałeś, oszuka jak nic, za miesiąc podłoga odejdzie" itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Regis86: koleżanka ostatnio kupiła mieszkanie i bierze je z wykończeniem od dewelopera z jednego prostego względu: "gwarancja".

jak coś się będzie #!$%@?ć, pękać, łuszczyć, trzeszczeć itp, to robi telefon do dewelopera i deweloper nie ma jak zrzucić winy na to, że ekipa wykończeniowa wynajęta przez klienta coś #!$%@?ła.
@Regis86: współpraca z nawet kumatą ekipą to co najmniej miesiąc z życia, kasa pewnie ta sama, rozsądne wykończenie to ok. 1000zł/m2, ale jeśli nie musisz latać za każdą pierdołą o której ktoś zapomniał to tylko na plus, no i jak piszą wyżej: czasem potrzeba coś domurować albo zrobić dziurę na rurę, kable, klimatyzację itp, a wtedy jest to traktowane przez dewelopera jako "ingerencja w budynek" albo "ingerencja instalację", w związku z
@Regis86: z wykończeniem deweloperskim jest problem jakości materiałów i ich wyboru, wszystko zależy od tego co deweloper oferuje i w jakiej cenie. Koszt wykończenie mieszkania w moim przypadku 59m2 z meblami i AGD wyszedł 52000 (sporo szukania porównywanie i użerania się z dostawcami, sklepami). Także z metra 700-1000 zł
@Regis86: Murowane ścianki działowe i tynki bez malowań i okładzin, czyli masz do zrobienia gładzie w całym mieszkaniu (większość deweloperów tak robi). Samo to i malowanie to ok 10k. Tanie rozwiązanie, czyli położenie paneli i trochę płytek na podłodze, to kolejne 10k. Łazienka 5k za robociznę przy dobrych wiatrach, do tego koszty płytek, geberitu i muszli, umywalki, wanny/prysznica (prysznic na zamówienie?) to 5k lekką ręką. Drzwi, to duży znak zapytania, ile
JA PROTESTUJE! ŻADNEGO ZAMYKANIA WĄTKÓW. ( ͡° ͜ʖ ͡°) PS. Mi się wydaje, że jak znajdziesz fachowca sprawdzonego w boju, któremu można zaufać i generalnie może ogarnąć temat od A do Z, taka złota rączka, ale nie każdy zna takowego...
@lemo: bateria umywalkowa za 1k?! Prysznicowa za 2k?! No jak tak szaleć to wyjdzie drogo. Mając 400pln kupi się bardzo dobrą baterie każdej z renomowanych marek jak Teka, Grohe, Hansgrohe czy Kludi. Za 800 wyrwie się naprawdę wysokiej jakości prysznicowa termostatyczną wyżej wymienionych marek.
@lemo: chyba, że tak. Jeżeli wybierze się zwykle, to umywalkowa Grohe z serii Eurosmart to koszt 250 pln, w podobnych pieniądzach będzie Hansgrohe, Kludi troszkę drożej. Termostatyczne Grohe to już od 500 pln. Jak zwykle - mury wchłoną każdy kapitał.