Wpis z mikrobloga

Czytam te wypowiedzi izraelskich polityków i aż się we mnie gotuje, ile krwi potrafią napsuć takie głupie słowa. Jak potrafią wpłynąć na postrzeganie całego narodu. Jechałem rok temu przez Izrael autostopem i zdążyłem porozmawiać z ludźmi z różnych stron Izraela, głównie z młodymi. Byłem totalnie w szoku, jestem nadal, że dzielą nas setki kilometrów, a jednak tyle nas łączy. Sam jestem z 1987, wojnę, holocaust i inne zbrodnie znam głównie z opowiadań babć. Z każdym spotkanym żydem rozmawiałem o Polsce i naszej wspólnej (tak, wspólnej) tragedii. Spotkałem ich kilku, ale oni opowiadali o odczuciach swoich i swoich znajomych, itd. z którymi odwiedzali Polskę. To nie były rozmowy typu "Polacy mieli źle, żydzi mieli gorzej", to były rozmowy na zasadzie, że po prostu "nasi przodkowie mieli #!$%@?" i "moja babcia na szczęście nie była w obozie", "no moja też nie". Jakbym z drugim Polakiem rozmawiał. Ja #!$%@?ę. Spotkałem młodych ludzi, którzy momentami więcej kumali z historii obozów niż ja. Ja np. nigdy w Majdanku nie byłem, a oni byli, mieli obowiązkową wycieczkę ze szkoły. A tu Ci wyjdzie taki stary dziad czy baba i w imieniu narodu sugeruje, że Polacy walcząc o niezakłamywanie historii sami zakłamują? Oni chcą walczyć z antysemityzmem, czy tylko dolewać oliwy do ognia? Nie chcę bronić całego kraju, ani polityków Izraela, bo na pewno jak w każdym rządzie są tam również posrani ludzie. Pamiętajcie że politycy to nie są przedstawiciele czy reprezentanci narodu - to jednostki, które wygrały bój o koryto. To co oni głoszą nie musi się pokrywać z tym co mają w głowach ludzie. Tak samo to działa w każdym kraju. Ale się wkurzyłem, wiedziałem żeby nie scrollować o 23. Nawet żelki na uspokojenie nie pomogą. #izrael #polska #swiat #polityka #antysemityzm #gorzkiezale
  • 4
@ecco: Mam takie same odczucia, też się we mnie gotuje, sam nigdy nie byłem w Izraelu raczej wiedzę o ich podejściu czerpałem z filmów gdie byli bardzo antypolscy tak więć cenna informacja, że wielu Żydów w Izraelu wie, że Polacy nie mieli z Holocaustem nic wspólnego i to była wspólna tragedia.
@ecco: tak jak bohaterowie i ofiary. Sek w tym ze obecni zaklamani syjonisci nie mieli nic wspulnego z ofiarami i bohaterami. Wiekszosc przyjechala z usa i uk. Dzis robia biznes na trupach.