Wpis z mikrobloga

Hej, założyłem bloga i z tego powodu robię tematyczne #rozdajo . Mam do rozdania dwie elektroniczne karty upominkowe do księgarni Gandalf o wartości 50 zł każda.

Blog to zbiór moich recenzji 100 Najlepszych Anglojęzycznych Książek XX wieku wydawnictwa Modern Library. Polecam Waszej uwadze te dwa teksty, na dobry początek:

a) Czego brakuje Grze o Tron? Recenzja książki „Ja, Klaudiusz”
b) „Lord Jim”. Joseph Conrad, czyli co łączy Józefa Piłsudskiego z filmami o Obcym?

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w losowaniu:
1. Jedna karta zostanie wylosowana wśród wszystkich plusujących.
2.Druga wśród tych komentarzy, które odniosą się jakoś do choć jednej książki z listy Modern Library (znajdziecie ją na przykład... o, tutaj. To nie musi być elaborat, wystarczy napisać, że czytaliście i się spodobało, albo znacie tytuł i zawsze chcieliście przeczytać.

Promocje łączą się, więc jak jesteś super #wygryw to możesz nawet wygrać obie karty ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Losowanie jutro o 20. Patusy i zielonki głosu nie mają (dostrzegam ironię, bez obaw).
#ksiazki
Herostrates94 - Hej, założyłem bloga i z tego powodu robię tematyczne #rozdajo . Mam ...

źródło: comment_p8LIfxr9E6HjbvUFocleFxXK2UfZG4G5.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Herostrates94: Zbieram się do tych słynnych antyutopii (rok 1984 i Nowy wspaniały świat) od kilku lat ale jakoś nie mogę. Jeszcze mechaniczna pomarańcza mnie ciekawi czy jest tak dobre jak ludzie mówią
  • Odpowiedz
@deeprest: Zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o Buszującego. Myślę, że wbrew pozorom jest to książka, która się po prostu zestarzała: jej przekaz nie jest już taki wyraźny, tak nowatorski, niż w czasach, gdy ona powstała.

@kvvach: Jako polski czytelnik stoisz przed bardzo ciekawym wyborem, jeśli chodzi o Mechaniczną Pomarańczę :). W pierwszym przekładzie przetłumaczono wszystkie neologizmy "mowy przyszłości" tak, jak w oryginale: to znaczy nowe słowa były
  • Odpowiedz
@Herostrates94: To ja po prostu dam mój ulubiony cytat z "Paragrafu 22" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Siostra Duckett uważała, że Yossarian jest cudowny, i próbowała na niego wpłynąć, żeby się zmienił.
  • Odpowiedz
@tigletpilesarus: Wiem o jednej osobie, Amerykaninie, która przeczytała Ulissesa. Myślę, że istnieje jakaś grupa ludzi, dla których jest on strawny i przyjemny. Ale z tego co rozumiem, Finneganów tren tego samego autora jest o wiele, wiele gorszy. Joyce napisał go po Ulissesie i tu już pozbył się jakichkolwiek hamulców, jeśli chodzi o strumień świadomości czy słowotwórstwo. Podobno stwierdził, że napisanie tej książki zajęło mu 14 lat i tyle samo powinno
  • Odpowiedz
@Herostrates94: 1984 świetny, chyba najczęściej przywoływany przeze mnie na licealnych rozprawkach, wyparty później przez Dostojewskiego. Wielki Gatsby też w czolowce, ekranizacja miód, nadal jednak nie obejrzałem starszej wersji ( ͡° ʖ̯ ͡°) Rzeźnia nr 5 bardzo przyjemna jak na przedstawione wydarzenia. Do Paragrafu się zabieralem, zabieralem i nadal zabieram a Pożegnanie z Bronią to nawet nie wiem czy skończyłem, a czytalem jakoś na jesieni (
  • Odpowiedz
@Herostrates94: Ciekawa ta lista, nie słyszałam o niej wcześniej. Na pewno coś z niej sobie wyciągnę do przeczytania, bo jest parę tytułów, których nie kojarzę.
Trochę jednak z niej czytałam, "Folwark zwierzęcy", "W drodze", "Do latarni morskiej"... "Lolita", "Rok 1984" i "Rzeźnia numer pięć" to jedne z moich ulubionych książek.
  • Odpowiedz
@Herostrates94: z pozycji, które przeczytałem Rok 1984 i Folwark Zwierzęcy zapadły w mojej pamięci i mogę je polecić. Nie przekonały mnie natomiast Rzeźnia nr 5 i Lord Jim. Czaję się za to na Władcę Much, o której sporo się już nasłuchałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Herostrates94: To ja od siebie polecę pozycję 65. z listy - "Mechaniczną Pomarańczę". Jestem fanem zarówno tej książki jak i adaptacji Kubricka (choć zakończenie tejże trochę zmienia wymowę książki). Ogólnie fajne dystopijne dzieło, jak każda porządna książka z tego gatunku, jest trochę samospełniającą się przepowiednią, pewne rzeczy można zobaczyć w wielu aspektach funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Plus jako ciekawostkę dodam, że po polsku wyszła w trzech bardzo różnych tłumaczeniach, żeby sprostać
  • Odpowiedz
Plus jako ciekawostkę dodam, że po polsku wyszła w trzech bardzo różnych tłumaczeniach, żeby sprostać pomysłowi autora na język używany w książce.


@MechanicznyBanan: A to ciekawe. Słyszałem o dwóch, czyli tłumaczeniu z nowomową opartą na rosyjskim, jak w oryginale (Mechaniczna Pomarańcza) i tym z neologizmami czerpiącymi z angielskiego (Nakręcana Pomarańcza). Było coś jeszcze? :)
  • Odpowiedz